| anonim_4396 a întrebat:

Cunoașteți obiceiuri împrumutate din păgânism care sunt asociate cu sărbătorile creștine?

Practici precum înroșirea ouălor, cultul iepurașului de Paște și al lui Moș Crăciun, împodobirea bradului, costumațiile (moșul, baba, ursul, capra) credeți că se pot include în acestă listă?
Argumentați, vă rog.

Cineva îmi spunea că e o chestie culturală până la urmă...și nu neg. Dar, ca popor creștin, de ce am adoptat aceste practici în cultura noastră, în cazul în care ele vin din păgânism?

54 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Faza cu ouăle roși din cate stiu nu e păgân, ci din religie.Din cate imi amintesc a curs sângele lui isus pe ceva ouă si nu mai tin minte exact cum a fost treaba dar de acolo vine.Cu iepurașul într-adevăr, cred ca e o asociere cu primavara mai degrabă decât cu religia.
Cu mos crăciun e din religie si nu e.Adica a scris pe undeva despre omul ala pe care îl chema crăciun si care a lasat-o pe faciara maria sa nasca in grajd,dar din nou spun ca nu vreau sa zic prostii, ca nu stiu sigur dar paremise ca asa am auzit.Dar da, De acolo la moșu ce aduce cadouri nu stiu cum sa ajuns.
Obiceiuri preluate de la "pagani" cred ca sunt peste tot, dar asta in functie de județ, zona.

| Catrice a răspuns:

Alea de le zici deja sunt catalogate astfel.
Se plictiseau unii și o zis sa facă și ei ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Și adevărul care este? Asta încerc să aflu. De ce unii sunt indiferenți față de ele, pentru alții au o mare valoare, iar altora (unde mă includ și eu) le provoacă repulsie?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică nu-ți place sa vopsești oua? Sa primești cadouri de iepuraș, moș? Sa împodobești bradul? Să-ți pui busuioc sub pernă să-ți visezi ursitul?
Nașpa.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ii consideram pe daci drept pagni, da, Craciunul era sarbatorit si de daci.
Vopsitul oualar este discutabil, deoarece, daca sustiem originea crestinismului de la Iisus, la mormantul lui s-a mers cu oua inrosite.

| nicucostea855 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu apare in Biblie chestia cu ouale inrosite. Si deci e o adaugire nescrisa in Biblie la crestinismul apostat adica o adaugire pagana cel mai probabil. Apocalipsa 22:18:"De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;". Bag sama ca ouale sunt simbol al fertilitatii din paganism amestecat cu elementul rosu sangele.
Isus n-a pomenit de niste oua.

| h379m3973423 a răspuns (pentru nicucostea855):

Dar(evreii) aveau pe masa de Paște un ou copt. Reprezenta Templul sau Templul ce a ars și urma să fie reconstruit(dacă-mi aduc bine aminte... În orice caz, aveau un ou copt pe masa de Paște ce simboliza ceva laughing).

| nicucostea855 a răspuns (pentru h379m3973423):

Nu apare nicaieri in Biblie oul despre care vorbesti. Asa ca citeste bine in Biblie si vei vedea ca nu e neam de ou pe acolo.

| h379m3973423 a răspuns (pentru nicucostea855):

Normal că nu scrie în Biblie, Biblia este a tuturor oamenilor. Ce aveau evreii, poporul lui Dumnezeu, pe masă este problema lor. Dar erau obligați de către Dumnezeu să aibă pe masă lucrurile respective, o parte scrie și în Biblie. Ei mai au niște cărți rabinice(cred că tot de la Moise) pe lângă Tora(îmi scapă acum cum le zice) în care au scris până și cât timp să stea pâinea în cuptor. Tot inspirate de la Dumnezeu dar pentru poporul Său, nu ne privește pe noi.
La fel și rețeta pentru faimosul mir, nu este completă în Biblie(bine, aici și pentru a nu se putea reproduce de 'cine nu are voie')

Treaba cu oul e doar o curiozitate din cultura lor, o iei cum vrei tu... -_-

| h379m3973423 a răspuns (pentru nicucostea855):

