| Ingognito a întrebat:

Daca ai vrea sa iti numesti copilul Lucifer, popa ar fi impotriva, gen nu o sa ti-l boteze?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pai daca iti numesti copilasul, Satana, la-ti mai trebuie botez? Si cu botez si fara tot aia e.

| vocea a răspuns:

Sunt preoti care ar accepta pentru bani, dar este interzis sa te numesti asa fiindca este o insulta la adresa lui dumnezeu, la fel cum te-ai numi si Iisus, dar insasi preoti sunt slugitorii diavolului

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista si un sfant cu acest nume de pe vremea cand biserica nu transformase acest nume intr-un Bau-bau sa sperie credinciosii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer_of_Cagliari

| VelaJohnny a răspuns:

Lucifer nu e numele lui Satan... O interpretare ridicola data unui text din cartea Biblica Isaia. Unii oameni nu citesc si contextul in care se afla versetul pe care il „analizeaza", pentru ca din el reiese clar ca se refera la regatul babilionian, din punct de vede politic...
In fine, nu vad sensul sa dezbat subiectul asta pe larg, textul care a fost interpretat gresit e in Isaia 14:12. Daca vrei sa dai un ochi, citeste de la inceputul capitolului 14, ca sa intelegi despre ce e vorba. Oricum, numele asta fiind asociat cu Satan...nu vor fi „review"-uri prea pozitive, mai degraba impotriva, si pe bune amu, ce om normal ar da un astfel de nume cu o reputatie asa proasta unui copil? Mai bine i-ai da nume „Beamveu" sau „Mercedesa" copilului laughing, ar fi mai multi care ar aprecia numele astawinking laughing.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu, Lucifer nu e numele Satanei, e al Dracului, dar aia nu e tot acelasi, e alti.

| BlackRose03 a răspuns:

Il boteaza oricum.Dar daca vrei sa faci asta condoleante de pe acum pentru viitorul acelui copil. laughing

| drutzix a răspuns:

Probabil.
Daca e fata o numesti Satana
Popa: "Te lepezi de Satana?"
Nasul: "Pai o tin in brate..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îi poți pune ce nume vrei. Popa cred că face orice atât timp cât îi umfli portofelul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii poti pune numele si fara sa il botezi.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Ar putea sa-i dea copilului alt nume de botez, dar categoric il va boteza.