| anonim_4396 a întrebat:

Dacă Adam și Eva nu au gustat „fructul" sexual menționat în multe cărți religioase, atunci de ce le era rușine de zonele lor intime imediat după păcat?
De exemplu, când un criminal este prins la locul crimei, îi va fi rușine de crimă, nu de alta fapta.

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cartea Genezei incepe cu doua capitole care se contrazic reciproc. Daca o analizezi logic, nu mai ramane nimic din ea.

| contsters2021 a răspuns (pentru doctorandus):

Sau piese de puzzle lipsesc.
Diferențele sunt mici, dar evidente.
Este clar că al doilea capitol completează primul capitol al Genezei, așa că nu putem spune cu certitudine că porunca „cresteti și înmulțiti-va" este rostita înainte si nu dupa căderea în păcat.

| doctorandus a răspuns (pentru contsters2021):

Nu, nu lipsesc, sunt amestecate piesele de la doua puzzle-uri diferite si contradictorii.

| doctorandus a răspuns (pentru contsters2021):

Bun, luand numai armonizarile scrise de baptisti si evanghelici, rezulta un haloimas fara niciun inteles. De ex. in ce zi a murit Isus? Pe unii i-a luminat Duhul Sfant ca a fost o vineri, pe altii o miercuri, iar pe altii o joi. Toti acestia pretind ca explica Biblia fiind luminati de Duhul Sfant si ei nu admit ca Biblia se contrazice. Dar ei intre ei se contrazic ca la usa cortului.

D-aia zic: sa armonizezi Biblia e usor, dar cand pui armonizarile cap la cap te sperii.

| mi25 a răspuns:

Povesti de prostit lumea.

| contsters2021 a răspuns (pentru mi25):

Povesti cu talc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mi25):

Părerea ta

| mi25 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si a lui Eminescu.laughing

| mi25 a răspuns (pentru contsters2021):

Ca prostimea sa nu le inteleaga, dar sa respecte ce spun conducatorii.

| iurii75 a răspuns:

"De ex. in ce zi a murit Isus? Pe unii i-a luminat Duhul Sfant ca a fost o vineri, pe altii o miercuri, iar pe altii o joi. " - și dacă unii dau cu capul în gard, e de vină Biblia?
Stranie logică are doctorandus...

| Seba2013 a răspuns:

Sf. Augustin spune:,, Doamne, noi stim ca pentru Tine suntem facuti; de aceea inima noastra e nelinistita, atata vreme cat nu si-a gasit odihna in Tine".
El cand ne-a facut nu ne-a facut ca fiinte individuale, instrainate, inmanente sau rupti de realitate. Ci ne-a facut ca sa fim inclusi sau sa participam la realismul divin(lumea pura). Ne-a facut un ochi sufletesc pentru a-l vede pe El.
Satan a folosit acest ochi care este facut sa vada in afara(contemplarile divine) si l-a indreptat catre materialism sau mizeria umana. Vezi Stapanul Inelelor cum acest ochi ( nu ochiul lui Sauron ci acel Palantir) pe care Saruman l-a folosit pentru comunicarea cu Sauron l-a facut sa devina rau.

Existantalistii, Heidegger cu "dassein" care insemna "aruncati in lume", sau Kant cu "eu empiric" care insemna "supusi timpului", arata ca acest ochi care este facut sa vada in exterioritate este folosit de cel rau. Sufletul sau ochiul se poate indrepta spre cer sau spre pamant. Ei au ales sa il indrepte spre pamant tocmai de aceea au fost aruncati in existentialism.
Cosmosul este un amestec de Inteligenta(forma) si Materie. Materia sau lopata a ales sa se desparta de Creator( vezi Romani 9:21 si vechiul testament cum lopata vrea sa se creada un dumnezeu).

Vezi Platon, Republica, Cartea a VII-a, acolo vorbeste despre acest ochi. Si Origene vorbeste despre sufletul care se afla intre lumea spirituala si cea carnala.