Hagada îi zice.

| nicucostea855 a răspuns (pentru h379m3973423):

Evreii cu Tora lor au ramas la cele vechi deoarece cartile lui Moise din Tora e ca un mesaj incomplet. Evreii ca natiune nu pot fi luati ca o referinta adica cultura evreiasca nu poate fi o referinta pentru ca Biblia are un mesaj: salvarea omenirii din pacat si moarte prin jerta lui Isus care a fost jerfit spre iertarea pacatelor celor care se intorc la Dumnezeu. In Tora se vorbeste despre Silo adica despre Isus pe care evreii l-au respins si acestia il resping si acum.

| nicucostea855 a răspuns (pentru h379m3973423):

Nu ma intereseaza si ti-am explicat motivul. Evreii apostati si fariseii lor din primul secol au desfiintat cuvantul revelat al lui Dumnezeu scriind carti apocrife sau necanonice. Pe ei i-a interesat "ce mancam ce bem si le-a placut mirosul de tamaie" in loc sa-i intereseze vointa si scopul lui Iahve.

| h379m3973423 a răspuns (pentru nicucostea855):

Repet, nu spun că este important ci doar ca o curiozitate și o completare la ce ai spus: "Nu apare in Biblie chestia cu ouale inrosite. Si deci e o adaugire nescrisa in Biblie"
Că tot era tema ouălor de Paște ți-am spus că și ei aveau(prin decret de la Dumnezeu prin Moise care a scris Hagada) un ou copt pe masa de Paște... -_-
Îmi pare rău că nu te interesează și că ți-am pierdut timpul cu asta.

| nicucostea855 a răspuns (pentru h379m3973423):

Oul copt n-are legatura cu rascumpararea omului din pacat si moarte.

| doctorandus a răspuns (pentru h379m3973423):

Ca evreii au sau nu un ou copt la masa de Paste nu schimba realitatea ca e o traditie nebiblica.

| doctorandus a răspuns (pentru h379m3973423):

Si LOL: stia Moise de Templu ars?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru nicucostea855):

Tradiţia încondeierii ouălor are o încărcătură biblică. Se spune că Maria Magdalena s-a dus la procuratorul Pilat pentru a-i da vestea cea mare: aceea că Hristos a înviat. Ea purta pe braţ un coş cu ouă. Acesta a râs şi a spus: „Iisus va învia când se vor înroşi ouăle din coş!". În momentul acela, toate ouăle au devenit roşii. O astfel de frescă, spune părintele Maxim Vlad, se află la Mănăstirea Sfânta Maria Magdalena din Ierusalim. Tradiţia spune că pentru Paşti, ouăle trebuie să fie vopsite doar în culoarea sângelui Domnului, însă din considerente estetice, gospodinele vopsesc ouăle într-o multitudine de nuanţe.

| h379m3973423 a răspuns (pentru doctorandus):

Chiar dacă Moise nu știa de Templu, știa Dumnezeu.
Oul pe masa de paște simbolizează viața(sau renașterea), pe partea cu Templul simbolizează că deși a fost ars va fi construit din nou.

| doctorandus a răspuns (pentru h379m3973423):

Si? Istoricii Bibliei nu pornesc de la premiza ca Moise vorbea la telefon cu Dumnezeu. Istoricii descriu evenimente istorice, care se limiteaza la cauze naturale si la oameni fara puteri magice, fara evenimente supranaturale. Sigur ca teologia presupune ca exista supranaturalul, dar teologia nu este istorie.

| nicucostea855 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu apare în Biblie așa ceva. Deci nu e biblică. In plus
Isus a zis: "ați desființat cuvântul de dragul tradiției".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru nicucostea855):

Mergi la Ierusalim ca acolo scrie pe o fresca. Nu stiu exact din ce carte de invataciune religioasa este luata, dar exista. Ca si biblia este scrisa tot de asemenea oameni.
Tagaduiesti scrisul din biserica de la sf. mormant?

