| Mariushgv a întrebat:

Daca am încălcat un jurământ trebuie să îl mai respect in continuare?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform cu ce scrie la Matei cap. 5 crestinii nu au voie sa depuna juramant.

| doctorandus a răspuns:

De fapt, nici la judecatorie sau tribunal n-au crestinii dreptul sa depuna juramant. Dar multi dintre ei n-au citit evangheliile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de jurământ.

| LPCTSTR a răspuns:

In functie de ce reprezinta el, depinde.
Daca ai incalcat juramantul ratiunii, inca il poti respecta, caci nimeni nu se supara de prezenta oamenilor rationali.

| halogen001 a răspuns:

Depinde de juramant. Daca juri o prostie, e normal sa nu-l poti respecta. Exemplu: Jur ca n-am sa mai dorm niciodata! Acesta e un exemplu de prostie. Concluzie: Daca ai incalcat juramantul, cel mai probabil e o prostie si atunci il vei incalca in continuare garantat.

| CostinAlamariu a răspuns:

În viață nu trebuie sa faci nimic Marius. Poti sa faci ce vrei. Daca vrei poti dormi sub poduri si sa mananci de pe jos.
Dar dacă vrei sa faci doar ce îți este de folos si te împlineste ca persoana atunci n-o sa dormi sub poduri, n-o să mananci de pe jos si n-o sa depui juraminte in afara salii de judecata.