| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca Adam si Eva nu pacatuiau, erau nemuritori si se stie cati copii au facut in cei 930 de ani ai lui Adam.Va dati seama cati copii faceau daca traiau vesnic? Si copiii lor faceau copii.Sa calculam cata populatie suporta Pamantul.Ptiu, uitai si de celelalte animale sau plante.E logic, nu?

17 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Foarte, extrem de mult prea logic.
Deci, prin concluzie si prin urmarea urmarii, putem conclude ca putem admite ca religie=bullshit.

Răspuns utilizator avertizat
| bookofknowledge a răspuns:

Femeia a venit odată din cauza că bărbatul nu avea pereche (conform bibliei), cel mai probabil nu aveau nevoie de copii sau nu făceau copii dacă nu păcătuiau. Până la urmă nu au făcut până atunci și dintr-o dată poc nevoie de a face, plus că se hrăneau cu fructe, nu chiar aproape sigur, doar cei 2 ar fi existat

Răspuns utilizator avertizat
| bookofknowledge a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În biblie, femeia a apărut, după ce Dumnezeu la văzut singur pe bărbat și forma din biblie:am să-i fac un ajutor potrivit pentru el la lăsat stăpân peste anaimale (și păsări) și orice nume îi pune animalului, acela îi va fi, dar nu sa găsit nici un ajutor potrivit pentru om, l-a trimis în un somn adânc și ia luat o coastă pentru a o face pe Eva. Dacă te gândesti conform bibliei, bărbatul sa simțit singur și de asta a primit femeia,

La întrebarea de mai sus mai există verianta că mergeau toți în cer, cel mai probabil(foarte greu este de stiut ceva ce nu scrie în biblie)
Poate este un motiv pentru care a fost nevoie să păcătuiască care se află în planul lui Dumnezeu (El se folosește și de cel rău) Ai putea să te gândesti așa cum făceau oamenii în vechime cu fii risipitori (probabil îl pune la încercare să vadă dacă merita) sau toate
Poate că pildele par pentru noi niște povesti, dar pentru oamenii din vreme aceea era comportamentul normal ( cum e pilda cu persoana care e dată afară de la nuntă pentru că nu avea haină. Dacă o persoană venea la nunta mirelui fără haina specifică era dat afară imediat, pe vremea aceea care se vorbește în vechiul testament, soțul e cel sărbătorit și nu mireasa)(este acelasi lucru cu a auzi pe cineva de azi a face remarcă la politică pentru a compara furtul și hoția(asta am făcuto și ca gluma)) motivul pentru care pildele sunt de neînțeles este:a trecut prea multa istorie în fața noastră și este prea greu să cauți cultura veche și istoria lor veche.
Când vine vorba despre a înțelege biblia, multe persoane de renume nu pot înțelege cartea deoarece este complicată și foarte simplă. Este un verse care spune nu este voastra să cunoașteți vremurile sau momentele pe care Tatăl le-a așezat prin propria Sa autoritate Faptele apostolilor1 :1cu 7
Omul trebuie să cunoască multe chestii, dar multe chestii sunt nescrise pentru că omul crede că astfel se va pregătii cu o zi înainte, acum prea puțini cred, dar dacă era o dată în biblie, probabil credeau majoritatea, și până și acesta participă la motiv, Dumnezeu nu lasă pe nimeni de care nu e sigur că e bun și de încredere în cer, dacă teîntrebi de ce anume mai testează oamenii dacă e atotputernic este foarte simplu, 1 la a doua judecată, toată lumea să nu poată spune că nu a avut șanșa și să spună că e nedrept. Oamenii nu ajung în iad fără o dovadă
2.Este nevoie de o anumită mustrare și anumite probleme pentru a schimba psihicul omului, sunt momente în care o persoană din criminal devine o persoană mai bună(nu neapărat creștin) doar pentru că este lovit de viață, în biblie Petru la considerat pe Isus un criminal care spune despre sine că este Dumnezeu până ce ia apărut în față o lumină puternică și la întâlnit pe Dumneu.
Nu trebuie să fii complet de acord cu biserica ca să fii creștin,de aceea s-au născut protestanții.
Pe vremea lui Isus oamenii erau religiosi, chiar mai religiosi decât cei de azi probabil,dar au început să folosească biserica pentru a vinde obiecte,Isus a spus este biserica o pesteră de tâlhari? A luat biciul și ia scos,acesta nu e sigurul care face referire la cum se foloseau ei pentru a produce bani.
Cum să spun biserica a fost folosită chiar de pe vremurile vechi în alt scop față de cel construit,pofta de bani conduce mai mult decât religia.
Când vine vorba despre ortodoxie am gasit pe net(mult mai demult) nu știu cât este de adevărt,dar(am citit de mult și nu mai stiu cum să afirm această propoziție )parcă la romani,un împarat nu putea să se roage la ceva ce nu vedeau (când creștinimul a fost în crestere), și a cerut cuiva să l facă ceva ce se poate vedea.
Am citi pe net faptul că ei încearcă să se apare prin a scrie icoanele nu sunt idoli deoarece întruchipează ființa la care se roagă, problema este atunci dar scrie clar nici vreo înfățisare a lucrurilor ce sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai jos de pământ (atunci de ce anume ei pun icoane cu îngeri),
alți consideră chip cioplit ca fiind față supărată, dar atunci de ce :nici vreo înfăţișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul este langă, nu se leagă.
În istorie pe deasupra au fost o grămadă de papi caru nu au intrat pentru că erau religioși ci pentru putere, cred că am citit despre unul care încerca să afirme că Dumnezeu este cel rău și nu ia reușit (un PAPA poate distruge toată credința, poate băga niște legi fără noimă și toată lumea să creadă că așa e bine), au fost exemple de papi care au scris ca sunt anticristi(anticristul este orice ființă ce se opune lui Isus, dar este un Anticrist care va conduce lumea spune biblia și va avea o mare putere,
Daniel 7
În capitolul 7, Daniel are o viziune a patru fiare care ieșesc din mare și i se spune că reprezintă patru regate:

