| Inferno a întrebat:

Daca am analiza un tigru (sau un animal de prada in general) am observa ca intreaga sa structura, de la coada pana la mustati, este "proiectata" pentru a ucide si a se hrani cu alte forme de viata. Cam toate caracteristicile acestui animal au ca scop facilitarea uciderii.

Intrebarea mea adresata crestinilor:

Cine a creat tigrul?

1.) "Dumnezeu a creat tigrul. "
Atunci de ce ar crea Dumnezeu o asemenea masinarie de ucis? De la o entitate iubitoare si buna ma asteptam la ceva mult mai pasnic.

2.) "Dumnezeu a creat initial tigrul pasnic, dar Satan e cel ce I-a adus modificari negative."
-Atunci in ce masura mai e Dumnezeu adevaratul creator? Tinand cont de caracteristicile preponderent negative s-ar parea ca Satan a avut o contributie mult mai mare la crearea acestui animal.
-Ce sens are sa numiti acel "proto-tigru" creat initial de Dumnezeu un, ei bine un tigru? Avand in vedere ca nu are nici 10% in comun cu tigrul din zilele noastre.
Pe logica asta am putea spune ca si vaca e tot un fel de tigru, dar unul pasnic.

3.) "Dumnezeu a creat initial tigrul pasnic, dar ulterior animalul s-a adaptat natural suferind modificarile respective."
Atunci ce sens are sa numiti acel "proto-tigru" creat initial de Dumnezeu un. ei bine un tigru? Avand in vedere ca nu are nici 10% in comun cu tigrul din zilele noastre.
Pe logica asta am putea spune ca si vaca e tot un fel de tigru, dar unul pasnic. E absurd.
Daca ceva atat de complex, precum tigrul modern, putea sa apara natural atunci ce sens mai are argumentul complexitatii invocat adesea de crestini?

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din pseudo intrebarile tale lipseste cea care raspunde la ce intrebi (raspunzi) tu. Dumnezeu a creat animalele in totalitatea lor ierbivore DAR odata cu INTRAREA pacatului in lume a fost nevoit sa transforme o parte din animale in carnivore pentru a ECHILIBRA mediul datorita aducerii morti de om pe planeta Pamant. Daca nu ar fi creat acest echilibru am fi avut o lume de hoituri. Odata cu gonirea omului din Eden, Dumnezeu a facut si transformarea respevtiva. NU cred ca Dumnezeu a considerat necesar sa te "informeze" pe tine in mod special ce si cum a facut.

| Inferno explică (pentru danut):

Deci raspunsul tau este ca Dumnezeu a creat tigrul modern, dar motivul este "ECHILIBRAREA mediul datorita aducerii morti de om pe planeta Pamant."
1.Nu stiu ce intelegi tu prin "echilibrare"?
2.Nu vad ce ar putea echilibra faptul ca tigrul a devenit carnivor.

"Daca nu ar fi creat acest echilibru am fi avut o lume de hoituri."

3. Nu vad de unde rezulta asta. Daca animalele ar fi ramas ierbivore de ce ar fi mai multe hoituri? Mi se pare ca ar fi mai putine hoituri din moment ce nu s-ar mai omora intre ele.

| anonimg a răspuns (pentru Inferno):

Se pare că l-ai citat pe danut; dar pot răspunde în continuare.
Aici nu este vorba de echilibru; ci este vorba de dezechilibru. Animalele și oamenii, și totul ar fi trăit vesnic dacă omul nu ar fi lăsat păcatul să pătrundă în lume.
Într-o zi Dumnezeu va îndepărta păcatul de pe pământ pentru totdeauna -si rădăcina (adică pe Satana) și ramurile (toți aceia care toată viața lor au trăit în ascultare de cel rău).
Noi trebuie să trecem de partea lui Dumnezeu. Trebuie. Trebuie. Trebuie.

| Inferno explică (pentru anonimg):

Deci nu este echilibru cum spune userul daunt, este dezechilibru, orice o insemna asta.

| Inferno explică (pentru danut):

Auzi ce spune userul anonimg: ca ai gresit cuvantul.
Nu e echilibru, e dezechilibru.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Daca TOATE animalele ar fi ramas ierbivore cine mai consuma lesurile sau pe cele bolnave? Asta inteleg eu prin echilibrarea mediului. Ce ti se pare tie sau mie este irelevant.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Este un echilibru intr-o stare de NENORMALITATE, adica undeva unde exista MOARTEA. Dumnezeu a incercat sa ne ajute si in mediul pe care "l-am creiat" prin actiunile noastre MORTALE.

| Inferno explică (pentru danut):

"Daca TOATE animalele ar fi ramas ierbivore cine mai consuma lesurile sau pe cele bolnave?"

