| mirelushhh a întrebat:

Daca ADAM si EVA au fost primii oameni de pe pamant,atunci cum de suntem atatea rase de oameni?Ei ce ai fost ... negri,chinezi ... Din doi oameni nu puteau "iesi" atatea rase de oameni sau gresesc?

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Există 4 rase de oameni: Caucazian, negroid, australoid și mongolid.
Noi suntem rasa caucaziană " albă ", dar toate astea nu sunt decât niște caracteristici externe pe care omul le-a dobândit în funcție de zona geografică în care se află. La bază, de fapt, există doar o singură rasă a omului. Ex. Cum ar fi culoarea pielii care este dată de o substanță care se numește melanină. În zonele nordice, unde soarele este mai slab sau mai rar, această substanță aproape că nu se regăsește deloc la nivelul pielii, iar în zonele tropicale această substanță colorează pielea, acționând ca o barieră protectoare și ferind pielea de arsurile solare. Sau despre apariția ochilor înguști " asiatici ". Un mic ligament care trage puțin pleoapa în jos. Cu acest ligament ne naștem toți, care după o perioadă scurtă de la naștere, acesta rămâne vizibil doar la asiatici și doar în cazuri foarte rare se regăsește și la caucazieni.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Cu grupa de adn de ce avem grupe diferite?

| Artesano a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ce spune ştiinţa?
Cercetătorii care studiază oameni de pe diferite continente au descoperit că diferenţele în structura ADN-ului a doi indivizi aleşi la întâmplare de pe glob nu depăşesc 0, 5%. Iar 86–90% din aceste diferenţe apar în cadrul principalelor grupuri rasiale. Prin urmare, doar restul de circa 14% se înregistrează între aceste grupuri rasiale.
Ce spune Biblia?
În paginile ei găsim următoarele cuvinte: „[Dumnezeu] a făcut dintr-un singur om toate naţiunile oamenilor, ca să locuiască pe toată faţa pământului". Dar ea ne dezvăluie şi că „Dumnezeu nu este părtinitor, ci, în orice naţiune, omul care se teme de el şi practică dreptatea este primit de el"
Cocluzie:
Specia umană este omogenă din punct de vedere genetic indiferent din ce punct de vedere privești lucrurile, științific sau biblic.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Artesano):

Asta pentru ca un grup mic a plecat din africa

| shadovv a răspuns:

E ca si cum ai spune daca Adam si Eva au fost primii oameni cum de exista atatea tipuri de ochi, atatea culori ale parului si atatea marimi ale penisului.

| darrio2007 a răspuns:

De atunci au mai aparut mutatii genetice.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi @mirelaclau sunt mai multe explicatii. In primul rand cand Dumnezeu i-a imprastiat pe oameni pe intreaga fata a pamantului (stii povestea cred. La Turnul Babel), au devenit multimea de limbi care exista azi in lume. Diferenta de culoare se detoreaza si faptului ca unii locuiau in anumite zone ale planetei, unii fiind expusi diferit la soare si asa mai departe; si pentru ca omul e creatura lui Dumnezeu, schimbarile s-au facut pe parcurs, si a rezultat ceea ce vedem noi azi: albi, negrii, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin din nou mirelaclau. Cred ca inca nu esti documentata bine cu Vechiul Testament. Probabil ca nici nu l-ai citit. Doar din auzite ceea ce spui. Unde scrie ca Adam si Eva au avut doar doi copii? As fi curios sa ma lamuresti, pentru ca eu stiu ca au avut mai multi, nu le scrie numele dar in afara de Cain si Abel au mai avut. Cat despre reproducere, in perioada aceea cand Dumnezeu a vrut sa populeze pamantul de locuitori, inca Dumnezeu nu daduse legea pentru incest. Abia mai tarziu, si asta dupa ce pamantul a fost populat mai bine dupa potopul lui Noe, au fost date legi cu privire la incest.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Fi serioasa alea sunt basme uitate la asta http://desopera-stiinta.blogspot.com/......ament.html

| BloodAndBon3 a răspuns:

Pai se zice ca oamenii (demult) au facut pereche cu extraterestri (nu se stie daca e adevarat dar nu prea cred ) :$ sau s-au adaptat dupa clima inprejurimi depinde!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Asta e cea mai mare prostie scrisa pe care am vazut-o vreodata.Cum sa se imperecheze cu extraterestrii?

| Polaris a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Aim in lăăăv uit ăn eeeliăăăn...

