| Sp3D a întrebat:

Daca Adam si Eva aveau 3 baieti, cum se inmulti-au ei mai departe?

30 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Au avut și fete.Geneza5:4.

| anonimg a răspuns:

Biblia spune că ei au avut fii si fiice. Relatia dintre frate si sora nu era păcat. Dumnezeu nu a considerat ca fiind păcat lucrul acesta.
Mai târziu relatiile acestea au fost considerate ca fiind păcat. Si păcatul este neascultarea de Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns:

Incest. De-asta eu prefer teoria evoluției, e mai realistă.

| WaterDrop a răspuns:

Cu merele din pom. Crede si nu cerceta! poti da de mostri.

| Clockwork a răspuns (pentru WaterDrop):

Adica adevarul despre umanitate... noi suntem monstrii

| xerxes1 a răspuns:

Adam si Eva nu au fost primii oameni. Evreii au furat povestea creatiei de la sumerieni si au taiat detaliile.
Crestinii au luat si eu de la evrei si au inteles cat au putut.

| Sp3D explică (pentru xerxes1):

Pai ce faceti voi aice ateiscilor?

| SG1995 a răspuns (pentru xerxes1):

De fapt evrei nu au preluat de la sumerieni, evrei erau una din civilizațiile aflate pe teritoriul sumerului. Cică evrei nu au cucerit niciodată cananul deoarece ei erau de fapt chiar păștinași. Conform cercetăriilor arheologice evrei au fost ințial politești, după care când alte popoare, mai exact vecinul lor, Babilon au tăbărât peste ei, datorită unor lider religioși fac trecerea de la politeism la monolatrie, și abia târziu în sec X î.e.n devni monoteiști. Ca atare nu au preluat mitul creație de la sumerieni, ci și-au modificat ei însăși mitul, deși orice mit are variați teritoriale. Uită-te de exemplu la egipteni antici, acestia aveau vreo 2 sau 3 versiuni a creație în funcție de teritoriu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sp3D):

Care-i faza? Are dreptate in mare parte. Nu stiu eu daca mitul biblic al creatiei a fost furat si corupt de la sumerieni, dar cert este ca biblia este plina de alegorii furate si corupte de la pagani, inclusiv numerologie. Concepte furate de la pagani sunt: potopul, raiul si iadul, puterile lui Cristos, trinitatea, cele 10 porunci (preluate si modificate din Codul lui Hamurrabi), mitul mortii si invierii etc.

| Clorox a răspuns (pentru xerxes1):

Si totul s-a furat mai departe din alte sure... Ironia sortii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica prin incest.

| Elide a răspuns:

Adam și Eva au trăit cca 800 de ani și în acesti ani au dat naștere a fii și fiice.

| xerxes1 a răspuns (pentru Elide):

Si cum faceau?
Un an Eva nastea doar chinezi, anul urmator negri, apoi blonzi cu ochi albastri si dupa aceea o lua de la capat?
Un an grupa de sange 0, api A, Ab Iar o data la 8 ani faceau copii cu Rh negativ?
In functie de cum era de picanta mancarea pe cate o gatea pentru Adam.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Cain dupa ce la omorat pe abel a plecat in salbaticie unde tia cunoscut femeia, femeia avea familia in alt capitole adam si eva mai fac copii, desi erau oamenii pe pamant care nu erau creati de iahve

| RAY a răspuns (pentru Elide):

De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: "Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.
24. Dacă pentru Cain va fi răzbunarea de şapte ori, apoi pentru Lameh de şaptezeci de ori câte şapte!"
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Daca biblia era adevarata, ar fi existat in lume doar o singura rasa de oameni, adica evrei, pentru ca Adam si Eva erau evrei, adica noi toti am fi fost evrei, dar nu suntem deci mitul biblic al creatiei si evolutiei rasei umane nu are sens si este complet fals.