O fiară ca un leu cu aripi de vultur. [v. 4]
O fiară ca un urs, ridicată pe o parte, cu trei coaste între dinți. [v. 5]
O fiară ca un leopard cu patru aripi de pasăre și patru capete. [v. 6]
O a patra fiară, cu dinți mari de fier și zece coarne. [v. 7-8]

7:23 prima parte doar
„Fiara a patra
este o a patra împărăţie care va fi pe pământ.
si pe wikipedia este lista imparatiilor:
Imperiul Babilonian
Imperiul medo-persan
Imperiul Grec
Imperiul Roman,
În zilele noastre sunt țări care sau format din divizarea acestor imperii (ceea ce înseamna că anticristul poate fi orice persoana, si fiara este o natiune care va avea o mare putere sau influență(nu o să spun că printre catolici se va naste anticristul sau e posibil să fie un Papa, dar orice e posibil).

Răspuns utilizator avertizat
| bookofknowledge a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O sa sciu în paranteze ceea ce nu e text biblic
Nu asa scrie în biblie, încearcă să citesti detaliile,
geneza 1:27Dumnezeu a făcut pe om după chipul* Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească** şi parte femeiască i-a făcut.
geneza:1:31big grinumnezeu S-a uitat* la tot ce făcuse şi iată că erau foarte bune. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a şasea. (asta era lucrarea din ziua a șasea)
geneza:2:2:În ziua* a şaptea, Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea pe care o făcuse şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.

geneza:2:4:Iată* istoria cerurilor şi a pământului, când au fost făcute.(cu un motiv scrie asta)
geneza:2:5În ziua când a făcut Domnul Dumnezeu un pământ şi ceruri, nu era încă pe pământ niciun copăcel* de câmp şi nicio iarbă de pe câmp nu încolţea încă, fiindcă Domnul Dumnezeu nu dăduse încă ploaie** pe pământ şi nu era niciun om ca să lucreze† pământul.
geneza 1:24big grinumnezeu a zis: „Să dea pământul vieţuitoare după soiul lor; vite, târâtoare şi fiare pământeşti după soiul lor." Şi aşa a fost.( acest verset se află înaintea celui ce l-am pus după și evenimentul se petrece după)
(ceea ce încerc să spun este că uneori când se dau detalii, se reîntoarce la un eveniment trecut cronologic.
geneza 2:23 :Și omul a zis: „Iată în sfârşit aceea care este os* din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi ‘femeie’2, pentru că a fost luată din** om."
geneza:2:24De aceea* va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de nevasta sa, şi se vor face un singur trup.(face referire la faptul că femeia s-a nascut din corpul bărbatului și femeia cu bărbatul fac un singur trup)
geneza:3:20:Adam a pus nevestei sale numele Eva3, căci ea a fost mama tuturor celor vii. (dacă te uiți atent e o singură femeie care este și Eva și femeia și nevasta)
(chestia cu parte barbătească și parte femeiască o ia și pe Eva în seamă deoarece și ea este om și ea este creată de Dumnezeu, dacă era cum ziceai tu scria în biblie ia făcut parte bărbatească parte femeiască și Eva, dacă Adam e făcut din pământ înseamnă nu este parte bărbătească, sau ce anume să înțeleg pentru că Eva a fost creată din Adam nu a fost parte femeiască?)
Răspunsul tău e absurd. caută ceva mai bun cu care să încerci să păcălești crestinii.