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Polaris):

laughing, imi place melodia.Cred ca s-au inspirat la versuri de la Eva care s-a imperechat cu extraterestrii.

| BloodAndBon3 a răspuns:

Citeste si tu am zis (asa se crede) nu ca asa a si fost asa se zice!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Asa se crede? Unde draga, la tine-n sat?

| Rapplex a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Corectie.La toate popoarele apar asa zisii „Zei ai Soarelui", care sunt descrisi ca fiind cei ce ajuta lumea antica oferindu-le informatii despre astronomie, constructii etc. E ciudat ca gasim piramide pe tot globul, e ciudat ca aproape toti credeau in Zeii Soarelui, e ciudat ca civilizatiile vizitate de Zeii Soarelui au realizat lucruri imposibil de realizat in prezent(piramidele) si au avut informatii foarte avansate despre astronomie(mayasii stiau de alinierea galactica, cu toate ca are loc doar o data la 26000 de ani), e ciudat ca gasim in Orasul Interzis din China doi lei ce strajesc intelepciunea, cunoasterea, iar aceii lei sunt extrem de asemanatori cu Sfinxul din Egipt.In unele texte religioase, D-zeu este descris ca avand forma de piramida.Cateodata ma intreb cum ar reactiona omenirea actuala la contactul cu o civilizatie care e mai avansata cu cateva mii de ani, oare nu i-am considera zei fata de noi? Oare iti poti imagina ce credea un barbar cand vedea un fulger? Categoric nu, altfel ai pune problemele altfel si nu ai mai privi un orizont obtuz.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Rapplex):

Asa, si ce-mi zici mie? Ca sa ma plictisesti? Daca vroiam sa stiu mai multe puneam o intreba.

| Rapplex a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Sustin disparitia arogantei si ignorantei, fie ca reusesc sau nu. Daca nu vrei sa stii mai multe mai bine te abtii altadata, ok?

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Rapplex):

Mai bine te abtii tu altadata din scriindu-mi mie, okay?winking

Răspuns utilizator avertizat
| BloodAndBon3 a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Nu draga la m**a in satwinking

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Hai ca esti penibila, eu si familia mea nu provenim din sat ca si tine.Cat de penala sa fii sa spui asemenea lucruri, de fapt nici nu ma mir, la ce sa ma astept de la o taranca.Mergi la coada vacii ma!

| BloodAndBon3 a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Cum sa iti spun...NU IS FATA..nu prea cred ca o fata si-ar pune astfel de nume..in caz ca nu stii engleza:$. Inainte sa judeci uita-te la tine nu la altii ca esti cam arogant/a.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Chiar stiu foarte bine engleza laughing si daca o fata vrea sa-si puna astfel de nume isi pune. Uita-te tu pana iti vine mintea la cap. happy

| BloodAndBon3 a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Ete na..vezi, nu mai purta nasul pe sus ca nu iti sta binewinking sfat prietenesc happy si vezi ca nu esti TU cum te crezi sau EU cel mai perfect om din lume ca sa poti/pot judeca pe cineva.

| mirelushhh explică:

Cum sa se imperecheze cu extraterestrii! laughinglaughinglaughing

| mirelushhh explică:

Scuze *fiii *incest

| Emin90 a răspuns:

Daca ar fi existat, ei nu au avut decat 2 baieti, au avut mai multi copii vreo 11 daca nu ma insel si dumnezau cica ii lasa pe atunci sa se "cotaie" frate cu sora ca sa se inmulteasca, ceea ce mi se pare banal daca stai sa o gandesti logic media de varsta a unui om este de 80 de ani iar din 2 oameni sa ajungem la 7 mld in 4. 500 de ani(atat zic oamenii bisericii ca ar avea Terra) mi se pare ilogic...

| drhotzu a răspuns (pentru Emin90):

Nu este ilogic este doar un calcul eronat al bisericii, si mai este o problema daca crestinismul este adevarata religie de ce are doar 2000 ani? pana acum 2000 de ani nu a existat nici macar o singura relatare istorica despre crestinism! nici una! nicaieri. iar daca este sa luam in considerare treaba cu 11 copii si daca ar fi fost 100 dat fiind faptul ca sunt rude de gradul 1 (frati), atunci problema este ca din punct de vedere genealogic este nefezabila perpetuarea speciei, s-au facut studii si pentru ca o comunitate sa fie fezabila trebuie sa fie cel putin 300 specimene diferite genetic, pentru ca altfel apar mutatii genetice si mai ales deviatii genetice ce duc la pierderea intregii colonii. asa ca biserica trebuie sa mai lucreze un pic la "numere" adica gen la inceput au fost: adam, eva, si inca vreo 300 (de la termopile)winking

| drhotzu a răspuns (pentru drhotzu):

Iar o sa primesc exorcizari ca sunt ateu laughing)))

| beya62 a răspuns:

Nici eu nu pot intelege, dar sunt convinsa ca exista un singur EL.