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu nu crezi nici în creație nici in evoluție atunci în ce crezi?

| Elide a răspuns (pentru xerxes1):

Acestea sunt familiile fiilor lui Noe, dupa spita neamului lor, dupa neamurile lor. Si din ei au iesit eamurile cares-au raspandit pe pamant dupa potop" Gen 10:32

La Babel nu s-au separat generatiile dupa limba. Dumnezeul a folosit limba ca sa le separe in functie de genealogia paterna! Aceasta are o insemnatate monumentala si este cheia intelegerii istoriei geneticii umane.
Vedeti implicatiile acestui simplu verset? La Babel Dumnezeu nu a separate natiunile in functie de limba, El a folosit limba ca sa le separe in functie de genealogia paterna! Aceasta are o insemnatate monumentala si este cheia intelegerii istoriei geneticii umane. Sortarea dupa tata duce la linii cromozomiale specifice in diferite locatii geografice. Din moment ce barbati si femei din aceeasi familie s-au amestecat dupa bunul plac inainte de asta, aceasta a dus de asemenea la un amestec de linii mitocondriale. Este ca si cum Dumnezeu ar fi pus toti oamenii pe o foaie gigantica si ar fi apasat pe un buton " Sorteaza dupa tata". Si a apoi a luat acea lista si a folosit-o pentru a divide si separa natiunile.

Am vazut deja ca cromozomii Y au putina variatie intre ei. Acum adaugam faptul ca aceasta mica variatie este aproape intotdeauna specifica zonei geografice. Asta inseamna ca dupa ce au fost separate natiunile in functie de cromozomul Y, au aparut mutatii in diverse linii. Deoarece liniile au fost trimise in anumite zone geografice, mutatiile sunt specifice zonei geografice. Actuala distributie a liniilor cromozomilor Y este o confirmare uimitoare a modelului biblic.

ADN-ul mitochondrial (mtADN) aduce o alta confirmare. Am aflat deja ca sunt trei linii principale de mtADN. Adaugam acum faptul ca aceste trei linii sunt mai mult sau mai putin aleatoriu distribuite in lume. De asemenea, variatele mutatii in fiecare din cele trei familii principale de mtADN sunt si ele specifice zonei geografice.11 Cu alte cuvinte cum acestea trei amestecate cu linii mitocondriale au fost duse mai departe cu dispersarea cromozomului Y, fiecare linie din fiecare zona a inceput sa adune noi mutatii, exact cum am prezis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

N-am zis ca nu cred in creatie, am zis ca mitul biblic al creatiei este fals, lucru pe care ar trebui sa-l recunosti si tu date fiind cele spuse mai sus. Crestinismul nu este singura religie care promoveaza mitul creatiei. Si nu inteleg care-i faza cu aceste contradictii dintre creatie si evolutie. Nu este exclus ca omul sa fi fost creat de forte superioare si dupa sa fi evoluat adaptandu-se la conditiile climatice terestre.

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Extratereștrii laughing laughing laughing

| ania a răspuns (pentru xerxes1):

Probabil unul avea Rh pozitiv și unul Rh negativ.Un cuplu in care unul avea grupa A2 și celălalt B3 pot avea copii cu toate grupele de sânge.

| xerxes1 a răspuns (pentru ania):

Daca Eva a fost facuta din coasta luiAdam atat era de afurisita ca si-a inventat o alta grupa sanguina cu Rh diferit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Amuzant nu? Yehova al tau care creeaza planeta din nimic suna mai rational cumva? Daca este sa ne luam dupa biblie omul nici macar nu ar trebui sa fi putut trai pe Pamant pentru ca nu scrie nicaieri ca Yehova a creat si aer pe care sa-l respiram. Daca te-ai afunda intr-un studiu despre Yehova si ingeri n-ar trebui sa-ti ia mult sa descoperi ca ei chiar sunt o rasa de extraterestri numita printre altele si Elohim. Ti-as da o carte despre asta dar tare cred ca imi pierd timpul explicandu-ti tie toate astea.

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti pierzi timpul, pentru că nu o sa mă convingi de nimic astea sunt aberații că Dumnezeu este extraterestru, astea sunt minciuni aduse de la satan că Dumnezeu este extraterestru

| xerxes1 a răspuns (pentru Elide):

Satan este inventat de crestini. Evreii se strica de ras si dupa 2000 de ani de felul cum crestinii au interpretat textele lor.
Satana la evrei era o functie provizorie pe care o putea lua oricine.
La crestini a devenit nume propriu.
Evreii nu au conceptul de diavol ca al crestinilor.
Tot crestinii in ignoranta lor l-au bagat si pe Lucifer in aceeasi oala din cauza interpretarii gresite al unui singur paragraf despre regele Tir-ului.
Sa iei un evreu si sa-l faci dumnezeul tau este chiar distractiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Pai da, faptul ca tu respingi total o ipoteza fara sa fii in cea mai mica cunostinta de cauza nu denota decat *ignoranta* si o *minte inchisa*. De unde stii tu ca Yehova nu este extraterestru? Daca a creat omul dupa chipul si asemanarea sa de ce exista rase de oameni albi, galbeni si negri? Yehova avea toate nuantele posibile? Cum poti crede ca ceva care nu are corp fizic poate crea ceva? Pe ce te bazezi tu cand crezi asta?

