| tavadaresti a întrebat:

Daca adevarata zi de odihna este Sambata de ce noi ne inchinam Duminica?

57 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă tai litere din Sambătă scris sambata ajungi la sabat
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sabat_biblic

| tavadaresti explică (pentru MMihai):

A-7 zi nu este cea binecuvantata de Dumnezeu atat in vechiu cat si in nou testament...Biblia>Cuvantul lui Dumnezeu. E ceva gresit, corecteaza-ma?

| MMihai a răspuns (pentru tavadaresti):

Biblia>Cuvantul lui Dumnezeu. E ceva gresit, corecteaza-ma!

Biblia este o simplă culegere de basme idioate și nu este : „ Cuvântul lui Dumnezeu"!

Ce latră, preoții creștini este irelevant!

( Câinii latră și caravana trece! )

| tavadaresti explică (pentru MMihai):

Asta e afirmatia ta, priveste istoria nu la oamenii care urmaresc ca lor sa le fie pline buzunarele astfel denaturand lumina care ca conduce fiecare fiinta, care sau interpus intre Dumnezeu si oameni

| tavadaresti explică (pentru Mădă0611):

Deci nu au urmat porunca, au ales sa isi intemeiasca propriile legi>unde duce aceasta neascultare ce s-a intamplat cu cei doi in gradina Eden

| Mădă0611 a răspuns (pentru tavadaresti):

Tu ai ceva cu ziua de odihna, care nici nu se stie daca e Sabatul, cum ziceam ieri, acea zi se numea Hag Iahve (ziua Domnului), nu era o zi din saptamana, dar daca s-a nimerit ca iudeii sa fie eliberati intr-o zi de sambata, gata, e sambata, Sabat. Am dreptate?

| tavadaresti explică (pentru Mădă0611):

Unde gasesti tu ca au fost eliberati sambata cand tocmai au pazit-o si au sfintito, nu are nicio legatura>ei nu au esit din robie in acea zi, Nu ai nici un argument biblic Mada

| Mădă0611 a răspuns (pentru tavadaresti):

Cu alt prilej se arata si mai precis in care scop li s-a dat aceasta sarbatoare national-religioasa, ca o aducere aminte. "Ziua a saptea este ziua de odihna a Domnului Dumnezeului tau... Adu-ti aminte ca ai fost rob in pamantul Egiptului si Domnul Dumnezeul tau te-a scos de acolo cu mana tare si cu brat inalt si de aceea ti-a poruncit sa pazesti ziua odihnei si sa o tii cu sfintenie" (Deut. V, 14-15; cp. les. XX, 8, 10). Aici se subliniaza precis : "de aceea ti-a poruncit sa pazesti ziua odihnei si sa o tii cu sfintenie", pentru "ca sa-ti aduci aminte ca ai fost rob in Egipt, de unde Domnul te-a scos". Acesta este cel mai important text care defineste rostul si precizeaza si mai bine timpul cand a fost instituit Sabatul evreilor si numai pentru ei. De atunci calcarea Sabatului se pedepsea cu moartea (cf. les. XXXI, 14).

Prin urmare, numita de atunci Sabat, n-a existat ca zi de sarbatoare inainte de scoaterea evreilor din robia Egiptului, Sabatul fiind insasi comemorarea desfiintarii acestei robii.

http://www.crestinortodox.ro/......68821.html

| tavadaresti explică (pentru Mădă0611):

Da chiar crezi asta iti voi oferi un text ca Sabatul a fost instituit inca de la creatie, insa ce incerci tu sa argumentezi e doar o aducere aminte ca oamenii sa isi dea seama de greselile lor si sa isi ea timp de a petrece timp impreuna cu Creatorul lor. Geneza 2; 2.3

| Mădă0611 a răspuns (pentru tavadaresti):

Eu nu cred, e un basm, trebuie tratat ca atare tongue

| tavadaresti explică (pentru Mădă0611):

Da tu inca traesti intr-o lume de basm, ma indoiesc

| Mădă0611 a răspuns (pentru tavadaresti):

Cred ca tu, dar o sa te prinzi de smecherie la sfarsit, daca o sa te mai prinzi. Tot ce cunosti si iti poti imagina e in mintea ta, asa e si cu credintele, insa cum nu asta era subiectul, ma opresc aici.

| tavadaresti explică (pentru Mădă0611):

Smecherie> sta scris de 2000 de ani. o smecherie nu rezista atat timp, inca mai ai de crescut in ceea ce consta intelepciune>? si ea isi are origine bine definita

| Mădă0611 a răspuns (pentru tavadaresti):

Pai daca ai nevoie sa crezi in ceva, normal ca tii cu dintii de orice iti aduce aproape acel ceva, asa ca nu e de mirare ca sta scris de 2000 de ani. E adevarul tau, construit pe baza informatiilor pe care le detii, daca il pierzi, te pierzi pe tine, asta daca nu iti construiesti alt adevar.
http://www.facebook.com/note.php?note_id=186743254670532&comments

| tavadaresti explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Te rog ofera-mi un rezumat pe intelesul tau