| nicucostea855 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Degeaba scrie pe fresca la Ierusalim daca nu apare in Biblie. Dumnezeu a avut grija si are grija ca Biblia sa fie raspandita si cunoscuta si sa CIRCULE in lume si NU fresca de la Ierusalim.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru nicucostea855):

Biblia este scrisa tot de oameni. Daca n-ai fi bigot ti-ai da seama cate anomalii cuprinde si propaga, cate contradictii are in scrierile sale. Cate religii, atatea biblii! Care o fi cea adevarata, ca fiecare cult probaga ca adevarata pe a lui?!
Si sa mai stii ceva: ceea ce am scris eu este luat din spusele unui inalt prelat ortodox.
Si cu asta, basta! Nu vreau sa mai aud ineptiile unor inculti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Un alt obicei luat din paganism e celebrarea nasterii lui Isus pe 25 decembrie, data la care se sarbatorea Saturnalia.

Toate obiceiurile astea au fost adoptate de crestinism ca sa devina mai popular.

| romeo78 a răspuns:

Toate obiceiurile creștine, cu dovezi istorice, au ca bază obiceiurile păgâne.
Exemplu, nimeni nu știe exact data nașterii lui Isus Hristos, dar primele sinoduri bisericești au hotărât data de 25 decembrie, dată fixă. De ce? Pentru că în era post creștină era sărbătorită renașterea soarelui după solstițiul de iarnă, când ziua începea să se mărească.
Plus toate celelalte sărbători au un sâmbure păgân.
După 313 când împăratul Constantin a hotărât legalizarea creștinismului și abolirea cultului zeilor, s-a hotărât ca anumite sărbători păgâne să fie "îmbrăcate" în haina creștinismului.
Există studii istorice care dovedesc acest lucru.

| Panamax a răspuns:

Botezul prin scufundare este preluat din Mithraism.
Epihania, 6 ianuarie, era o serbare în care adepţii lui Mithra celebrau vizita magilor la noul zeu născut. Biserica Creştină adoptă această tradiţie în secolul al IX-lea d.Hr.
Într-o inscripţie dedicată lui Mithra, scrie,, Cel ce nu v-a mânca din trupul meu şi nu v-a bea din sângele meu, astfel încât el să se unească cu mine şi eu cu el, acela nu va cunoaşte salvarea.
Exista 200 de coincidenţe perfecte între evenimentele din viaţa lui Iisus şi cea a lui Horus, precum şi 346 de analogii dintre Hristos şi Krişna.Cine a copiat?

| rapandula a răspuns (pentru Panamax):

Intreaba-l pe Heraclit aka numaPompilius ca sa te lamureasca ≈))))))))

| nicucostea855 a răspuns (pentru Panamax):

Satan a urmarit profetiile legate de Mesia si a venit cu precedente cu anumite elemente comune pentru ca sa nedumereasca pe unii ca tine. Si inainte de aceste profetii scrise, Satan a vazut ca Dumnezeu a aprobat jertfa lui Abel si si-a dat seama ca Dumnezeu avea sa trimita pe Isus pe pamant si a creat precedentul cu Mithra care are elemente comune cu Isus.

| Panamax a răspuns (pentru nicucostea855):

Tocana Satan Lucifer Bezebut Bau bau a fost inventata de crestini.
Atat au putut si ei.
La evrei Satan era o functie provizorie nicidecum nume propriu.
Au furat cartile evreilor si le-au tradus si inteles si ei cum au putut, de aceea a iesit rahatul care a iesit.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Panamax):

Nu e tocana. Satan inseamna impotrivitor. Numele Satan apare in Vechiul Testament. Se vede de la o posta ca exista o forta supranaturala care a facut ca crestinismul apostat sa imbrace traditiile pagane si sa eclipseze astfel zeii pagani. Si astfel crestinismul apostat a iesit pe primul loc in lume ca raspandire pentru ca crestinismul l-a lovit cel mai tare pe Satan intrucat Isus a fost jerfit anuland lucrarile lui Satan si Satan a venit cu o replica pe masura - replica fiind crestinatatea apostata formata din toate cultele crestinatatii apostate.