"astea sunt minciuni aduse de la satan că Dumnezeu este extraterestru"
Dovedeste.

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu este Duh
Geneza 1:1-2 "La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pămîntul. Pămîntul era pustiu şi gol; peste faţa adîncului de ape era întunerec, şi Duhul lui Dumnezeu se mişca pe deasupra apelor".În Biblie Dumnezeu este descris ca fiind Duh. Am folosit chiar versetele de la începutul Bibliei pentru a vă prezenta lucrul acesta. Toată Biblia ne prezintă acest lucru, şi nicăieri nu se spune că Dumnezeu ar avea un trup sau ar fi o fiinţă cu trup.

Legile
Un alt lucru interesant la care m-am gîndit sunt legile pe care le-a dat Dumnezeu. Dacă Dumnezeu ar fi fost extraterestru nu ar fi fost nici un sens ca să dea aceste legi. Chiar dacă am presupune că există extratereştri buni totuşi n-ar avea sens jertfele de animale, cortul Întîlnirii, heruvimii, cele 10 porunci. Una din cele 10 porunci spune „Să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine", ceea ce reflectă că există doar un Dumnezeu şi nici decum extratereştri.

Vorbeşte cu o persoana
După cum bine ştim Dumnezeu a vorbit prin intermediul unor persoane care au condus poporul Israel sau prin intermediul proorocilor. În Exod scrie următoarele: „Dumnezeu a zis lui Moise:,, Suie-te la Domnul, tu şi Aaron, Nadab şi Abihu, şi şaptezeci de bătrîni ai lui Israel, şi să vă închinaţi de departe, aruncîndu-vă cu faţa la pămînt. Numai Moise să se apropie de Domnul; ceilalţi să nu se apropie şi poporul să nu se suie cu el". Exodul 24:1-2
În această situaţie nu face sens ca careva extraterestru să vorbească cu o persoană, ci dimpotrivă ar fi trebuit să vorbească cu cît mai multe persoane pentru ca ele să creadă. Nu ar fi fost sens să fie chemat Moise ca să primească Legile şi mai apoi să spună că există Dumnezeul care i-a scos din Egipt.Altceva este că un extraterestru nu şi-ar alege poporul său, aşa cum Şi-a ales Dumnezeu. Dacă ar fi fost vorba de extratereştri ei ar fi ales un popor mare cu erau babilonienii, asirienii, egiptenii şi alte popoare. Dumnezeu însă a ales pe poporul Israel şi vedem că este întotdeauna cu el pe parcursul întregii Biblii şi chiar în prezent.

Nu te inchina altor dumenzei
„Îţi voi întinde hotarele dela marea Roşie pînă la marea Filistenilor, şi dela pustie pînă la Rîu (Eufrat). Căci voi da în mînile voastre pe locuitorii ţării, şi-i vei izgoni dinaintea ta. 32 Să nu faci legămînt cu ei, nici cu dumnezeii lor. 33 Ei să nu locuiască în ţara ta, ca să nu te facă să păcătuieşti împotriva Mea; căci atunci ai slujii dumnezeilor lor, şi aceasta ar fi o cursă pentru tine". Exodul 23:31-33
Dumnezeu pe parcursul întregii Biblii insistă sau mai bine zis porunceşte ca noi să nu ne închinăm altor dumnezei şi vedem că poporul Israel de multe ori a fost pedepsit din cauza că se închina la dumnezei străini. Oricine s-ar fi putut scuza cu motivul că nu cunoaşte cum arată Dumnezeu şi de aceea poate să se închine cum doreşte. Este evident că evreii Îl cunoşteau bine pe Dumnezeu şi ceea ce poate face El.În cazul extratereştrilor nu ar fi nici un sens ca ei să dea această poruncă. O civilizaţie extraterestră dacă ar fi existat ar lăsa o figură care ar semăna cu trupul lor pentru ca la venirea lor oamenii să fie deprinşi să li se închine.

