| i86e2 a întrebat:

Dacă adevărul e unul singur, de ce există atâtea religii? Fiecare din ele spune că deține adevărul absolut și că toate celelalte religii greșesc. Mai există și necredincioșii, care spun că toate religiile sunt minciuni și că nu există vreun zeu. Bănuiesc că toți cred că adevărul e de partea lor, e evident că majoritatea greșesc sau poate toți greșesc.
De ce e credința voastră "mai adevărată" decât oricare altă credință?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I'm back...

"Numai despre el s-au făcut profeţii bla bla bla şi s-au dovedit, prin venirea lui, exacte"... stii ca cei de la care a pornit toata povestea aceasta penibila nu-l considera pe isus ca fiind fiul lui dumnezeu deoarece nu a indeplinit toate profetiile nu?
"Numai credinţa lui s-a răspândit la toate popoarele"... stii ca aceasta religie s-a raspandit prin frica si crime nu? Daca nu vroiai sa fi crestin, erai ucis. Daca aveai alta religie, erai ucis. Bonus, crestinismul nu s-a raspandit la toate popoarele, inca mai sunt persoane care nu au auzit de zeii tai.
"Numai el a făcut minuni pe care oamenii le pot proba"... vorba unui filozof "sa mori tu". Ia da-mi exemple de minuni testabile facute de isus. Si asa de curiozitate, cum anume testezi "minunile" facute de el?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religii sunt multe.Credinta este una singura in Domnul Isus.El este Calea, Adevarul si Viata.

| OOOLEOOO a răspuns:

O religie facuta pentru bani nu cred ca poate fii adevarata.

| Toluk19 a răspuns:

Isaia cap 14 vers 13:14:15 te lamureste indata!

| WR104 a răspuns:

De ce e copilul tau mai frumos decat oricare altul?
De ce e limba romana mai frumoasa decat oricare alta?
Nu cred ca exista un singur adevar, pot exista mai multe pentru fiecare depinde de perceptiile fiecaruia.

| Miauti a răspuns:

"Adevarul e neschimbator, iar Creatorul e adevar" asta rezulta ca religia nu este adevarata, sau tot ce este schimbator nu este adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer di pe mine ma framinta aceasta intrebare pe cand eram ateu insa acum nu mamai framinta dar stiu un lucru si anume ca voi afla acest lucru dupa ce viata mea se rupe.

| RaduMD a răspuns:

Adevărul este unul singur, numai că falsul e de mai multe feluri. Falsul este multiplu. De aceea, numai una dintre credinţe (sau niciuna) poate fi adevărată, ele fiind, în mod evident, disjuncte (adică nu susţin aceleaşi lucruri).

Credinţa mea este "mai adevărată" decât oricare alta, fiindcă numai întemeietorul ei şi-a dat viaţa pentru ea. Dintre toţi întemeietorii de religii, numai el a fost văzut de oameni înviind. Numai despre el s-au făcut profeţii, unele cu secole înainte, care s-au scris la vremea respectivă şi s-au dovedit, prin venirea lui, exacte. Numai credinţa lui s-a răspândit la toate popoarele. Numai el a făcut minuni pe care oamenii le pot proba şi numai conducătorii Bisericii lui, care au crezut în el au arătat că sunt capabili să înfrunte moartea, cu bucurie în suflet, de dragul lui.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti spun ca esti ignorant, in ce priveste istoria crestinismului? Sper sa nu te superi! E adevarat ca au fost perioade in care s-a incercat increstinarea cu forta! Au fost si sunt tari in care totul s-a facut pasnic, si nu putine! Imi spui o tara unde astazi se intampla sa fie increstinare cu forta? Si totusi crestinismul este in expansiune mult mai mult ca teoria big bang! Tre sa fii tare mandru ca doar putini detin adevarulhee hee Oricum nu stiu o tara care sa fi devenit majoritar atee, si in stil democrat! Cred ca la capitolul expansiune cu forta ar trebui sa bagati capul in nisip!

| anonim_4396 a răspuns (pentru rocco09):

Inainte sa-mi spui mie ca sunt "ignorant, in ce priveste istoria crestinismului", documenteaza-te tu mai mult cu privire la raspandirea acestei religii. Din moment ce 70% s-a raspandit prin frica si crime, chiar nu are importanta ca acum este raspandita pe cale pasnica. Stii ca pana in trecutul nu prea indepartat religia ta era considerata ca fiind cea mai violenta din lume nu? Acum este pe locul 2. Daca e sa o arzi cu "expansiunea", islamismul este in crestere iar religia ta in scadere (Ia-o p'asta). Tari in care majoritatea sunt atei gasesti pe net. Nu-i greu sa cauti si sa te documentezi daca vrei.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau argumente pentru 70%! "chiar nu are importanta ca acum este raspandita pe cale pasnica"" Chiar are importanta! TAri democrate atee nu am gasit, poate am ramas eu in urma!""Stii ca pana in trecutul nu prea indepartat religia ta era considerata ca fiind cea mai violenta din lume nu? "" Dovezi! "acum este pe locul 2"" Deasemenea vreau dovezi! Era vorba de crestinism si ateism! nu crestinism si islam!

