| AlinaaRaluca a întrebat:

Dacă am ciclu de Înviere e păcat sa merg la slujba? *imi pare rau pentru categorie nu am stiut unde sa pun*

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este pacat! Mergi linistita la inviere!

9 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Iisus a inviat duminica trecuta, mergi linistita.
Ortodocsii folosesc calendarul Iulian care este expirat ca sa calculeze data de Paste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Murdărești casa domnului, n-ai ce căuta acolo.

| AlexSalling a răspuns:

Normal ca nu. Stai fara griji fata mea.

| gratargratar a răspuns:

Nu e pacat. E pacat sa te impartasesti, dar nu sa participi la slujba. Deci du-te linistita.
Acelasi lucru e si in cazul barbatilor cand au o scurgere nocturna. Nu au voie sa se impartaseasca, dar pot participa la slujba.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Trebuie sa-i lasi in pace, sa nu le faci pe plac lor, acea familie care te impiedica de la calea Domnului Iisus Hristos.
"Cel ce iubeşte pe tată sau pe mamă mai mult decât pe Mine, acela nu este vrednic de Mine. Cel ce iubeşte pe fiu sau pe fiica mai mult decât pe Mine, acela nu este vrednic de Mine. Şi cel ce nu-şi ia crucea să-Mi urmeze Mie, acela nu este vrednic de Mine" (Matei 10, 32-38). "Şi tot cel ce a lăsat case, sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau soţie, sau copii, sau ţarine pentru numele Meu, va primi însutit şi va moşteni viaţa veşnică" (Matei 19, 29)
Cum adică: să nu iubeşti pe tată şi pe mamă?
Şi acum, ce spune, dacă luăm în concordanţă Decalogul Vechiului Testament, cu această învăţătură a Noului Testament:
"Cel ce iubeşte pe tată sau pe mamă mai mult decât pe Mine!"
Păi contrazic Porunca a V-a, care spune: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să-ţi fie bine şi să traieşti ani multi pe pământul pe care Domnul Dumnezeul tău ţi-l va da ţie" (les. 20, 12).
Nu, nu o contrazici! în momentul când mama ta te împiedică de la Calea Mântuirii, nu poţi să o iubeşti pe ea, mai mult decât pe Dumnezeu. Asta nu înseamnă să o neglijezi, să nu o respecţi şi să o duci la azil.
Dar, iarăşi spune: "Cel ce iubeşte pe fiu sau pe fiica mai mult decât pe Mine, acela nu este vrednic de Mine."
Aici trebuie să facem diferenţa intre iubirea biologică a copiilor noştri şi iubirea spirituală a copiilor noştri. A 14-a din Muncile Iadului, o ştiu de la Părintele Cleopa, o spunea pe vremea când veneau oamenii cu autocarul la el, este legată de părinţi şi de copii! Când va fi judecată de obşte, vor sta părinţii şi copiii spate în spate, şi vor spune: "Blestemaţi să fiţi părinţi, că ne-aţi dat pe cele trecătoare şi nu ne-aţi dat pe cele spirituale! Şi părinţii vor zice: Blestemaţi să fiţi voi. că pentru grija voastră am uitat de cele spirituale!"

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

13 Acum dar rămân acestea trei: credinţa, nădejdea şi dragostea, dar cea mai mare dintre ele este dragostea.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Ce am sa descopar? De ce porti ura si cearta fata de crestini? Cu ce ti-au gresit? De ce te intereseaza religia lor? Ce rezolvi prin atata ura?

Răspuns utilizator avertizat