| Panamax a răspuns (pentru nicucostea855):

Satan era functie provizorie pe care o putea lua oricine.
A trebuit sa intreb evrei ca sa inteleg asta.Crestinii sunt praf cand este vorba despre Vechiul Testament.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Panamax):

Evreii nu pot fi o referinta in materie de adevar si am explicat motivul.

| Panamax a răspuns (pentru nicucostea855):

Ba dimpotriva. YhWH a mostenit acel popor, Vechiul Testament a fost redactat de ei si transmis din generatie in generatie.
Crestinii doar l-au furat fara sa-l inteleaga.
I-a prostit Pavel cu mantuirea prin har si s-a umplut planeta de crestini.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Panamax):

Vorbe ieftine Panamax. Pacatul exista. Oricine crede ca poate avea putere politica, igorand ceea ce este denumit pacat in Biblie, nu va dainui mult. Se impune valoarea unei jertfe umane perfecte adica cea a lui Isus.

| Panamax a răspuns (pentru nicucostea855):

Abureli iehoviste.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Panamax):

Primul pas spre crestinatatea apostata a fost scoaterea numelui divin Yahve din Biblie si inlocuirea cu un substantiv comun precum "DOMNUL". E o tactica folosita de Satan pentru a face identitatea lui Yahve si a lui Isus un substantiv comun sau o identitate comuna intalnita si la alte zeitati pagane. Nu degeaba Satan a cladit precedentul cu Mithra.

| iurii75 a răspuns:

Toate cele menționate de tine sunt " importate" din păgânism, și mai sunt și multe altele, unele dintre ele chiar și-au păstrat denumirile originale, cum ar fi " floriile".
Pentru a înlesni "crestinizarea" păgânilor li sa permis să-și păstreze sărbătorile dar au încercat să le dea o nuanță "creștină". Rezultatul este o creștinătate apostată care e departe de ceea ce a predat Isus.
P.S. e amuzant cum unii dintre cei ce au răspuns chiar cred că ouăle vopsite este un obicei biblic.

| CIaudiu a răspuns:

Si ce treaba are daca au fost pagane? Atat timp cat sunt obiceiuri frumoase, abordari bune, nu vad de ce v-ati abtine doar pentru ca sunt pagane.
Internetul de ce-l folositi, metodele contraceptive de ce le folostiti, internetul, știința, totul este rezultat al "paganilor", de ce le utilizati?

| fllu07 a răspuns (pentru CIaudiu):

Păi da. Ce rost are dacă o bomboană e de pe jos, din noroi. E dulce.
Tot la fel si sărbătorile. originea lor, e din noroi. Din balegă. sunt frumoase? La baza lor stau orgii sexuale care cu greu le poti descrie în cuvinte.

| Meme10Meme a răspuns:

Multe vin din cultura roamneasca. Cica Mos Craciun era si la daci, dracu' stie.

| SingleForOne a răspuns:

Ouăle roșii nu, roșul în sine fiind sângele lui Iisus. Dar alte culori da, și modele tradiționale, și altele modele.

| fllu07 a răspuns (pentru SingleForOne):

Ai si dovadă biblică pentru asta? Sau asa crezi tu? Stii ce simbolizează ouăle si iepurașul, simbolurile de paste? Stii ce simbolizează sărbătoarea de paște, cine a instituit-o si de ce?
Si, de dragul discuției, dacă doar ouăle roșii sunt acceptate, alte culori nu, cum ramane cu ouăle încondeiate. acelea făcute de maici pe la mănăstiri. le arată în fiecare an de paște la PRO TV. sunt acceptate sau nu?

| DonEduardo a răspuns:

De ce zici ca sunt din paganism?

| h379m3973423 a răspuns:

Tu crezi că e ușor pentru un popor dintr-o dată să-și schimbe credința și tradițiile? Au fost efectiv nevoiți să păstreze multe dintre tradiții când s-au convertit la creștinism ca să nu se răscoale țara.
Într-adevăr, țările care s-au convertit la creștinism ar fi trebuit să-și "biblifice" cultura, nu să culturalizeze Biblia. Am auzit și eu asta la cineva și are mare dreptate.

