| anonim_4396 a întrebat:

Cunostinta despre Dumnezeu stapaneste orice intelepciune si orice sistem informational si se foloseste de orice sistem informational IT ( Information Technology ) si este superioara oricarei inginerii IT de care se foloseste. Cunostinta despre Dumnezeu domina internetul si este mult superioara. Nu pentru ca omul vrea ci pentru ca este cea mai importanta stiinta din Univers. Corect?

8 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

"Cunoștința (...) stăpânește orice înțelepciune!"... nu are sens ceea ce zici!
"Cunoștința (...) domina Internetul."... din ce limba traduci? A ieșit nașpa rău!
"A lua la cunoștință" sau "ați însuși informații" despre ceva sau cineva, produce o singura consecință, aceea ca devii conștient ca ceva sau cineva exista si se comporta intr-un numit fel. Cât despre d-zeu, tu afli din cărți ca exista dar problema este cu faptul ca nu se manifesta.
Deci: ce "cunoștință dominatoare peste înțelepciune" visezi?
De unde ai scos si " cunoștință stăpânitoare peste net"? din burtă? Ca utilizator: Netul este alcătuit din " pagini" scrise in "limbaje de programare" si înregistrate pe hard-disk- uri. Ca analist: netul este alcătuit din "impulsuri" care printr-o "metoda de prelucrare" face sa îți apăra ție "puncte" pe ecran. Ca punctelor respective tu le dai valoare, deoarece pentru tine au sens si semnificație, asta este cu totul altceva. Sistemele informatice au fost create sa transmită si sa recepționeze acele impulsuri. Deci nu ai cum sa compari "cunoștințele despre divinitate" cu o " tehnologie a transmisiei si recepției".
Corect?
Nu cumva esti pe ducă?

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

"Ca utilizator: Netul este alcătuit din " pagini" scrise in "limbaje de programare" si înregistrate pe hard-disk- uri. Ca analist: netul este alcătuit din "impulsuri" care printr-o "metoda de prelucrare" face sa îți apăra ție "puncte" pe ecran. Ca punctelor respective tu le dai valoare, deoarece pentru tine au sens si semnificație, asta este cu totul altceva. Sistemele informatice au fost create sa transmită si sa recepționeze acele impulsuri. Deci nu ai cum sa compari "cunoștințele despre divinitate" cu o " tehnologie a transmisiei si recepției".
Corect?" - da asa este si este corect ce ai scris aici si cred ca m-am exprimat oarecum gresit. Am vrut sa spun ca cunostinta superioara despre dragoste si Dumnezeu impanzeste internetul si ca de tehnologie se poate folosi orice om pentru a lua ceea ce este bun informational de pe internet. Adica programatorul isi bate capul de programeaza un site web si apoi unul ca mine se foloseste de munca lui pentru a promova apoi cunostinta despre dragoste si despre Dumnezeu adica dau un sens mai bun muncii lui de programator. Vorbeam odata despre autoprogramare. Omul se poate autoprograma prin meditare. Meditarea prin scris pe site-uri programate de programatori, este o modalitate buna de autoprogramare.

Isaia 60:16:"Tu vei suge laptele neamurilor şi vei mânca bunătăţile regilor. Şi vei şti că Eu, Domnul, sunt Mântuitorul tău, că Cel puternic al lui Iacov este Răscumpărătorul tău." - laptele neamurilor este ce au oamenii ca sursa de informare adica internetul. Dumnezeu se foloseste de internet in primul rand pentru ca biblia sa fie accesibila pe internet peste tot pamantul. Cei ce IL iubesc pe Dumnezeu se folosesc de internet si de tehnologie pentru a promova dragostea si adevarata cunostinta spre fericire si viata vesnica. "Regii pamantului" au cheltuit sume mari pentru a face internetul posibil. Bunatatile regilor sunt cunostintele bune in armonie cu vointa Lui Dumnezeu promovate pe internet. Internetul are si parti rele dar si parti bune. Cine este intelept alege partile bune ale internetului si se foloseste de tehnologie in scopuri bune si folositoare mai intai pentru el insusi si apoi pentru binele oamenilor din jurul lui. Si aici pe TPU - un site construit cu indemanare si intelepciune si pricepere de unii oameni priceputi adica de catre programatori - sunt informatii folositoare si de inspiratie in ceea ce priveste meditarea si reflectarea asupra sensului vietii. Intrebarile indeamna si orienteaza omul catre anumite cai de reflectie si de meditare. Si de la tine NGheorghe am cules ceva bun: era partea aceea cu cinetica fotonului ce determina si caracterizeaza energia si masa de miscare a fotonului. Pana m-ai ajutat sa ma lamuresc imi imaginam fotonul ca pe o energie imateriala cu masa zero cand de fapt acel zero era masa de repaus a fotonului. happy