Fiti sfinţi
,, Vorbeşte întregei adunări a copiilor lui Israel, şi spune-le: Fiţi sfinţi, căci Eu sînt sfînt, Eu, Domnul, Dumnezeul vostru". Levitic 19:2
Una din poruncile pe care le dă Dumnezeu şi asupra cărora insistă foarte mult este ca noi să fim sfinţi în toate lucrurile. Şi motivul pentru care dă această poruncă este faptul că Dumnezeu este sfînt. Şi ca să fie mai bună explicaţia sfînt nu înseamnă un om cu barbă care trăieşte undeva în locuri pustii. Sfînt înseamnă a fi pus deoparte pentru ceva sau cineva, adică a fi pus deoparte pentru Dumnezeu. În cazul expresiei Dumnezeu este sfînt arată sfinţenia, puritatea lui Dumnezeu.Nu cred că vreun extraterestru ar fi interesat ca oamenii să fie sfinţi în comportament după exemplul nu ştiu cui. Că dacă nu ar fi Dumnezeu nu am avea de la cine lua exemplul de sfinţenie care este scris în Biblie.

Isus Hristos
Isus este Dumnezeul întrupat care a venit să ne aducă mîntuirea. Ioan 3:16 spune: „Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu lumea că a dat pe Singurul Său Fiu pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică".De fapt venirea lui Isus pe pămînt este ca noi să fim mîntuiţi de greşelile noastre şi să primim darul fără de preţ: viaţa veşnică. Romani 6:23 spune: „Plata păcatului este moartea, dar darul fără de preţ a lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Hristos Isus, Domnul nostru".

Dumnezeu să ne binecuvinteze să credem cu adevărat în El şi nu în prostiile şi invenţiile oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

"Dumnezeu este Duh"
Am zis deja, nu are corp fizic deci nu poate crea nimic, mai ales din nimic. Tu fiind o persoană întrupată poți atinge obiecte și poți construi obiecte, dar cum ar putea ceva ce nu posedă corp fizic să facă asta?

"Geneza 1:1-2"
Non-sens. Doar religiile avraamaice vin cu aberațiile astea. Ți-am zis mai sus, conform bibliei, oamenii n-ar putea să trăiască pe Pământul creat de Yehova pentru că nu scrie nicăieri că Yehova ar fi creat și aer pe care să-l respirăm. Asta este invenția unor evrei să spele lume pe creier, cu forța bineînțeles, că doar de aia a existat inchiziție.

"Legile"
Cele 10 porunci sunt furate din codul lui Hamurrabi și nu aparțin creștinismului, ci doar au fost corupte de această religie. Deci nu sunt date de niciun Yehova. Ca să nu mai zic că însăși biblia contrazice cele 10 porunci.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/2015/09/cele-zece-porunci.html

"Vorbeşte cu o persoana"
Și ce credibilitate are biblia din punctul ăsta de vedere? Ai fost acolo și ai auzit? Astea sunt doar povești lipsite de veridicitate.
Despre extratereștri nu vreau să dezvolt subiectul că n-am cu cine.

"Nu te inchina altor dumenzei "
Am făcut-o deja și nu m-a pedepsit nimeni. Dacă religia creștină ar fi fost reală, îți zic eu că nu avea nimeni motiv să se convertească la altă religie. Credințele voastre se bazează pe speranța că dacă te supui religiei îți salvează Yehova sufletul fără să miști un deget, chiar dacă nu l-ai văzut niciodată și nu poți confirma decât cu biblia în mână că există Yehova, atât, pentru că în realitate nu-l vezi nicăieri.

"Isus Hristos"
Isus Cristos de care zici tu este un personaj biblic care nu are nicio legătură cu realitatea. Faptul că a fost construit pe o bază de alegorii spirituale furate și corupte de la păgâni ar trebui să zică multe despre această religie. Mitul morții și învierii, săvârșirea de minuni, mitul răstignirii etc. sunt concepte păgâne furate de evrei și atribuite lui Cristos. Nu zic că nu a existat vreun om obișnuit numit Isus Cristos, dar cel biblic este doar un personaj fictiv la fel ca și Harap-Alb.

