| Salamandra44 a întrebat:

Dacă am fâcut sex inainte de 18 ani e pâcat sa intru in biserica?

44 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, in Biblie nu scrie de varsta de 18 ani si nici in canoanele bisericilor.

| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere biblic, ideea ca rolul preotului este sa casatoreasca alti oameni este EREZIE.

| RAY a răspuns:

Nu,fecioara maria era minora cand a facut sf duh sex cu ea, faza cu nunta nu scrie nici unde in biblie de nunta civilia sau la biserica, iubirea dintre cei doi uneste parteneri

| RAY a răspuns:

Lpavel vreau sa vad versetul unde scrie de nunta civilia apoi de catre un preot, vreau sa vad, eu din ce am citit in ebraica si in greaca veche se refera la o binecuvântare din partea parintilor si a unui rabin maxim

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Lpavel 5, 5 miliarde de persoane o sa ajungem in iadul vesnic pentru ca nu credem in iisus, abia asteptam, ce tiran e si iisus asta trimite 5, 5 miliarde in iadul vesnic ca nu crede in el, abia astept sa dau de iahve,iahve nu a creat nici un iad sau rai,astea sunt blasfemi, faptul ca ma ameniti cu iadul este pacat, faptul ca ma judeci este pacat, tu de unde stii ca esti mantuit? tu esti dumnezeu sa stim si noi, si petru sa indiot de iisus de trei ori si pavel era criminal

| RAY a răspuns:

Lpavel tu ai scris ca voi fi in iad,esti dumnezeu sa stim si noi? cum poti tu sa stii ce va face dumnezeu cu tine? il duci in ispita pe dumnezeu,practic tu stii cine intra in iad,cine nu,toti sectancti vor intra in rai desigur ca doar sunteti dumnezeu, nu vezi ca esti plin de ura, venin, rautate, daca ai putea mai ucide cu mana ta si vorbim de iisus

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru biserica sexul e păcat indiferent de varsta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu are legatura varsta cu biserica in acest caz.
Si pe langa asta, ce te opreste pe tine ca om sa intri intr-o biserica? :/

| Celcestietot a răspuns:

Nu. Trebuie sa te nasti din nou pentru a intra in Imparatia lui Dumnezeu.

| lpavel a răspuns:

E pacat daca faci sex indiferent de varsta daca nu esti casatorita, dar asta nu te opreste sa mergi in biserica! Nimeni nu e fara pacat, nici chiar preotul! Deci da poti sa mergi la biserica!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca e una din cele 10 porunci pe care Dumnezeu le-a dat oamenilor si pe care le-a scris pe tablele legii!
Aceste porunci sunt cele mai mari care exista!
Aceasta porunca suna asa: Sa nu faci fapte necurate! - care inseamna sa nu faci sex inainte de casatorie, sa nu te masturbezi niciodata iar de homosexualitate si alte varietati sa nici nu mai vorbim!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu chiar vorbesti serios! laughing Daca vrei, ma crezi daca nu e treaba ta, pentru mine e totuna! Un lucru insa e sigur: Dumnezeu NU accepta sexul decat dintre un barbat si o femeie pentru ca asa l-a creat pe om ca femeia sa fie perechea lui nu un alt barbat! Ia exemplu de la animale, ei au ramas aproape la fel cum au fost creati...

| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu prea te inteleg ce legatura are harry potter cu tema de aici? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa mintea de de gaina poate... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e istorie si nu o spun eu ci oamenii de stiinta, ca tu nu stiai nu ma mir... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns:

Acest comentariu este pentru RAY care m-a blocat ca nu-i place sa i se spuna adevarul! deci iata raspunsul tau:
Dumnezeu nu-ti zice sa faci nunta civila! Nu-ti spune sa faci nunta deloc! EL iti spune doar ca unirea dintre un barbat si o femeie trebuie sfintita si aprobata de un preot! Tu daca faci nunta sau chef asta e strict treaba ta, nimeni nu spune ca trebuie sa faci asta si nici sa faci o cununie civila! Pentru Dumnezeu toate astea sunt egal cu zero, mai pe scurt zis. Iar cand vorbesti de Sfantul Duh ai grija ce vorbesti ca hulirea impotriva Duhului Sfant NU VOR FI IERTATE NICIODATA si vei ajunge negresit in iad chiar daca acum nu crezi nimic din toate astea, pune raul inainte de toate si gandeste-te daca e adevarat prin ce chinuri vei trece doar ca ai vorbit ce nu trebuia!
cat despre cum a ramas insarcinata sf. fecioara maria, Iti dau un exemplu mic: cand Dumnezeu a facut sa se inmulteasca painea si pestii cand multimea nu avea ce manca, nu s-a dus la prasit si la pescuit, a zis si s-a facut! cand a facut cerul, pamantul cu toate vietuitoarele iar numai a zis si s-a facut, la fel s-a intamplat cu fecioara maria, a zis si a ramas insarcinata! Dumnezeu nu are trup ca sa faca ce aberatii ai zis tu acolo... acea placere sexuala a dat-o numai celor care au un trup! De ce? asta o stie numai EL si stie ce e mai bine pentru noi, chiar daca foarte multi nu cred asta...