| rocco09 a răspuns (pentru i86e2):

tarile care erau cuprinse in statistica trimisa de tine le-am verificat in wikipedia care "conform spuselor lor " merg pe baza de recensamant, Am luat doar cele care depaseau 50% si in afara suediei care spunea ca intr-e 17 si 83% sunt considerati atei (mentionez ca nici aici nu e un procent bine definit, tinand cont ca toleranta e exagerat de mare), toate acele tari au populatie atee sub 50% inclusiv vietnam care e tara comunista! Si cel care a facut statistica, daca s-o fi numind statistica, este ateu! Mi se pare normal sa cred mai degraba un recensamant decat o persoana! Desi, nu am mare "incredere" nici in "crestinismul" crestinilor din europa in special!

| i86e2 explică (pentru rocco09):

Bine, voi lua doar Suedia, că e prima pe listă. Nu contează prea mult recensământul. Poate vei fi surprins să afli că în Franța, 17% din cei care se declară catolici nu cred în D-zeu, asta o găsești tot pe Wikipedia.

According to the most recent Eurobarometer Poll 2005,
23% of Swedish citizens responded that "they believe there is a god".
53% answered that "they believe there is some sort of spirit or life force".
23% answered that "they do not believe there is any sort of spirit, god, or life force".

Am o bănuială că mulți atei nu se consideră atei. Totuși, ca să facem treaba mai simplă, pui întrebarea: crezi în D-zeu sau în orice alt zeu? După statistica de mai sus, 23% cred în D-zeu, restul nu cred în D-zeu sau orice alt zeu. Chestia cu spiritul sau forța de viață nu știu cum să o interpretez și, sincer, nu mă interesează. Pentru mine, ei sunt necredincioși. happy

| rocco09 a răspuns (pentru i86e2):

Credinta in Dumnezeu - crestinism
Credinta in un spirit, poate fi orice alt fel de paganism, new age, panteism dar nicicum ateism
Ateismul tot in minoritate ramane, si nu depaseste nici crestinismul
Mi se pare absurd ca sa pui credinta intr-un spirit, forta de viata etc la ateism .....asta e cel mai sigur panteism, new age!
Iar despre Franta, faptul ca nu cred in Dumnezeu nu ii face imediat atei! Sunt foarte multi ignoranti, carora nu le pasa, si asta e la moda, sau agnostici! Oricum ateii nu depasesc 50% sa fie tara majoritar atee, ca despre asta era vorba! Desi mi-ar parea bine sa imi trimiti articolul unde spune ca 17% din catolici nu cred in Dumnezeu, nu vreau sa pun la indoiala ce ai spus dar nu gasesc!

| i86e2 explică (pentru rocco09):

Bine, e posibil să nu existe țară majoritar ateistă. Dacă e să o iei așa, se pare că Franța are proporția cea mai mare de oameni care nu cred în D-zeu, în spirit, forța de viață etc. E vorba de 33% atei pursânge. :P Treaba asta o găsești la:
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

Tot acolo găsești următoare chestie:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bsa-religion-question.svg
Se pare că în Marea Britanie non-religioșii au depășit 50%, interesant.

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_France
An October 2006 CSA poll addressed solely to Catholics established that 17% of French Catholics (who comprise 52% of the population) didn't believe in God. Among the believers, most (79%) described God as a "force, energy, or spirit" and only 18% as a personal god.[18]

| rocco09 a răspuns (pentru i86e2):

Da e chiar interesant, nu ma asteptam la situatia asta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMD):

I'm back...

"Numai despre el s-au făcut profeţii bla bla bla şi s-au dovedit, prin venirea lui, exacte"... stii ca cei de la care a pornit toata povestea aceasta penibila nu-l considera pe isus ca fiind fiul lui dumnezeu deoarece nu a indeplinit toate profetiile nu?
"Numai credinţa lui s-a răspândit la toate popoarele"... stii ca aceasta religie s-a raspandit prin frica si crime nu? Daca nu vroiai sa fi crestin, erai ucis. Daca aveai alta religie, erai ucis. Bonus, crestinismul nu s-a raspandit la toate popoarele, inca mai sunt persoane care nu au auzit de zeii tai.
"Numai el a făcut minuni pe care oamenii le pot proba"... vorba unui filozof "sa mori tu". Ia da-mi exemple de minuni testabile facute de isus. Si asa de curiozitate, cum anume testezi "minunile" facute de el?

| SmexyBoy a răspuns:

E un singur adevar...
Ferice de cel, ce-l afla.

Răspuns utilizator avertizat