| bookofknowledge a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și apropo nu tot ceea ce găsești este rațional:https://jurnalul.ro/......80923.html
am găsit mai multe pagini despre această evanghelie pierdută,
dar în această pagină se vede clar că manuscrisul este din 1450(era un link care spunea că este de 1500) nu e diferență mare probabil de aproximare, dar marea problemă este de logică dacă Isus a trăit acum aproximativ 2000 și cartea e așa de nouă pe lângă anul de moarte al lui Isus de unde știau ei ce făcea Isus. Unele chestii s-ar putea să fie minciuni care să atragă la public, sau s-ar putea să fie un autor ce vroia faimă și a facut o poveste care a prins rădacini. În toată istoria oamenii umblau după faimă, putere, cat mai multe minciuni ca să ajungă unde trebuie, trădări, dacă citești ceva trebuie să și judeci înainte.

Răspuns utilizator avertizat
| bookofknowledge a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este destul de greu de spus ce înseamna: chipul său, chipul ar putea să reprezinte fața sau ceea ascunde, sunt multe ființe cu mai multe fețe, este puțin probabil ca Dumnezeu să aibă față umană ci mai asemănătoare cu ceea ce este în acest video, ceea ce semnifică chip reprezintă ceva asemător cu ceea ce reprezintă mai multe fețe în om cu multe fețe(se poate observa că Dumnezeu este glos în biblie, prezintă dragoste, și alte sentimente omenești cum e singurătatea(dar nu e limitat de ele și le controlează)) Ceea ce ar însemna că de fapt omul a primit unele din sentimente direct de la Dumnezeu dar se lasă furat de curiozitate de ură gelozie etc.)
Cel mai sigur Dumnezeu este o ființă ce trăiește în alte dimensiuni (sunt 3 ceruri în biblie:unu separă apele de pe pământ de celelalte,unu probabil se referă la spațiul cosmic, iar ultimul se referă la rai( cerurile și pămanul vor trece dar cuvintele mele nu vor trece, este clar că nu se referă că o să dispară raiul, ci cel mai probabil sunt mai multe tipuri de cer.), iar Dumnezeu este infinit în putere deoarece probabil are control sau are o anumită legătură cu realitatea, exact ca și computer ul care produce și controlează toată realitatea, multe chestii sunt posibile, nu se poate afirma prea ușor că Dumnezeu nu e rea tocmai din această cauză, se poate afirma,
este posibil să nu există un Dumnezeu sau ființă care controlează tot(deza e zeitate la ael punct) da, este posibil ca acest Dumnezeu să nu existe ci altul, sunt multe variabile, cea mai bună variabilă, de asta omul are 2 alegeri crede sau nu crede.

| bookofknowledge a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu scrie nicăieri și protestanții nu cred în asta, aceste chestii pot apărea dacă cineva încercă să împace biblia cu restul(ceea ce e imposibil) și nu e prima oară când biserica ortodoxă sau catolică a făcut asta, banii sunt foarte puternici în lume și multe persoane ajung la conducere bisericii fără să aibă prea multă credință, cel mai mare inamic al bisericii este din interior, toată lumea a auzit faptul că Luca la pictat pe Isus(acesta este doar alt mod de convingere adoptat de ortodoxi, până și romanii puteau face tablouri care să-l reprezinte pe Isus, biserica se va distruge singură)

| bookofknowledge a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In apocalipsa de pilda ce inseamna chip? chipul fiarei (fiara nu semnifica o fiinta, deci reprezinta mai degraba analogie, chipul fiarei reprezenta tot ceea ce o descrie ma degraba decat forma)

| bookofknowledge a răspuns (pentru bookofknowledge):

Cum sa spun, biblia este grea si are cerinte mari pentru cunoastere completa, dar este suficient de usoara incat oricine poate invata bazele religiei.Multi termeni difera in functie de context, biblia se traduce de multe ori prin ea ca sa nu apara aceste greseli, dar fiecare va vedea ceea ce va dori mai tare daca nu are ochii deschisi.ar fi fost buna o biblie veche netradusa si o posibilitate de a traduce perfect limbile in care era scrisa.

Răspuns utilizator avertizat
| bookofknowledge a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ceva de genul.Se refera ca Omul e asemanator lui Dumnezeu in un anumit sens.