| Moisie a întrebat:

Daca acceptati faptul ca Isus a murit rastignit fiind pe cruce, dar si faptul ca el era parte a Sfantei Treimi care este indivizibila, atunci de ce nu acceptati si faptul ca atunci cand Isus a murit pe cruce, tot atunci si-a dat duhul si Sfantul Duh si Tatal sau, adica toata Treimea, asa ca omenirea a ramas fara Dumnezeu?
Si acest lucru s-a vazut clar in istorie unde dupa moartea Treimii tocmai Biserica lui Isus a devenit Marele Sef al Marilor Nelegiuiri, si mai vedem si astazi lipsa lui Dumnezeu in faptul ca planeta Terra, creatia lui Dumnezeu, incet dar sigur, este pe cale sa o ia Dracu.

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Toate, dar absout toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| milan9 a răspuns:

Daca NU ESTI CRESTIN, de ce mai vii sa murdaresti si sa persecuti crestinismul intr-o tara cu 99, 9% crestini? Doar tu stii pe ce vrei sa-ti vinzi sufletul...

| DarkAndDreary a răspuns (pentru milan9):

Nu sunt chiat 99.9% crestini in Romania.

| Moisie explică (pentru milan9):

Hahaha, adica a ajuns un om simplu ca mine, sa aiba puterea de a persecuta crestinismul care cica are legatura cu Dumnezeu?
Pai ce fel de Dumnezeu e ala care se lasa persecutat de un simplu om?
O fi cumva vreun pitic de gradina?
De vandut sufletul sunt acei vanduti care se strang in Biserica unde li se cere sa isi vanda si trupul si sufletul, mie nu mi cere nimeni sa fac asta pentru ca sunt un om liber si nu un vandut!
Toti oamenii ne nastem liberi, dar voi credinciosii va vindeti sufletul ca sa primiti ca rasplata "viata vesnica"... in Iad!

| kati3mary a răspuns:

Despre Iisus (daca observi, se scrie corect cu 2 de i) se spune ca a fost,in perioada sa pe pamant, om adevarat si Dumnezeu adevarat. Cand a murit pe Cruce, a murit ca om, nu ca Dumnezeu. De aceea lumea nu a ramas atunci fara Dumnezeu, adica, asa cum spui tu, nu s-a intamplat "moartea Treimii".

| Moisie explică (pentru kati3mary):

Pe mine nu ma inmtereseaza ce spune Baba bVeta, ci doar ce spune Dumnezeu in Biblie, si nici Isus si nici Dumnezeu nu spun NICIODATA ca Isus ar fi fost sau este un alt Dumnezeu, tot asa cum nici Isus si nici Dumnezeu nu vorbesc de existenta unei Sfinte Treimi, eu nu fac altceva decat sa arat ca Isus NU era un Dumnezeu ci un OM, si acel om NU poate fi Dumnezeu daca nu face parte din "Treime", asa ca daca face parte si Isus este Dumnezeu datorita Treimii inseamna ca Dumnezeu a murit pe cruce, iar deaca Isus este doar un OM, inseamna ca a murit un om si nu un DEumnezeu.
]Isus nu se scrie corect cu doi de "i" ci cu un "y" pentru ca il chema Yeshua, asta daca nu stiai.