| DedeBaiCrc a întrebat:

Da-ti-mi va rog sarbatorile cu data variabila si fixa.
Funda!

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu apar in Biblie.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Poate nici nu e vorba de sarbatorile crestine, te-ai gandit?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Da,tocmai de aceea I-am spus ca in Biblie nu sunt, deoarece nici una nu e crestina.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Nici una nu e martoriceasca, sau ce naiba secta esti tu, alti crestini nu-s de acord cu tine.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Nici nu trebuie sa fie de acord cu mine, ci cu Biblia, daca sunt crestini.

| RedDeath a răspuns (pentru danay72):

Pai da normal ca nu apar! Pentru ca pe vremea cand s-a scris biblia, cei in cinstea carora sunt sarbatorile, traiau! Sau nici nu se cascusera inca. Ce prostie ai spus! Nu imi vine sa cred... Cati anisori ai de scoti asa idiotenii?

| danay72 a răspuns (pentru RedDeath):

Un crestin autentic respecta Biblia si sarbatorile pe care le cere Dumnezeu in Biblie, nu ceea ce vor oamenii.

| RedDeath a răspuns (pentru danay72):

Nu ti-i rusine sa negi sarbatorirea Sfantului Petru? Sau a altor sfinti?! Sau Sfantul Ioan botezatorul? Si multi altii. Daca nu ii respecti, tu nu esti niciun crestin, esti un fals!

| danay72 a răspuns (pentru RedDeath):

Se vede ca nu citesti Biblia, daca vorbesti de sarbatori care nu exista in ea.Viata mea se concentreaza asupra respectarii Bibliei, nu a traditilor si obiceiurilor oamenilor.Iti doresc o seara frumoasa.

| RedDeath a răspuns (pentru danay72):

Crestinii se bazeaza pe Sfanta Traditie si Sfanta scriptura. Este semnul egal intre ele pentru ca nu se bat cap in cap. Nici atata nu stii? 1 Mai, al scoala, la religie va spune!
Deci eu chiar cred ca faci parte dintr-o religie dinasta nou iesita care s-o gandit sa scoata tot din religia lui D-zeu si sa lase numai biblia, pe care o interpreteaza fiecare cum il duce capul, fara niciun studiu. Asa, gen : penticostali, baptisti sau mai stiu eu ce alti hibrizi dinastia. Asa, ducet-eu tot asa! Acum, ce-i drept, nu ma iaveti ce scoate, ca ati scos tot. Numai biblia v-a ramas. Foarte bine. Ascultati oamenii fara scolaa, interpretati toti cum va tuna voua in cap, biblia. Foarte bine, orice tractorist va intelege biblia, cum insa, asta e o alta mancare de peste.

| milan9 a răspuns (pentru RedDeath):

In Biblie este vorba de sarbatori. In Vechiul Testament sunt prezentate zeci astgfel de evenimente sacre pentru evreii.
Tot la fel, si crestinii aveau zilele lor speciale de celebrare a anumitor evenimente din istoria biblica si nu numai...

| danay72 a răspuns (pentru RedDeath):

Isus a zis in Matei15:3-9:,,Răspunzând, el le-a zis: „Dar voi de ce încălcaţi porunca lui Dumnezeu din cauza tradiţiei voastre? 4 De pildă, Dumnezeu a zis: «Onorează-i pe tatăl tău şi pe mama ta» şi: «Cine îşi insultă tatăl sau mama să plătească cu moartea». 5 Dar voi ziceţi: «Cine îi spune tatălui sau mamei lui: „Orice lucru pe care-l am şi cu care ţi-aş putea fi de folos este un dar dedicat lui Dumnezeu", 6 acela nu mai trebuie să-şi onoreze tatăl». Astfel, aţi anulat cuvântul lui Dumnezeu din cauza tradiţiei voastre. 7 Ipocriţilor, bine a profeţit Isaia despre voi când a zis: 8 «Poporul acesta mă onorează cu buzele, dar inima lor este departe de mine. 9 În zadar mi se închină ei, fiindcă îi învaţă pe oameni doctrine care sunt porunci omeneşti»".

| milan9 a răspuns (pentru RedDeath):

Intr-adevar, Scriptura nu este tocmai o carte uşor de înţeles şi accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi zeci de mii de grupări secatante ce pretend a li se acorda atenţie.
Câte versiuni de culte există astăzi, tot atâtea versiuni greşite de interpretare a Scripturii există, din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții.