De putrefactie ai auzit?
Asa ingust la minte esti incat ai impresia ca daca nu ar sta carnivorele sa consume cadavre lumea s-ar umple de lesuri.
Mai atribui si incultura ta crasa lui Dumnezeu.
Gen Dumnezeu habar nu avea de putrefactie asa ca a creat animalele carnivore ca sa scape lumea de lesuri, el necunoscand ca lesurile dispar singure, in mod natural.

Presupun ca o minte tembela nu poate crea o divinitate inteligenta.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

" De putrefactie ai auzit? "
Iti rezerv tie zona de "putrefactie", rau este cand iti ptrezeste si creierul, nu mai iti functioneaza simtul olfactiv sau cine stie ai vreun fetis cu organisme in putrefactie. Dreptul tau.

| anonimg a răspuns:

Este scris: "Dumnezeu a creat pe oameni fără prihană, dar ei umblă cu multe șiretenii."
Din pricina alegerii omului, păcatul a intrat în lume, aducând cu el transformări inimaginabile ale creațiunii perfecte ale dumnezeirii.
Și cu toate că știm urmările păcatului, noi tot continuam sa facem răul, să păcătuim.
Nu Dumnezeu a transformat desăvârșita Sa creație, ci vrajmasul prin om. Dar răul nu va dăinui veșnic.

| Inferno explică (pentru anonimg):

"Nu Dumnezeu a transformat desăvârșita Sa creație, ci vrajmasul prin om. "

WTF? Omul a modificat tigrul? Ai fumat ceva?
Deci tigrul modern este creatia omului. Foarte tare.
Si restul animalelor tot omul le-a creat?

| anonimg a răspuns (pentru Inferno):

Păcatul este cel care a transformat desăvârșita creație a lui Dumnezeu. Păcatul este acela care a transformat gusturile noastre, inimile și judecata noastră. În loc să luptăm împotriva celui ce a adus răul în lume împotriva lui Satana-, noi luptăm împotriva Aceluia care ne-a creat și luptă ca să ne scape de acest rău.
E timpul să te trezești, să îți vii în fire și să îți spui: "Ce fac eu? Încotro mă duce drumul pe care am pornit? Gândurile și sentimentele îmi vor asigura un sfârșit bun? Am eu asigurarea că voi găsi pacea sufletului meu la sfârșitul drumului pe care am pornit?" Este timpul să renunți la lupta împotriva lui Dumnezeu. Păcatul este atât de puternic și poate lua în stăpânire omul chiar mai mult decât îl poate lua băuturile tari. Așa am fost toți. Dar vom putea fi scăpați de influențele puternice ale celui rău numai când vom ceda lui Dumnezeu în lupta aceasta.
Omul este răspunzător pentru păcatul/răul din lume pentru că i-a permis accesul. Nu omul a schimbat tigrul, ci păcatul.

| Inferno explică (pentru anonimg):

"Păcatul este cel care a transformat desăvârșita creație a lui Dumnezeu."
Deci pacatul a creat designul complex si ucigas al tigrului.
Nu am anticipat un raspuns atat de aberant. Pacatul e o entitate inteligenta, ca Dumnezeu si Satan? Poate crea chestii complexe?

| anonimg a răspuns (pentru Inferno):

Păcatul este orice acțiune săvârșită împotriva voinței lui Dumnezeu prin gând, cuvânt sau faptă. Păcatul este calcarea Legii lui Dumnezeu. Dar harul Său este cel ce ne leagă iarăși de Dumnezeu. Pentru ca omenirea să trăiască, Domnul Hristos a murit în locul nostru; pentru că plata (consecințele, urmările) păcatului este moartea; și implicit moartea veșnică.

| Inferno explică (pentru anonimg):

"Păcatul este orice acțiune săvârșită împotriva voinței lui Dumnezeu"

Deci daca incalci cuvantul lui Dumnezeu animalele incep sa sufere modificari genetice si pot sa apara specii noi. Foarte tare.
O alta implicare ar fi ca designul inteligent de care vorbesc crestinii nu trebuie sa fie deloc si inteligent. Ar putea foarte simplu sa fie o consecinta a pacatului.
Deci argumentul desingul inteligent pica. Tare.

| anonimg a răspuns (pentru Inferno):

Dumnezeu este și designer. Putem vedea asta nu doar in vastul univers, ci și în lucrurile cele mai mici de pe pământ. Și noi trebuie să facem lucrurile cu gust.

"Deci daca incalci cuvantul lui Dumnezeu animalele incep sa sufere modificari genetice si pot sa apara specii noi."
Da, din pricina neascultării omului de Dumnezeu, întrega creațiune are de suferit: oameni, viețuitoare și plante; pământul întreg și tot spațiul cosmic ce ține de acesta (oriunde a ajuns omul).

| Inferno explică (pentru anonimg):

"Putem vedea asta nu doar in vastul univers, ci și în lucrurile cele mai mici de pe pământ. "

Ha? Logica? Te rog.
Unde putem vedea asta?