| minrest a răspuns (pentru lpavel):

Deci scrie in Biblie ca ''unirea dintre un barbat si o femeie trebuie sfintita si aprobata de un preot'', da-mi si mie capitolul si versetele; poate fi din VT sau NT, nu conteaza; vezi ca faci exact ce zici ca trebuie evitat, ii pui cuvintele tale in gura lui Dumnezeu.

| lpavel a răspuns (pentru minrest):

Ai auzit de sacramintele sfinte? se pare ca nu... ei, una din ele e casatoria! Vei gasi in biblie nu exact cu cuvintele mele dar la asta se refera, trebuie doar sa cauti!

| doctorandus a răspuns (pentru lpavel):

Căsătoria ca făcut sex cu voia popii a fost inventată în 1563 de Conciliul de la Trento, vezi http://marriage.about.com/cs/generalhistory/a/marriagehistory.htm

Înainte de asta, biserica nu se ocupa în mod obișnuit cu căsătoriile oamenilor de rând, iar contactul sexual și mutatul la domiciliul conjugal se puneau drept căsătorie. Bineînțeles, relația nu rămânea secretă, ci era adusă la cunoștința rudelor, prietenilor și vecinilor.

În iudaism căsătoria era în mod istoric încheiată prin contract, întreținere financiară și contact sexual, dar era suficient un singur element din cele trei pentru a conta drept căsătorie. Prezența unui rabin nu era necesară la încheierea unei căsătorii, vezi http://www.jewfaq.org/marriage.htm

Luther considera că deoarece căsătoria este o treabă lumească, ea nu este de competența bisericii. În viziune protestantă, biserica se ocupă cu sufletu', nu cu cine iei de nevastă.

Nu scrie nicăieri în Biblie ca "ce-a unit popa/rabinul, omul să nu despartă", deoarece Isus n-avea de unde ști ce va trece prin mintea Papei și a cardinalilor în secolul al XVI-lea.

Despre căsătorie în iudaism: http://www.bbc.co.uk/religion/religions/judaism/rites/weddings_1.shtml

Puritanii, deși aveau o mare prețuire pentru căsătorie, o considerau o treabă lumească („civilă") mai degrabă decât „religioasă", fiind „sub jurisdicția tribunalelor civile". Ei au ajuns la această concluzie deoarece în Biblie nu există niciun exemplu de căsătorie încheiată de un cleric și nicio mențiune că rolul clericilor ar fi și acela de a încheia căsătorii. Ei considerau căsătoria drept un „remediu împotriva concupiscenței" și având un scop spiritual.

Iar Isus n-a fost niciodată cleric.

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru doctorandus):

Ce zici tu de casatorie nu pot sa neg ca nu ar fi adevarat pentru ca se intampla si in ziua de azi DAR un crestin daca nu se casatoreste la un preot sa primeasca sacramentul casatoriei acela va pacatui ori de cate ori va face sex! Insasi Isus a participat la o nunta din Canna unde a facut si minuni... deci 1563 e pentru cei ca tine! PS: nu mai invata de pe internet ci din viata reala traind-o!
Apoi preotul nu zice: ce a unit popa omul sa nu desparta... laughing El zice: Ce azi a unit Dumnezeu omul sa nu desparta!

| doctorandus a răspuns (pentru lpavel):

Deci timp de 1500 de ani crestinii au procreat pui de curbe, deoarece cardinalii nu se gandisera la asta. Retine ca ortodocsii si catolicii, timp de un mileniu cat au fost aceeasi biserica, nu puteau avea dogme diferite. Dogme diferite puteau avea abia dupa Marea Schisma.

Isus nu a facut parte din cler si nu a oficiat el casatoria.

| lpavel a răspuns (pentru doctorandus):

Tu imi zici toate astea ca le-ai citit undeva... dar eu Traiesc credinta si stiu deci nu ma lua pe mine cu de astea. daca asta e parerea ta e stict problema ta dar pe mine nu ma poti convinge pentru ca asa cum am zis eu traiesc credinta n-o citesc...

| doctorandus a răspuns (pentru lpavel):

Ca nu scrie in Biblie despre casatoria in fata preotului=fapt obiectiv.

Ca a fost inventata de cardinali=fapt istoric obiectiv.

Astea n-au nicio legatura cu ce crezi in mod personal. Nu sunt pareri subiective. Cum zicea Daniel Patrick Moynihan, fiecare are dreptul la opinii proprii, dar nu la fapte obiective proprii.

