| M25M a întrebat:

Dacă admitem că o fiinţă infinită a controlat destinele persoanelor şi popoarelor, istoria devine o farsă cât se poate de crudă şi sângeroasă. Eră dupa eră, cei puternici i-au călcat în picioare pe cei slabi; cei vicleni şi lipsiţi de inimă i-au făcut sclavi pe cei simpli şi inocenţi, şi nicăieri în toate analele omenirii, niciun zeu nu i-a ajutat pe cei oprimaţi. - Robert G. Ingersoll

Comentarii?

8 răspunsuri:
| adisuper a răspuns:

E mai distractiv să priveşti fără să te implici.

| RAY a răspuns:

Mihai crestini sunt dogmatici
Dogma (gr. δόγμa, inițial "părere") este un postulat pentru o religie, care este considerat de către o grupă de oameni drept adevăr absolut, infailibil, care nu poate fi pus sub semnul întrebării.
isi pierzi timpul sincer

| Mădă0611 a răspuns:

Pai destinul nu exista, dumnezeu iti da libertatea sa alegi si nu stie ce vei alege, dar daca azi ai un necaz si peste un timp ai o bucurie, zici ca ai avut necazul ca sa ai bucuria de mai tarziu, deci destin. De exemplu nu a mers prietenia cu cineva, se termina, plangi, suferi, si peste un timp intalnesti pe cineva cu care te intelegi foarte bine, dumnezeu a facut asta, de la un punct v-a luat libertatea de a alege pentru a ajunge amandoi in punctul x. Vezi cum functioneaza treaba? e ca la argumentele stiintifice. b-)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce? mai ales ca zeii erau intruchipari ale patimilor, denumiri ale soarelui etc

| martzian a răspuns:

Ce sa mai comentam, Mihai? Un singur lucru, deloc de tratat cu usuratate: intre timp Ingersoll a aflat adevarul... sad

| Lizzu a răspuns:

Oare vorba aceea cu referire la natura "Cel mai puternic supravietuieste" se aplica si in religie?

Ori i-a ajutat,dar subtil.
Ori nu i-a ajutat pentru ca nu exista nimic care sa ajute.

Daca ar exista de ce nu se arata? De ce nu satisface curiozitatea,de ce se ascunde?
Si, in sfarsit, de ce lasa oamenii sa sufere? Eu asta nu pot sa suport. Ca cineva - om, animal, orice fiinta, creatura sa sufere si nimeni sa nu faca nimic.

Viata e o lupta, da. Iar cei slabi si naivi mereu vor cadea mai prejos orice ar fi. E inevitabil si e trist.

| Mikhtarian a răspuns:

Da si?
Omul a fost de la inceput un animal, Dumnezeu ti-a dat o inima, un creier, depinde de tine de aici

| HueyFreeman a răspuns (pentru Mikhtarian):

Ghici ce, si animalele au inima si creier.