| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fost boteza la catolici cand eram copil si acuma la 18 ani imi doresc sa intru intr-o biserica penticostala,am voie daca sunt catolic?

Daca intru voi fi luat la intrebari daca sunt penticostal si dat afara daca nu sunt?

Ma simt mult mai apropiat de religia penticostala decat de catolicism, si mi-ar placea sa ma rog intr-o biserica penticostala.

Este mai strict decat la catolici? Voi fi controlat daca sunt sau nu penticostal? Voi fi dat afara daca nu sunt?

Dau funda!

Răspuns Câştigător
| intermision1 a răspuns:

Du-te linistit. Te primesc aia ca salariu meu cand il cheltui la Kauffland. Nu mai crede cacaturile astea cu religia, botez sau catoligi. Du-te roaga-te, canta cu aia, iti gasesti prieteni si ai sa vezi ca totu e bine. Si eu am frecventat penticostali.

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Da' ce au mai special fata de baptisti sau luterani sau cultul dupa evanghelie? Eu nu resimt nevoia sa intru, insa eram curios ce ti-a motivat alegerea.

NOname
| NOname a răspuns:

Parcă-ţi scrie pe frunte de ce cult aparţii sau parcă vreo grupare religioasă ar refuza un potenţial client.

Poţi intra liniştit în ce bicerica vrei.

| danay72 a răspuns:

Apostolul Pavel si-a schimbat religia, deci nu e gresit.Important e sa gasesti religia adevarata.www.jw.org

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu vad unde ar problema.
Din contra vor fi multumiti ca vor fi noi adepti.

| milan9 a răspuns:

Din cate stiu, este frumos la voi la catolici. Servicii pentru diferite categorii de varsta, dimineata copiii, la amiaza tinerii, seara varstnicii, cantari acompaniate de orga, atmosfera de grup primitoare.
Ce anume ar putea sa iti displaca?

| milan9 a răspuns:

Esti vulnerabil acum (dupa cum ai mentionat cu alta ocazie), dar oare "atmosfera" este criteriul fundamental dupa care sa cauti credinta dreapta?

Atentie sa nu cazi intr-o grava capcana, credinta NU are ca priorotate comfortul, fie el si interior, (il urmareste toata viata- dar exista o alta PRIORITATE cu mult mai importanta) Credinta urmareste mantuirea sufletului (- care in esenta este o lupta-) iar aici esentiala este INTENTIA DIVINA.
Dumnezeu NU S-a coborat in lume doar sa ofere repere de mers "pe cont propriu" pentru oameni. El a lasat o anume CREDINTA, fara contradictii, fara confuzii- BISERICA.

Spuneam despre credinta, ca aceasta nu urmareste in primul si in primul rand comfortul interior, ci "mantuirea sufletului" – O LUPTA IN CONTINUA DESFASURARE. Cine refuza lupta, depune armele in fata inselarii, in fata Raului in fond:
"Drept aceea, iubiţii mei, (...) cu frică şi cu cutremur LUCRAŢI MÂNTUIREA voastră;" Filipeni 2, 12
"Fiţi treji, privegheaţi. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită," (I Petru 5, 8).

| milan9 a răspuns:

Comfort interior poate oferi ORICE GASCA: cartelurile de droguri, bandele de cartier, toate minoritatile care-si protejeaza membrii si interesele, FIECARE din cele cateva zeci de mii de religii si secte ale lumii. thinking
MANTUIRE in schimb iti poate fi oferita numai prin harul lasat de Fiul lui Dumnezeu Bisericii Sale. Sigur nu-ti doresti sa parasesti aceasta comoara doar de dragul soaptelor care gadila frumos urechile... sad

Fiecare grupare sectanta (din cele cateva zeci de mii) are un "intemeietor" uman care de mult a ajuns prada viermilor, iar "propunerea" lor de credinta (de secta ramasa in istorie) nu poate oferi mantuirea. "Propunerea" lro vine doar in CONCURENTA cu cine crezi? Cu Insusi Dumnezeu! thinking
INTEMEIETORUL SUPREM insa este Fiul lui Dumnezeu, iar El nu a lasat decat Biserica Sa.

"Atmosfera" gasesti la spectacole, in cluburi, in cercurile de tineri, dar ATMOSFERA SPIRITUALA gasesti si in Biserica ta catolica.
Deci, de curiozitate te intreb, ce nu iti place acolo?

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Biserica penticostala este mult mai micuta si mai moderna, biserica catolica imi pare uriasa si megolamanica sa nu spun chiar sinistra.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e bine. Nu poate fi acesta criteriul.
Si chiar daca ar fi acesta, ce spui de faptul ca intr-adevar Biserica lasata de DUMNEZEU chiar trebuie sa fie "mare", sa cuprinda istoria de 2000 de ani, de cand Hristos a lasat-o.
Ce spui de faptul ca o secta nu numai ca este mica in "furtuna" de contradictii din jurul celor aproape 40000 de secte, dar in afara de asta mia poarta si "stigmatul" de a fi tradat Unica Biserica pe care Hristos a lasat-o, renuntand la LUCRAREA HARULUI necesar mantuirii sufletului. sad sad

Este necesar sa te gandesti ceea ce urmaresti: daca vrei mantuire, atunci iti trebuie lucrarea harului DUHULUI SFANT pe care Hristos a spus ca il lasa doar Bisericii,
pe cand, daca doresti atmosfera relaxata poti alege un meci sau spectacold ecalitate (fara gluma) pentru ca acolo nu risti sa-ti pierzi sufletul asa cum risti parasind unicul spatiu special pe care Dumnezeu l-a lasat pentru mantuire. sad

| Delmoniko a răspuns (pentru milan9):

Hai las-o in aia goala. Auzi tu la tine: credinta NU are ca priorotate comfortul, fie el si interior. Pai mai om nebun, tocmai de asta a fost religia inventata de oameni. Inca din cele mai vechi timpuri. Ca sa le dea o liniste, un comfort interior. Sa ii asigure pe cei multi si prosti ca va fi bine, ca nu le va cade stanca in cap, ca nu le cadea cerul in cap, ca soarele rasare in fiecare dimineata. Tu ai studiat preistoria? La scoala te-ai dus? Nu ti-au explicat cum au plecat oamenii din pesteri, cultul strabunilor, magia, animismul, vopsirea in ocru? Nu ai inteles arhetipurile jungiene, mitologia comparata a religiilor? Tu pe ce lume traiesti? Numai biserica TA poate oferi mantuire? Deci ati distrus si crezul prin care numai zeul si fiul sau pot mantui. Acum e nevoie de biserica TA. Intemeietorul bisericii TALE si-a lasat doar oasele prin vreun cimitir obscur.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Comfortul interior poate fi usor obiect de inselare.
"Comfort" poate oferi ORICE GASCA: cartelurile de droguri, bandele de cartier, toate minoritatile care-si protejeaza membrii si interesele, FIECARE din cele cateva zeci de mii de religii si secte ale lumii. thinking
MANTUIRE in schimb iti poate fi oferita numai prin harul lasat de Fiul lui Dumnezeu Bisericii Sale. Sigur nu-ti doresti sa parasesti aceasta comoara doar de dragul soaptelor care gadila frumos urechile... sad

| milan9 a răspuns:

Pavel nu si-a schimbat religia. Mantuitorul a completat revelatia intemeind Biserica, iar Pavel a respectat aceasta unica Biserica pana la sfarsitul vietii lui. Sectele sunt cele care sfasie "trupul" Bisericii cu ereziile lor... sad

| Alexandr a răspuns:

Du-te,nu conteaza religia!