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

De la "cunoștința care stăpânește si domina peste înțelepciune" ai ajuns la " cunoștința care impanzeste netul" practic ți-ai aruncat singur întrebarea (principala) la gunoi. Adio superioritate exaltata!
In rest, deși ai scris mult, toate sunt nimicuri, a la Vassile style:
"de tehnologie se poate folosi orice om pentru a lua ceea ce este bun informational de pe internet." - păi n-ai zis nimic aici! de pe net singurul lucru ce poți sa iei sunt informațiile si nimic mai mult. Însă ai nevoie de discernământ ca sa separi informațiile bune de cele rele... chestie pe care tu nu o vei preciza si lămuri niciodată deoarece ție îți place sa scrii, sa scrii mult si multe... nimicuri. Exista informați bune si informații rele! WOW. Internetul are părți bune si părți rele! WOW
" D-zeu se folosește de internet" - fals. Dacă D-zeu ar fi avut nevoie de net l-ar fi creat El.
"Regii pamantului" au cheltuit sume mari pentru a face internetul posibil. " -fals. Utilizatorii au cheltuit sume modeste, sume care au devenit din ce in ce mai mici datorită creșterii numărului de utilizatori. Logic.
"Bunatatile regilor sunt cunostintele bune..." se putea sa lipsească si interpretări a la Vassile specialistul in "viața de apoi". De precizat din nou: "cunoștințele bune" deși nu sunt rele, ele nu au nicio valoare ci doar discernământul este valoros, la tine lipsesc cu desăvârșire toate procedurile de discernere prin care poți sa areți de ce unele chestii sunt bune si altele rele. Pentru tine este bine doar ceea ce este stabilit de altii ca fiind bine, si la orice mică modificare ai si schimbat subiectul.

"Cei ce IL iubesc pe Dumnezeu se folosesc de internet si de tehnologie " - fals. Sa iubesti pe D-zeu înseamnă sa îți placa sa fi corect, înseamnă "sa iubesti corectitudinea", iar pentru asta netul este cam inutil dacă nu îți cunosti resursele si potențialul. Bineanteles ca tu esti unul care nu-si cunoaște resursele si potentialul de vreme ce ai scris atâtea minciun si inutilitati... si continuam.
"Cine este intelept alege partile bune" -alt nimic, evident ca înțelepți fac chestii bune ca de aia sunt înțelepți, si prosti fac chestii proaste pentru ca de aceea sunt prosti, ca n-ai cum sa zici invers.
"Intrebarile indeamna si orienteaza omul' - ete na! 99, 99% din întrebările tale n-au nicio legatura cu realitatea - întrebările tale blochează orice creier sănătos!
Ultima le bate pe toate: "cand de fapt acel zero era masa de repaus a fotonului." - alt fals! Masa de mișcare cât si masa de repaos...o găsești la obiecte. Fotonul nu are "masa de mișcare" si de niciun alt fel pentru ca nu interactioneaza cu câmpul gravitațional, si apoi nu exista "foton in repaos" așa cum nu exista lumina care sta pe loc! Sa zici ca eu ți-am spus acele cretinitati ajutandu-te sa te lămurești este, exact, un alt fals.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA asa este! Este corect! Este real! Este adevarat! Insa fiindca in prezent este sistemul Diavolului, internetul este contaminat cu erorile de la el si promovate de el printre oameni prin ateism, umanism, deism, panteism si alte asemenea. Pentru acestea ingineria IT este de folos si utila si este folosita in astfel de scopuri pentru propagarea informatiei de orice fel. Si toate cele din intrebare NU in sensul ca ingineria IT este fara valoare ci din contra serveste si este supusa si este inferioara scopurilor si sistemului informational al(e) Lui Dumnezeu care este Dumnezeul informatiei si al stiintei. Diavolul doar mimeaza sau imita stiinta asa cum se fabrica papuci din vinilin care imita pielea - imitatii ale adevaratei stiinte. happy

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se stie nimic despre Dumnezeu decat ca-i place mirosul de carne si grasime arsa. Despre ce cunostinta vorbesti?

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

"Nu se stie nimic despre Dumnezeu decat ca-i place mirosul de carne si grasime arsa. Despre ce cunostinta vorbesti?" - este vorba despre cunostinta despre Dumnezeu care se poate observa si in natura si in Univers si NU numai intr-o carte denumita "biblie". Omului ii place grasimea, micii, gratarul, slanina, carnatii cu grasime afumata, prajelile. Lui Dumnezeu Ii placea cand evreul renunta la ce era mai bun pentru Dumnezeu pentru ca si Dumnezeu i-a dat omului lucruri dintre cele mai bune: placerea se'xuala sau capacitatea de a avea or'gasm, etc. Era ca o jertfire a placerilor de a degusta mancarurile cele mai bune la gust adica carnea si grasimea. Cam acesta este sensul si NU ca Dumnezeu e gurmand de grasime care adulmeca pastrama de miel si de oaie. Totusi prin asta ii si ferea pe evrei de colesterol. Adam si Eva nici macar nu visau la mici si gratare pentru ca erau vegetarieni inainte de a fugi din Eden. In Eden in loc de carne mancau ciuperci cu B12. Inainte de potop rebelii mancau carne la greu, faceau focul si frigeau vanatul. Abel cand a adulmecat acel miel si ar fi vrut sa faca o frigare din el, s-a gandit sa-l jertfeasca si astfel "si-a pus pofta-n cui" jertfindu-si pofta pe acel altar din pietre. Si de aceea Dumnezeu i-a aprobat jertfa lui in detrimentul jertfei sau darului lui Cain. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Da, de aia numai 30% din populatia Pamantului e crestina. si multi din ei sunt doar cu eticheta, ca nu merg la biserica, nu urmeaza regulile etc.

| Andreea32243 a răspuns:

Tu intrebi si tot tu iti raspunzi ca prostul.
Asa fac unii sectanti in statia de autobuz, dar ei sunt in doi.