| AvalohAlyn a întrebat:

Daca ai face cunostinta cu Dumnezeu si ar trebui sa-i pui 3 intrebari la care sa iti raspunda care ar fi acele intrebari? Si ce i-ai zice?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca as face cunostinta cu asa ceva ar înseamna ca am schizofrenie, suferinta din lumea asta si inegalitatea este incompatibila cu un dumnezeu bun, numai vorbesc de indiferenta lui fata de oamenii, se mai arata intr-o icoana care plange, intr-o paine, intr-un cartof, omul crede in dumnezeu din motive emotionale in fapt ideea unui dumnezeu nu sta in creierul rational si in sistemul limbic, dumnezeu e o speranta atat

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Cind tatal tau ce te iubeste te avertizeaza ca ai de suferit si tu si copiii tai daca stai prea mult la soare, pentru ca tu vei face cancer de piele, si cancerul fiind ereditar, il vei transmite si copiilor tai, care poate vor fi nevinovati, pentru ca nu vor sta la soare, dar vor avea o predilectie pentru cancer datorita alegerii tale, nu e schizofrenie, nu e nici o incompatibilitate aici.
Dumnezeu e bun, si tocmai pentru ca e bun, te la sa sa alegi, tu alegi prost, si apare suferinta. Ce e greu de inteles in asta? Daca Dumnezeu ar da toata suferita la o parte, s-ar duce si alegerea ta, deci si libertatea ta individuala nu ar mai exista, deci ai fi doar un robot in mina lui. Suferinta e riscul care a considerat El ca merita luat pentru libertatea omului.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Povesti de adormit copii, dumnezeu a creat o planeta de sclavi care sal slaveasca daca nu il pupi in fund toata ziua isi da cate o boala

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Oare? Daca e cum zici, de ce nu o faci deja? Nu vezi ca esti liber sa n-o faci? Chestia cu boala, e ca si cand ai vrea sa te joci cu focul, copil fiind, si sa nu te arzi. Exista doi poli in lumea asta, binele si raul, binele e asociat cu Dumnezeu, raul cu tot ce ni se poate intampla rau. Nu exista cale de mijloc intre ele, binele e bine, raul rau. Alegi binele, scapi de rau, alegi raul, nu poti avea de-a face cu binele. E o chestie aproape matematica, Si atunci, nu te mira ca daca nu vrei sa fii cu Dumnezeu, ai parte de boala, necaz, saracie, etc. De ceva trebuie sa ai parte, fie de Dumnezeu, fie de cele rele. Nu poti fi si fara Dumnezeu, si fara rau, pentru ca fara rau ai duce-o bine, si asta deja include pe Dumnezeu, la el fiind tot binele.
Hai, vedea-te-as fericit cu Dumnezeu! happy

| MihaelG a răspuns:

Păi 1)De ce ne face să suferim!
2)De ce oamenii buni suferă mai mult decât cei răi! Și 3) de ce oamenii buni sunt luați de prosti și dați la o parte de fete care sunt in căutare de badboy! dar până la urmă de întorc la fătălăi cum îi numesc ele pe cei cu inima buna! Asta in cazul meu pentru că eu am pățit! Dumneavoastră? De spus nu știu ce i&aș spune poate de ce face asta cu oamenii buni!