Deci ochiul, foamea, setea archetipica care sunt facute sa vada "in afara" sunt facute ca sa fie unite cu Dumnezeu.
https://lataifas.ro/......zeu-in-om/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este adevarat ce mint cartile religioase, Adam si Eva nu au facut sex in gradina Edenului, iar fructul interzis din care ei au mincat era un măr nu cum se spune ca au fost relatiile sexuale, Adam si Eva au avut copii cand Dumnezeu i-a dat afară din gradina Eden, lor le era rusine ca au nesocotit porunca lui Dumnezeu ca au incalcat o nu ca erau goi, ca numai era nimeni in afara de ei in Eden sa i vada, era doar Dumnezeu din cer care îi vazuse de cum i-a creat ca erau goi.

| contsters2021 a răspuns (pentru anonim_4396):

"..fructul interzis din care ei au mincat era n măr nu cum se spune ca au fost relatiile sexuale."

Dar religioșii care au studiat intens această temă spun că nu a fost un măr, ci un fruct, iar dacă a fost un fruct și nu menționează ce fruct, atunci acest fruct poate fi tradus si la figurat.
Se știe că Dumnezeul iudeilor este obișnuit să vorbească oamenilor în mod figurat.

"Adam si Eva au avut copii cand Dumnezeu i-a dat afar din gradina Eden."

E puțin suspect să ai copii imediat după ce muști din acel fruct necunoscut, nu crezi?

".lor le era rusine ca au nesocotit porunca lui Dumnezeu ca au incalcat o nu ca erau goi."

https://www.biblegateway.com/......?/passage/
De fapt, putem înțelege de aici că rușinea însăși denotă păcat, pentru că o faptă bună este să te manifesti liber, fără să te simți rușinat.
RUȘÍNE s. f. 1. Sentiment penibil de sfială, de jenă provocat de un insucces sau de o greșeală.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu ai citti biblia? Afla ca acolo nu spune de nici un mar laughing maru este in mintea ta doar.
Pacatul ala se refera la cunoastere, sex faceau oricum, chiar daca nu stiua cei ala.
Cunoasterea se refera ca omu din animal a devenit om, adica a dobandit constiinta.

| contsters2021 a răspuns (pentru relian):

"Pacatul ala se refera la cunoastere, sex faceau oricum."

Nu cunoșteau de sex, altfel cei doi ar fi născut un copil înainte de păcat, dupa porunca lui Dumnezeu "cresteti si inmultiti-va".

"Cunoasterea se refera ca omu din animal a devenit om, adica a dobandit constiinta."

Există o diferență între cunoaștere și conștiință, una este conștientizarea propriei existențe și cealaltă este cunoașterea lucrurilor.
In cazul asta, a dobandit cunostinta in ceea ce priveste sexualitatea.

| tudorvolcano a răspuns:

Răspunsurile trebuie să le căutăm la Sfinții Părinți.

Acela era pomul cunoașterii binelui și al răului.

Înainte Adam și Eva erau într-o stară harică, și cunoșteau numai binele.

Pomul cunoașterii binelui și al răului nu era rău din fire, pentru că toate care le-a făcut Dumnezeu sunt bune foarte.
În momentul în care Adam și Eva erau pregătiți, Dumnezeu le-ar fi dat porunca să mănânce din pom, și să cunoască și răul.

Goliciunea în acest caz înseamnă absența Harului lui Dumnezeu în om.
În Biserica Ortodoxă cântăm pe glasul 1: „Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați și-mbrăcat. Aliluia". Adică, ne îmbrăcăm din nou cu Harul lui Dumnezeu, cu Haină de Lumină, când ne botezăm întru Hristos, Haină care Adam și Eva au pierdut-O prin păcatul neascultării.
Tot această retragere a Harului lui Dumnezeu este moartea sufletească, moarte care este menționată ca o consecință a neascultării.

| fllu07 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ce înseamnă "Aliluia"?

| tudorvolcano a răspuns (pentru fllu07):

Lăudați pe (tetragrama).
Hallelu-yah
Hallelu: h-l-l (hilel, verb pi'el), la imperativ persoana a 2-a masculin plural = a lăuda
Yah: una dintre formele prescurtate în compuși pentru numele lui Dumnezeu, Tetragrama.