"Dumnezeu să ne binecuvinteze să credem cu adevărat în El şi nu în prostiile şi invenţiile oamenilor."
"Dumnezeu" la care te rogi tu este o invenție a oamenilor. Ți-aș recomanda din nou un volum în care se descrie în câteva pagini cum a apărut biblia și cine a scris-o dar sunt sigur că din ignoranță nu vei citi, tipic majorității creștinilor cărora le este lene să se documentele și preferă să creadă direct.

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate vieţuitoarele cu care a fost umplut Pământul aveau în comun un lucru: nevoia de oxigen pentru supravieţuire. Aerul este un amestec de gaze din care oxigenul reprezintă doar 21% (toată atmosfera cântăreşte aproximativ 5000 trilioane de tone!). Dintre celelalte gaze care îl compun, amintim nitrogenul, argonul, heliul, hidrogenul şi altele în cantitate foarte mică. Cantitatea de oxigen din aer corespunde exact necesităţilor fiinţelor create de Dumnezeu. Aceasta este o altă dovadă că Dumnezeu ne-a creat cu multă atenţie şi precizie.

3. În ce mod unic a folosit Dumnezeu aerul atunci când l-a creat pe Adam? Gen. 2, 7. Ce deosebire există între felul în care a fost creat omul şi cel în care au fost create animalele? Ce înţelegem de aici despre crearea noastră şi despre unicitatea noastră în ochii lui Dumnezeu?

Geneza 2

7 Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărîna pămîntului, i -a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s’a făcut astfel un suflet viu.

Este evident faptul că aerul a avut un rol important în crearea tuturor animalelor şi că toate aceste animale au nevoie de aer ca să trăiască. Însă crearea omului a fost diferită. Dumnezeu a „suflat" suflarea de viaţă în nările lui Adam. Aerul dătător de viaţă a fost, fără îndoială, prezent în acest act miraculos al creaţiunii, întrucât Adam a devenit un suflet viu imediat după aceea. După ce a fost modelat, după ce toate organele şi întreg trupul au căpătat formă, după ce a fost înzestrat cu toate elementele necesare vieţii, Adam încă nu era decât un corp fără viaţă, un trup inert. Îi mai lipsea viaţa, pe care numai Dumnezeu, Dătătorul vieţii, i-o putea oferi.

Şi Dumnezeu i-a dat-o, iar noi astăzi ne bucurăm de ea zi după zi. Într-adevăr, de la Adam încoace, tot neamul omenesc s-a bucurat de acest dar, pe care l-am primit prin acea suflare. Suflarea de viaţă de la Dumnezeu ne-a fost transmisă prin intermediul primului nostru părinte, Adam. Prin faptul că respirăm, o păstrăm vie în noi. Cu fiecare respiraţie, ar trebui să ne aducem aminte de ea!

Inspiră adânc. Dacă nu ai probleme respiratorii, lucrul acesta pare atât de simplu, atât de normal şi de uşor! Totuşi, respiraţia este o minune de la Dumnezeu, este o moştenire care ne-a fost transmisă din Eden.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

"Toate vieţuitoarele cu care a fost umplut Pământul aveau în comun un lucru: nevoia de oxigen pentru supravieţuire."
Fals. S-au descoperit animale marine ce pot trai fara oxigen.
http://totb.ro/s-au-descoperit-primele-animale-ce-traiesc-fara-oxigen/
http://www.descopera.ro/......ara-oxigen
Articolele alea au fost postate in 2010, poate animalele alea exista de mult mai mult timp.

"Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărîna pămîntului,"
Fals. Adam a fost furat din Zeul egiptean al pamantului Geb. Eva ar reprezenta echivalentul Zeitei Cerului Nut si asta pentru ca legenda spune ca Geb era sotul dar si fratele lui Nut, adica cam exact ce este Adam cu Eva. Pedeapsa celor 2 de catre Yehova este furata tot din legenda lui Geb si Nut unde Zeul Ra a fost furios ca Geb a luat-o pe Nut de nevasta fara sa-i ceara voie si i-a separat si cica de asta cerul este separat de pamant. De ce ai crede ca prostiile tale blbice ar fi mai reale decat legendele astea (care, apropo, sunt mult mai vechi)?

Ce nu intelegi tu (sau refuzi sa accepti) este ca o gramada din personajele si conceptele bibliei au fost furate si corupte din paganismul antic.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......-si-o.html
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......inosi.html