| nicucostea855 a răspuns (pentru h379m3973423):

Cand Satan a vazut ca nu poate opri raspandirea crestinismului cu forta cu acele executii in arenele romane asupra primilor crestini, a venit cu apostazia adica cu infiltrarea elementelor pagane in crestinismul devenit apostat. Asa ca degeaba se lauda marile religii din crestinatate ca au vechime pentru ca vechimea lor e de cand a decis imparatul Constantin ( sub influenta satanica ) sa amestece paganismul cu crestinismul. Nu e ceva nou in tacticile lui Satan. Satan a amagit pe evreii din Israelul antic sa amestece inchinarea la Iahve cu inchinarea la zei pagani precum Baal. De exemplu pomenile sunt din inchinarea adusa zeului fals Baal. Iata dovada biblica: Psalmul 105:28 ( biblia ortodoxa ): "Au jertfit lui Baal-Peor şi au mâncat jertfele morţilor"

| Antisistem11 a răspuns:

Crestinismul a adoptat acele practici pentru a câștiga adepți.simplu.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Antisistem11):

Nu crestinismul ci Satan a venit sa semene neghina adica crestinismul apostat. La fel a facut si cu evreii pe care i-a amagit sa amestece inchinarea la zeii falsi cu inchinarea la Iahve. Satan stie ca Iahve e gelos si u tolereaza inchinarea adusa altor dumnezei, stie ca Iahve e gelos.

| VictorJulien a răspuns:

Chestia cu popor crestin este discutabilă,de ce le-am adoptat? pentru că strămoșii nostri au fost pagâni! Romanii, dacii, și cei mai putin recunoscuți slavii și cumanii, nu erau creștini, erau păgâni! Daca renegam tradițiile care vin din păgănism, atunci putem spune că ne regăm strămoșii.Plus că păgânismul este credința locală, a locuitorilor zonei, faptul ca am adoptat o credință venită din altă parte și renegăm credințele locale nu sună că ne regăm strămoșii?

| nicucostea855 a răspuns (pentru VictorJulien):

E o uneltire care depaseste sfera umana. Se vede de la o posta. Fara sabie popoarele pagane nordice au fost ademenite sa renunte la zeii lor si sa imbrace zeii lor pagani cu haina crestinismului apostat. E vorba de Satan care lucreaza in culise.

| nicucostea855 a răspuns (pentru VictorJulien):

De exemplu dupa retragerea romanilor daco-romanii nu au revenit la zeii daci. Iar romanii nu s-au intors la zeii lor romani si i-a imbracat cu haina crestinismului apostat sau sarbatorile lor pagane le-au imbracat cu ambalajul crestinismului apostat. Se vede clar ca un spirit precum Satan induce in eroare lumea. Bate la ochi chestia asta pentru cine e sincer in a-l cauta pe adevaratul Dumnezeu Iahve. Si nu vorbim doar de zeii fostului imperiu roman.

| VictorJulien a răspuns (pentru nicucostea855):

Și până la urmă ne ignorăm originile "păgâne" sau cum facem?

| nicucostea855 a răspuns (pentru VictorJulien):

"Și până la urmă ne ignorăm originile "păgâne" sau cum facem?" - hai s-o luam cu partea "stiintifica". Cica originile sunt ca preistoricii credeau in zei. Daca batea vantul si misca vreo frunza preistoricii credeau ca e vreun zeu care face sa bata vantul. Imagineaza-ti zeii ca forte fundamentale. Acum cica sunt doar patru zei la care nu le spune zei ci niste forte fundamentale: forta nucleara tare, slaba, electromagnetica, gravitationala. Dar cercetatorii nu se lasa pana nu gaseste zeul sau forta care le unifica pe toate acestea patru. Si iaca asa se ajunge tot la monoteism - la o forta la un dumnezeu unic care uneste pe toate.

| PreaDistinsul a răspuns:

Pai asa au fost impuse de conducatori. Si in ziua de azi conducatorii impun zilele de sarbatoare, etc.