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca cel puţin unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, sau într-un cadru care garantează lipsa de modificare şi alterare a sensului – cadrul Bisericii ("slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FARĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25)

Situația în care este trădat mesajul original devine EREZIE – cazul în care versetele sunt RĂSTĂLMĂCITE și SCOASE DIN CONTEXT.

| milan9 a răspuns:

Referitor la dovezile privind existenţa sarbătorilor încă de la începutul creştinismului, iată că scrierile primilor episcope, a "părinţilor apostolici" menţionează cinstirea unor sfinţi mucenici.

Iată doar una dintre mărturiile din perioada celor contemporani cu apostolii:
„Noi am strâns osemintele lui ca un odor mai scump decât aurul şi decât pietrele scumpe şi le-am aşezat unde se cuvine; aici ne vom aduna cu bucurie şi Domnul ne va da nouă să sărbătorim ziua naşterii sale celei martirice, spre amintirea biruinţelor sale şi spre întărirea altor luptători." (Martiriul Sf. Policarp al Smirnei +155 d.Hr)

Iar dacă pentru cinstirea unui mucenic obişnuit exista o ZI SPECIALĂ, cum oare n-ar fi existat o zi specială în cinstea Intruparii Fiului lui Dumnezeu, a nasterii Sale? Dar mai ales a INVIERII Sale? La fel si in cazul celorlalte sarbatori, care nu sunt altceva zile prin care cinstim indirect pe Dumnezeu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Creștinism, o sărbătoare variabilă sau o sărbătoare mișcătoare este o zi sfântă a cărei dată nu este fixată într-o zi particulară din anul calendaristic, ci depinde de data Paștelui.

Prin extensie, și alte sărbători religioase sunt numite „variabile" sau „mișcătoare". Acest termen însă, nu este folosit în mod propriu de țările care decid mutarea anumitor date de sărbătoare pentru a unifica zilele de odihnă, făcându-le consecutive.

Sarbatori variabile in crestinism:

-Botezul Domnului (în Biserica Romano-Catolică) - în duminica după Epifania Domnului (7-13 ianuarie)
Miercurea Cenușii sau Începutul Postului Mare (în Biserica Romano-Catolică) - în februarie sau martie
-Paștile sau Învierea Domnului - în prima duminică după prima lună plină, ce urmează echinocțiului de primăvară
-Ridicarea la Cer sau Înălțarea Domnului - la 40 zile după Paști
-Rusaliile sau Coborârea Duhului Sfânt - la 50 zile după Paști
Sfânta Treime (în Biserica Romano-Catolică) - în prima duminică după Rusalii
-Corpus Christi sau Trupul și Sângele Domnului (în Biserica Romano-Catolică) - în a doua joi după Rusalii
-Inima Preasfântă a lui Isus (în Biserica Romano-Catolică) - vinerea ce urmează după a doua duminică după Rusalii
-Isus Cristos, Regele Universului (în Biserica Romano-Catolică) - în penultima duminică din noiembrie
-Sfânta Familie (în Biserica Catolică) - duminica în Octava Crăciunului, sau în lipsă pe 30 decembrie

Sarbatori invariabile:

-Sfânta Maria, Născătoare de Dumnezeu (în Biserica Romano-Catolică) - în 1 ianuarie
Botezul Domnului (în Biserica Ortodoxă) - în 6 ianuarie
-Epifania Domnului sau Arătarea Domnului (în Biserica Romano-Catolică) - în 6 ianuarie
-Întâmpinarea Domnului sau Prezentarea Domnului la Templu - în 2 februarie
-Bunavestire sau Întruparea Domnului - în 25 martie
-Schimbarea la față sau -Transfigurarea Domnului - în 6 august
-Adormirea Maicii Domnului - în 15 august
-Nașterea Maicii Domnului - în 8 septembrie
-Înălțarea Sfintei Cruci - în 14 septembrie
-Toți Sfinții (în Biserica Romano-Catolică) - în 1 noiembrie
Pomenirea Tuturor Credincioșilor Răposați (în Biserica Romano-Catolică) - în 2 noiembrie
-Crăciunul, sau Nașterea Domnului - în 25 decembrie

TREBUIE SA SPECIFIC CA ASTA E DOAR TEORETIC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Crestinii nu trebuie sa aiba sarbatori in afara de cina domnului pentru ca este scris ca "sa faceti spe pomenirea mea".
O zi buna.

| RedDeath a răspuns:

Consulta un calendar religios ortodox sau catolic, depinde ce religie ai, si le gasesti pe toate. Ca asa... e prea mult de scris is gasit, nu are rost.