| fllu07 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Deci mai scurt asa, sa înțeleagă toți: lăudati pe Iehova.
Am înțeles.

| fllu07 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ceva interesant ce am văzut în comentariul tau: subliniez că ești primul student la teologie, sau preot ortodox cu care discut, ori creștin ortodox practicant care cunoaște bine dogma ortodoxă, si afirmă că păcatul pentru neascultarea lui Adam si Eva este MOARTEA SUFLETEASCĂ. Suflet = om. (Geneza 2:7 Si 1Petru 3:20) dar totusi e curios ce spui, ca ortodocșii toți spun, mai ales clasa clericală, ca, corpul moare, nu sufletul. Si sufletul merge ori în rai, ori în iad.
Felicitări. Ai zis bine. Si la faza cu aliluia, la fel. Ai raspuns corect.
Vezi ca indirect ai recunoscut si că Dumnezeu are un nume propriu, si acela nu este Domnul, asa cum a tradus în biblii Biserica Ortodoxă. Sau asa cum predă: pe Dumnezeu îl cheamă Domnul...

| tudorvolcano a răspuns (pentru fllu07):

Nu se pronunță Iehova!
Pentru pronunția tetragramei, unii ignoranți au citit greșit Biblia Ebraică, și când au văzut tetragrama; tetragrama este un qtiv qre, pentru că pronunțarea numelui de către evrei este interzisă, și atunci se înlocuiește fie cu Adonai, fie cu Elohim, și se pune vocalizarea de la ele.

Pronunția corectă mai degrabă ar fi una dintre aceste două variante: [yahˈwɛː] ( „hayah") este hiphil, sau [yahˈoː] (

| tudorvolcano a răspuns (pentru fllu07):

Pentru definirea sufletului, avem termenii ebraici נֶפֶשׁ (néfesh), care înseamnă suflare de viață, viață, voie/voință și grecești ψυχή, care înafară de suflare de viață/viață definește totalitatea stărilor emoționale, sentimentale, dorințele, ambițiile, virtuțile, calitățile și defectele omului.

ψυχή, sufletul, spre deosebire de σῶμa (care înafară de trup/corp, înseamnă și viața fizică), nu este supus descompunerii și morții, ci este veșnic, iar starea care o definim ca fiind moarte a sufletului este starea în care sufletul iese profund din starea harică care o dobândește din împlânirea poruncilor, și prin refuzul de a se ridica din nou la starea harică.
Sunt doi termeni de viață: βίος, care este viața trupească, a mânca, a crește, a metaboliza mâncarea etc. lucrurile de bază care definesc o ființă vie din punct de vedere fizic, care o au și plantele, și ζωή, care este viața nematerială: bucurii, întristări, simțiri, iubirea, veselia etc. (acest termen este folosit de Mântuitorul când se referă la viață, de exemplu în Ioan 14:6: ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς κaὶ ἡ ἀλήθειa κaὶ ἡ ζωή· = „Eu sunt Calea, și Adevărul, și Viața" )
σῶμa (=trupul) are βίος, iar ψυχή (=sufletul) are ζωή; pierderea βίος de către σῶμa se definește ca moartea trupească, iar pierderea ζωή de către ψυχή este moartea sufletească.

| fllu07 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Degeaba imi scrii litere grecești ca nu înțeleg nimic. Asta e pentru voi studenții la teologie, nu pentru oamenii simpli, care oricum nu cunosc o iotă din ce îndrugi tu acolo. La fel si fratele tau, "niciunnumedeutilizator" care spune despre termenii Dulia si Leila sau ceva de genul.
Intreaba 10 credincioși ortodocși dacă cunosc ce spui tu. să vedem.

| tudorvolcano a răspuns (pentru fllu07):

Scuze pentru aceasta.
Sper că măcar am putut să transmit mesajul din română. Poți încerca să citești doar textul din română, dacă nu am scris prea complicat.

Sper ca să pot învăța într-o bună zi măcar pe copii greaca veche.
E o limbă extrem de frumoasă și dulce la auz, cu cântări extrem de frumoase.
O recomand oricui dorește să o învețe să nu dea niciun pas înapoi!