Explica-mi si mie, folosind un rationament necontradictoriu, de ce lucrurile pe care le vezi ar fi produsul unui designer inteligent? Ce motive ai avea sa crezi asta dupa ce tocmai ai afirmat ca "pacatul" poate crea si el lucruri EXTREM de complexe, precum designul tigrului?

| milan9 a răspuns:

Nu exista "masinarii de ucis". Si noi avem canini, asta nu inseamna ca suntem destinati sa fim carnivori. Dar ce spui de babuini, ursi sau alte specii de animale care pot fi dovada vie ca aceste animale, "omnivore" fiind, dovedesc faptul ca nu exista o predispozitie exclusiva spre a fi "carnivore"... thinking

Ti-am mai spus, Creatia s-a pervertit din momentul in care a intrat pacatul un lume prin Adam. Inainte de caderea in pacat nu exista agresiune violenta si moarte, nici in comunitatea umana si nici in cadrul creatiei in general.
Caracteristicile fiziologice ale fiecarei specii in parte s-au modificat in timp...

| Inferno explică (pentru milan9):

Exista animale carnivore, ierbivore si omnivore, insa nu vad ce legatura are asta cu intrebarea mea.

Tigrul este carnivor, si despre el vorbeam.

"Creatia s-a pervertit din momentul in care a intrat pacatul un lume prin Adam"

Intrebarea era:

3.) Atunci ce sens are sa numiti acel "proto-tigru" creat initial de Dumnezeu un. ei bine un tigru? Avand in vedere ca nu are nici 10% in comun cu tigrul din zilele noastre.

Pe logica asta am putea spune ca si vaca e tot un fel de tigru, dar unul pasnic. E absurd.

Daca ceva atat de complex, precum tigrul modern, putea sa apara natural atunci ce sens mai are argumentul complexitatii invocat adesea de crestini?

| 6684464 a răspuns:

Am fost noi sa vedem ce a creat Dumnezeu, cum a creat, ce a ingaduit si de ce a ingaduit? Habar n-avem, putem teoretiza. Noi cand ne-am nascut tigrul ca specie era deja de mult. laughing
Probabil intrebarea este adresata acelui gen de crestin care crede ca Dumnezeu a creat tigrul pocnind din degete; iti urez succes la gasirea unui raspuns verosimil din partea aceluiahee hee

| Inferno explică (pentru 6684464):

"Noi cand ne-am nascut tigrul ca specie era deja de mult."
Nu toti userii cunosc asta. Spre exemplu anonimg afirma ca oamenii sunt cei ce au modificat tigrul. Desi el era inainte de existenta oamenilor chiar si mai feroce: tigrul cu colti sabie.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Oricum, erau carnivore si inainte de smilodon.
Ma gandeam... daca Dumnezeu este dincolo de limitele oricarui om, oare si sentimentele Lui sunt la fel? Cu alte cuvinte ar fi mai bun decat ar putea fi orice om si s-ar infuria mai tare decat orice om. Interesant. [Stiu ca nu are legatura cu subiectul, mi-a venit asa... pe moment]

| Romanul86 a răspuns:

Uciderea e o cauză a slăbirii binelui în creaturi.

Vezi Isaia capitolul 11:
„6. Atunci lupul va locui laolaltă cu mielul şi leopardul se va culca lângă căprioară; şi viţelul şi puiul de leu vor mânca împreună şi un copil îi va paşte.
7. Juninca se va duce la păscut împreună cu ursoaica şi puii lor vor sălăşlui la un loc, iar leul ca şi boul va mânca paie;
8. Pruncul de ţâţă se va juca lângă culcuşul viperei şi în vizuina şarpelui otrăvitor copilul abia înţărcat îşi va întinde mâna.
9. Nu va fi nici o nenorocire şi nici un prăpăd în tot muntele Meu cel sfânt! Că tot pământul este plin de cunoştinţa şi de temerea de Dumnezeu, precum marea este umplută de ape!"

| Inferno explică (pentru Romanul86):

Nu intelegi intrebarea.
Problema nu este ca un animal ucide. Problema e ca un animal este CONSTRUIT pentru a ucide fara a exista nicio alta posibilitate ca el sa nu ucida.
Trebuie sa te duca mintea putin ca sa poti face diferenta.

Tu raspunde doar la intrebare:
Cine a creat tigrul?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Man tu cauti ratiune in minti fanatice, oarbe de credinta

| AnonImOO000 a răspuns:

Dumnezeu l-a pus pe om STAPAN peste animale, omul era stapanul lor si ele nu ieseau din cuvantul lui, dar cand omul a distrus partasia cu Dumnezeu totul a fost distrus, dar uita-te la exemplele din biblie cand un sfant a fost aruncat in cusca leilor, leii i-au facut ceva? nu. pentru ca Dumnezeu nu a creat animale petru a ucide ci ttul era intr-o perfecta armonie.

| Inferno explică (pentru AnonImOO000):

Nu stiu despre ce animale vorbesti tu. Astea de acum clar nu puteau trai fara a ucide, ar fi fost moarte de mult.