| IoanieCriminalul a întrebat:

Daca Adam si Eva au fost trimisi in iad atunci cum au avut 4 copiii?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Atunci cand au pacatuit ei au murit din punct de vedere spiritual. De atunci Dumnezeu a spus ca omul va trebui sa isi castige painea cu sudoarea fetei lui, adica muncind. Iar femeia va da nastere copiilor prin suferinta.

| Hombre a răspuns:

Nu au fost trimisi in iad, acolo ma duc eu necredinciosul, au fost izgoniti din gradina Edenului unde freca menta pentru ca aveau de toate fara sa munceasca. Dupa izgonire au ars-o cu sapa la prasit daca n-au fost cuminti. EmaS stie mai bine ca era sefa de echipa.

| danay72 a răspuns:

Logica intrebarea ta.De fapt conform Bibliei, Adam si Eva nu au fost trimisi in iad ci le-a zis ca se vor intoarce in tarana si asa a fost.Geneza3:19.Apoi Adam a trait 930de ani si a avut fii si fiice.E clar ca daca exista iad, Dumnezeu era foarte explicit in aceasta privinta, dar EL a spus ca se intorc in pamant.

| milan9 a răspuns:

Adam și Eva nu s-au întors în țărână! Doar trupul lor s-au întors în țărână!
Sufletul s-a întors la Dumnezeu:

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Șarpele ăla a făcut ceva cu Eva...

| Zenit313 a răspuns:

Simplu...Edo Tensei

| HueyFreeman a răspuns (pentru Zenit313):

Senju DNA man, always Senju DNA.

| Zenit313 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ai dreptate...

| pozeanimate a răspuns:

De unde ai luat ca adam si eva au fost trimisi in iad?
nici unde nu e specificat aceasta
asa stiu eu

| Almássy a răspuns:

Nu au fost trimisi in iad.
P.S nu mai crede tot ce auzi pe langa garduri fara sa te gandesti ca doar poate, poate nu e adevarat

| Silviuloan a răspuns:

Unde scrie ca au fost trimisi in iad?

| chazz a răspuns:

Sharingan!
Esti un ateu convins!
Man sa stii ca exista Dumnezeu, acum ce a vrut sa faca Dumnezeu...
Te rog nu imi da reply pentru. ca va incepe un "razboi virtual" si nu are rost.Te las sa crezi ca Dumnezeu nu exista.
Numai bine!

| victor333 a răspuns:

Pai nu stii ca ei au avut 2 copii mai intai abel si cain iar astia 2 au futtut o pe ma-sa ca sa ne dea noua viata---asta e biblia! cred ca am spus cam tot cu asta...

| marianvranceanul1 a răspuns:

Nu au fost trimisi in iad.Nu stiu din ce secta esti dar nu au fost trimisi in iad.Au fost trimisi pe pamant ca sa se trudeasca.Barbatul sa trudeasca la camp si femeia sa aiba dureri la nastere.

| Danaberciu a răspuns:

Esti bota' laughing Informeaza-te inainte sa pui intrebari tamplite! Adam si Eva nu au fost trimisi in iad. Dupa ce ei au pacatuit. Domnul, i-a izgonit din Gradina Edenului, ca sa lucreze pamantul pe care l-a facut!

| sebydoda a răspuns:

Cine tea prostit ca au fost trimisi in iad
consulta scripurile si nu mai vorbi eronat!