Faptul ca esti credincios nu-ti da niciun drept de a sterge cu buretele istoria crestinismului. Subiectivitatea de tip mistic nu poate schimba retrospectiv istoria obiectiva a crestinismului. Misticismul se refera la existenta lui Dumnezeu, a ingerilor, comunicarea cu ei, etc., nu se refera la fapte istorice obiective, care pot fi constatate de istorici in baza dovezilor empirice.

Asa ca argumentul credintei traite este irelevant in discutia de fata. Evreii nu s-au casatorit de fata cu un preot/rabin de la David incoace. Crestinii nu s-au casatorit de fata cu un preot de la Isus incoace, ci de la Conciliul Tridentin incoace.

Iar ideea ca Isus ar fi fost cleric este cea mai ridicola idee de istoria crestinismului pe care am auzit-o vreodata. https://books.google.com/books?id=O--YDwAAQBAJ&pg=PA118

Ai dat-o pe credinta traita in incercarea de a nega o realitate istorica neconvenabila.

| lpavel a răspuns (pentru doctorandus):

Tu nu esti altceva decat avocatul diavolului si cu convingerea ta pe multi care sunt in cumpana ii vei duce la pieire... dar la judecata de apoi mai bine ar fi fost pentru tine daca nu te nasteai...

| doctorandus a răspuns (pentru lpavel):

Lol, adevarul istoric vine de la Diavol... la asemenea conceptii crestinismul nu mai are nevoie de dusmani.

Cunoasterea istoriei destrama povesti vanatoresti, baliverne, mituri, care oricum nu erau adevarate. Nu am nicio vina ca am spart aceste bule de sapun, aceste inchipuiri si minciuni pioase. Nu cred ca Dumnezeu i-ar pedepsi pe cei care cunosc adevarul istoric. Daca a ta credinta se bazeaza pe negarea istoriei ar trebui sa te intrebi de ce mai crezi.

Casatoria multa vreme nu a fost o ceremonie religioasa si nu era trecuta-n scripte (ambele erau rezervate casatoriilor nobililor).

| lpavel a răspuns:

Ray- e ultimul raspuns care ti-l las, nu ma mai obosesc sa-ti raspund daca m-ai blocat, sa fi sanatos!
Nu 5 miliarde, mai multi! Chiar Isus zice: Stramta e cararea care duce spre mantuire... iar eu nu amenint pe nimeni, eu numai ti-am adus la cunostinta ca atunci la judecata cand vei fi intrebat sa nu zici: pai as fi crezut Doamne in tine dar eu nu am auzit niciodata de tine! Eu cred ca voi fi mantuit nu pentru ca as fi un sfant ci pentru ca cred in Dumnezeu! Apoi nu conteaza cum ai fost inainte, daca te convertesti si vei crede vei fi mantuit! Pentru ca Dumnezeu ne iubeste pe toti si nu vrea sa pierim de aceea ne-a lasat sa alegem daca credem in el ne vom mantui daca nu vom fi aruncati in iad! E atat de simplu doar trebuie sa alegem!

| mentholinks a răspuns:

E pacat ca nu te duce capul.

| Digikey a răspuns:

In biserica poti sa intri oricum, indiferent ce pacate crezi ca ai facut.
Pacat inseamna sa creezi o emotie negativa cuiva.se pare ca tu ai creeat una pozitiva.
Biserica se ghideaza dupa niste reguli inventate de niste oieri acum cateva mii de ani.

| Digikey a răspuns:

Duhul a intalnit-o pe Maria cand inca era minora si necasatorita.
Practic Dumnezeu a inventat sexul cu minore si in afara casatoriei.

| Algo098 a răspuns:

N-am auzit sa existe astfel de restrictii.

| Irinel15123532 a răspuns:

Actele sexuale au fost create de Dumnezeu doar in cadrul casatoriei, orice act sexual in afara casatoriei este pacat.
Dumnezeu promite binecuvantari pentru cei ce se pastreaza pentru casatorie.
Dumnezeu nu ne-ar pune granite daca acele lucruri nu ar fi periculoase pentru noi, El ne iubeste si vrea sa ne protejeze, nu este doar un act sexual, ci implica si emotiile, mintea, tot trupul, situatia este cu mult mai complexa.
Poti sa intri in biserica dar imediat ce intri marturiseste-ti pacatul si pocaieste-te de el, asteapta pana la casatorie, citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Da versetul unde scrie de nunta civila

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Actele sexuale au fost create de Dumnezeu doar in cadrul casatoriei, orice act sexual in afara casatoriei este pacat."

Solomon a avut vreo suta de amante si in poveste era favoritul spiridusului tau.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Holiday):

Stii, mai trebuie sa si intelegi ce scrie in Biblie laughing