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru tavadaresti):

Duminica.

| tavadaresti explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Da unde gasesti tu asta in Biblie, macar ca esti crestina

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru tavadaresti):

Isaia 56:2-6

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru tavadaresti):

Http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Grace_AND_The_Law

Scrisori de la Dumnezeu! iti va rasp la multe intrebari si in legatura cu sabatul, CITESTE :)
Domnul sa te binecuvinteze.

| tavadaresti explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Vai nu am stiut Ca Dumnezeu ofera si scrisori din cer, imi zici si prin ce mod

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru tavadaresti):

E Dumnezeu lucreaza si prin animale, de ce sa nu lucreze si prin om? crezi ca nu poate? exista profeti, proroci, etc. Numbers 22:28

| tavadaresti explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Arata-mi si mie unde gasesti in biblie ca duminica fiind a saptea zi...da-mi versete

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru tavadaresti):

Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s'o sfinţeşti.

9 Să lucrezi şase zile, şi să-ţi faci lucrul tău.

10 Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
Exod 20:8 cu 10

| tavadaresti explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Da foarte adevarat si care e ziua a saptea dupa biblie nu merge dupa traditie sau dupa biserica mergem dooar dupa biblie

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Dumnezeu INCA VORBESTE! DOAR PENTRU CEI CE AU URECHI SA ASCULTE.

| tavadaresti explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Deja ai luat o alta cale de ce nu tii sa imi arati pe ce iti intemeiezi tu credinta, numi sunt de folos linkurile

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru tavadaresti):

Iti raspund la intrebari, si daca ma inctrebi de credinta, apartin lui Isus happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pai lucreaza sase zile si sfinteste o pe a saptea happy.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

În trecut sabatul era o poruncă ce trebuia respectată de către poporul ales de Dumnezeu - Israel. Odată ce ei au fost respinşi şi această poruncă nu mai e valabilă. Adresându-se creştinilor din sec.I apostolul Pavel a scris, sub îndrumarea divină: Unul consideră o zi mai presus decât alta, altul consideră o zi la fel ca toate celelalte. Fiecare să fie pe deplin convins în mintea lui.(Romani 14:5).
Prin aceste cuvinte el a vrut să spună că pentru creştini nu mai era obligatoriu să respecte un sabat săptămânal. Dar spiritul poruncii despre sabat este valabil şi pentru creştini: trebuie să ne facem timp cu regularitate pentru lucrurile spirituale.

| tavadaresti explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Deci tu dai la o parte legea, ai grija ce zici

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru tavadaresti):

Nu eu. Dumnezeu e cel ce stabileşte normele ce trebuie respectate. Iar despre lege dată Israelului, citeşte Evrei capitolul 8:8-13:
8 Caci, ca o mustrare a zis Dumnezeu lui Israel: "Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou;
9. nu ca legamantul pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana, ca sa-i scot din tara Egiptului. Pentru ca n-au ramas in legamantul Meu, si nici Mie nu Mi-a pasat de ei, zice Domnul.
10. Dar iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele in mintea lor si le voi scrie in inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, si ei vor fi poporul Meu.
11. Si nu vor mai invata fiecare pe vecinul sau pe fratele sau, zicand: "Cunoaste pe Domnul!", caci toti Ma vor cunoaste, de la cel mai mic pana la cel mai mare dintre ei.
12. Pentru ca le voi ierta nelegiuirile si nu-Mi voi mai aduce aminte de pacatele si faradelegile lor."
13. Prin faptul ca zice: "un nou legamant", a marturisit ca cel dintai este vechi; iar ce este vechi, ce a imbatranit, este aproape de pieire.

| tavadaresti explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Legea cele 10 porunci este o reflectare a caracterului sau. tu zici ca el sia schimbat caracterul, nu cumva este vorba de o reinoire a legamantului punandul in inimile lor. citeste concordanta...

| tavadaresti explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cum am zis nicaeri in toata Biblia nu imi vei putea aduce vreun argument in care Dumezeu a transferat solemnitatea zilei a7 celei dintai, martuerie ne e si Domnu Iisus prin modul sau pe care ia slujit LuiDumnezeu oferandune un exemplu, Scriptura ne vorbeste ca in Iisus nu a fost gasit nici o urma de pacat deci el a pazit cele zece porunci inclusiv cea dea 4-a porunca...''Aduti aminte'' cam asa incepe nu cumva e uitata aceasta porunca?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru tavadaresti):

Dumnezeu nu se schimbă (Maleahi 3:6). Dar El a încheiat în decursul timpului mai multe legăminte pentru a-şi îndeplini scopul, inclusiv legământul legii. Însă odată ce acele legăminte şi-au atins obiectivul, El nu le-a mai poruncit ca să fie respectate.
În ce priveşte poruncile, să nu uităm că la baza fiecărei legi sau porunci stă un principiu fundamental. Legile se pot schimba, însă principiile ce stau la baza lor sunt aceleaşi. Citeşte în acest sens Matei 5:21-48

| tavadaresti explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Exact nu se schimba Bravo Nici legea nu este schimbata asa ca care este adevarul despre Ziua a-7a

