| anonim_4396 a întrebat:

D.p.d.v religios, de ce e pacat sa te saruti cu un barbat insurat? Dati si exemple cu versete din Biblie care vreti si stiti.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Aici este vorba de porunca a 10-a care a fost data nu doar pentru barbati, ci si pentru femei:
"Sa nu poftesti casa aproapelui tau; sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tau." (Exod.20:17)
Si daca porunca se refera la pofta, la gand, cu cat mai mult ea condamna fapta.
Intr-adevar, in Biblie nu exista o porunca expresa de genul: "Sa nu saruti un barbat insurat". Dar daca ea condamna adulterul indiferent de forma acestuia, atunci sarutul cu un barbat insurat este pacat. Placerea este de la Dumnezeu; dar daca trece dincolo de ascultarea de Dumnezeu devine pacat. Iar pacatul nu este altceva decat neascultare fata de Dumnezeu.
"Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi pre***rvit cu ea în inima lui." (Matei.5:28)

Nota: rog pe aceasta cale TPU ca sa ma lase sa scriu corect si la aceasta categorie cuvintele Scripturii cu referire la sexualitate, nu doar la categoria "Dragoste si Sex".
Multumesc!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fata distrugi o familie, ce dumnezeu de versete vrei, de ce trebuie sa fiti asa perverse, tarfe? sunt atatia barbati singuri

| anonimg a răspuns:

Multumesc pentru funda!
Multi le pierd pentru ca le lipseste stapanirea de sine; si fundele si femeile. happy

| mentholinks a răspuns:

Esti culmea. Chiar vrei sa scrie in Biblie mura in gura tot ce e pacat. Tu nu ai constiinta sa-ti dai seama ca e un lucru rau?

| xerxes1 a răspuns:

Este pacat mare.Trebuie doar sa faci sex fara implicatii sentimentale si sa-ti tii gura.

| Mclaren12 a răspuns:

Din punct de vedere religios nu este niciun pacat pentru ca nu exista pacate. Din punct de vedere al lumii reale nu este etic pentru ca barbatul ala deja este luat de o alta femeie, deci numai ea ar trebui sa aiba "acces" la mozolit cu el si alte chestii.