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru tavadaresti):

Eu nu susţin că acum trebuie respectată duminica în loc de sămbătă. Azi Dumnezeu nu mai aşteaptă ca noi să avem o zi stabilită pentru ai aduce închinare, noi trebuie să facem acest lucru continuu, nu doar în anumite zile ale săptămânii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru tavadaresti):

Cu tot respectul faţă de convingerile tale, dar nu sunt de acord că "legea nu este schimbată". Dacă ar fi aşa atunci ar trebui să aducem jertfe, să mergem la preot când ne iese vreo alergie, să nu cultivăm pământul al şaptelea an şamd. Tu ce crezi.

| tavadaresti explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cum am zis dam la o parte porunca a patra> ce mai propui care e urmatoarea?
Caci, cine pazeste toata Legea, si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate. (Iac.2:10)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru tavadaresti):

Vezi, tu nici nu a-i încercat să-mi răsunzi, ci pur şi simplu confirmi cu mai multă tărie ceea ce ai spus anterior.

| tavadaresti explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nevoie de jertfe ..omule citeste profetiile din Daniel Isaia se vorbeste de miel.>Iisus a adus jertfa suprema la Golgota la cruce s-a rupt perdeaua din inauntru templului atuni s-a pus punct legii ceremoniale
Si indata perdeaua dinauntrul Templului s-a rupt in doua, de sus pana jos, pamantul s-a cutremurat, stancile s-au despicat, (Mat.27:51)

Perdeaua dinauntrul Templului s-a rupt in doua, de sus pana jos. (Marc.15:38)

jertfa suprema>pe calea cea noua si vie pe care ne-a deschis-o El, prin perdeaua dinauntru, adica trupul Sau, (Evr.10:20)

| tavadaresti explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sa iti raspund>? la ce anume?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru tavadaresti):

Atunci ce caracter a avut legea referitoare la oferirea de jertfe - temporar sau permanent?

| tavadaresti explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Un caracter pemanent ar fi fost pana in ziua de astazi>nu?
un caracter temporar pana la venirea Domnului Iisus>jertfa mielului
doua zi, Ioan a vazut pe Isus venind la el si a zis: "Iata Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii! (Ioan.1:29)
Si, pe cand privea pe Isus umbland, a zis: "Iata Mielul lui Dumnezeu!" (Ioan.1:36)
ci cu sangele scump al lui Hristos, Mielul fara cusur si fara prihana. (1Pet.1:19)

Răspuns utilizator avertizat
| Labyrinth a răspuns:

Eu nu mă odihnesc niciodată.

| tavadaresti explică (pentru Labyrinth):

Rau iti faci, ce vei semana aceea vei culege

| Labyrinth a răspuns (pentru tavadaresti):

Păi da, neodihnindu-mă fac mai mult şi deci o să culeg mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| sunrises a răspuns:

Trebuie specificat încă de la început faptul că există o mare diferență între IUDAISMUL VECHIULUI TESTAMENT și CREȘTINISM. Există o mare diferență între SABATUL evreilor și ZIUA ÎNVIERII - DUMINICA – cea mai important zi din istoria creștinismului.

În primul rând, primii creștini acordau o mare atenție credinței lor. (Faptele Apostolilor 2, 46-47 : "Toţi împreună erau nelipsiţi de la Templu ÎN FIECARE ZI. (…). Ei lăudau pe Dumnezeu, şi erau plăcuţi înaintea întregului norod.".)

Dacă era O ZI SPECIALĂ în care creştinii se întâlneau regulat, aceasta era prima zi a săptămânii (duminica noastră) şi nu Sabatul (sâmbăta noastră).

Cel puțin în cinstea ÎNVIERII lui HRISTOS dar și a COBORÂRII SFÂNTULUI DUH asupra SFINȚILOR APOSTOLI (evenimente ce au avut loc în prima zi a săptămânii, DUMINICA), primii creştini respectau duminica nu ca "Sabat creştin", ci ca o zi specială de închinare și cinstire față de Mântuitorul Iisus Hristos:

- Faptele Apostolilor 20, 7: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii."

- I Corinteni 16, 2: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-şi pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni."

| foxyteo a răspuns:

Adevarata zi de odihna este Duminica nu Sambata.

| tavadaresti explică (pentru foxyteo):

Argumenteza cu Biblia

| foxyteo a răspuns (pentru tavadaresti):

Atunci (duminica) se bucura D-zeu de cele creeate de El(lume, pamant, etc.) Sambata este ziua in care D-zeu a terminat de creeat lumea.big grin
PS :Asa ne-a zis doamna de religie!
PSSbig grinaca nu e corect ce-am zis scuze-ma!happy

| tavadaresti explică (pentru foxyteo):

Asculti de doamna, incearca si studiaza si vezi daca se potriveste, ai putea da o invatatura doamnei pe argumentele care le vei descoperi