| EmaS a întrebat:

Daca analizam religiile majore ale lumii vom vedea ca Mahomed, Confucius, Buddha si Moise au fost invatatori sau profeti. Niciunul dintre ei nu a pretins vreodata ca ar fi egal cu Dumnezeu. De ce Isus face aceasta afirmatie?

Răspuns Câştigător
| Kramerwalt a răspuns:

Cu adevarat doar Fiul Lui Dumnezeu poate spune aceasta! Si nu este doar marturia Lui, in Biblie chiar si Tatal spune acelasi lucru! Doar prin El putem ajunge in Imparatia Lui Dumnezeu! El nu este o cale ci ESTE CALEA, ADEVARUL SI VIATA! AMIN!

45 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Mahomed
http://ro.wikipedia.org/wiki/Confucius
http://ro.wikipedia.org/wiki/Buddha
http://ro.wikipedia.org/wiki/Moise
De ce Isus face aceasta afirmație?==ai fost cu Iisus la o bere și ți-a zis el așa ceva?

| IMC90 a răspuns:

Pai Buddha poate fi oricine care ajunge la puritate. Tao e zeitatea suprema. Deja cand spui tao il personalizezi si ii scazi din importanta, asa ca scrierile lor incep cu Tao la care te rogi tu, de fapt nu este Tao. Tao adevarat este totul si toate, este infinitwinking
Asa ca, mai studiaza si celelalte religiihappy
Sau hai mai bine sa gasim un subiect cat de cat interesant rolling on the floor
Musulmanii la fel, se roaga la Allah. Mahomed e doar un profet.

| EmaS explică (pentru IMC90):

Da,dar de Isus nu ai nimic de spus?happy

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Iisus este vazut de celelalte religii ca un profet, numai crestinii il accepta ca fiind fiul zeului lor.
La voi e problema mare cu sfintii, protestantii nu accepta asa ceva... Ei sunt de parere ca toti pot fi sfinti. Nu uita ca in secolul I, fiind foarte putini credinciosi, cine era botezat era botezat la maturitate si era considerat automat sfant dupa moartewinking Protestantii au continuat sa creada asta pana in zilele noastre, si sunt de parere ca oricine poate deveni sfant...

| EmaS explică (pentru IMC90):

Dar Isus este Fiul lui Dumnezeu.Si noi putem fi sfintiti prin Sangele lui Isus si prin Cuvant!

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

''Dar Isus este Fiul lui Dumnezeu.''

Repet, asta zic crestinii. Ceilalti nu sunt de acord cu asta. Din partea mea, atata vreme cat nu incearca nimeni sa-mi bage ceva pe gat, fiecare poate sa se roage la ce vrea...

| EmaS explică (pentru IMC90):

Dar tu, nu te rogi?

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Eu sunt ateu. Doar ca nu incerc sa bag nimanui pe gat ''credinta'' mea.

| OOOLEOOO a răspuns:

Poate ca nu exista un Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru OOOLEOOO):

Dar El exista!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru EmaS):

Pentru bucuria ta, sper sa ai dreptate.

| Zenicide a răspuns:

Pentru ca nu e cinstit? E mincinos?

| EmaS explică (pentru Zenicide):

Pentru ca El este cu adevarat Fiul lui Dumnezeu.

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Daca era fiul unui zeu nu era nevoie sa faca aceasta afirmatie. Era clar pentru toti, instant.

| Geass a răspuns:

Buddha nu credea intr-un Dumnezeu in genul celui crestin, el credea doar in iluminare.

Pe Isus il admir, chiar daca cel mai probabil nu a existat, pentru ca era extrem de bun in arta convorbirii, din cate am citit eu, rezulta ca Isus ii facea pe oameni sa creada si sa fie de acord cu el tocmai prin acest talent.
De ce a facut Isus aceasta afirmatie? Pai pur si simplu sa prinda mai bine la public, oamenii il priveau cu alti ochi si il ascultau mereu cand acesta spunea ceva tocmai pentru ca a facut aceasta afirmatie si prin talentul sau de a vorbi a facut multi oameni sa creada in el.

Daca ar fi existat acest om, probabil acesta a dorit doar sa faca bine.

| TheBlackAng3l a răspuns (pentru Geass):

Eu am intrebat unde a facut aceasta afirmatie, cartea, paragraful, versetul...inseamna ca stii unde, deci unde a facut El aceasta afirmatie ca Iisus este egal cu Dumnezeu Tatal?

| Geass a răspuns (pentru TheBlackAng3l):

EmaS explică (pentru alinflorin7):
,,Eu si Tatal una suntem.,,

Mai are rost sa spun si eu?

| Thunderstruck a răspuns:

Logica ta : Daca unii profeti din cateva mii nu au afirmat ca sunt pui de zei, atunci in mod clar Jesus e pui de zeu. Ce facem cu ceilalti "pui de zei" wannabe? Ma uimiti doamna Ema.

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Ei nu pretind ca sunt de natura dumnezeiasca! Singurul care a putut sa faca astfel de afirmatie a avut autoritatea si puterea aceasta!

| Zenicide a răspuns (pentru Thunderstruck):

A declarat de cateva ori ca ea este fiica lui Dumnezeu. La ce te astepti?

| RAY a răspuns:

Isus e dumnezeu sau e fiul lui dumnezeu?

pana la urma cum a aparut dumnezeu, isus si toate personajele astea create de mintea omului?

| fllu07 a răspuns:

Atunci exista 2 persoane. nu? nu ii logic ca Fiul sa-si dea lui autoritatea si apoi sa spuna ca "mi-a fost data". nu?
si in filipeni 2:6 ca tot ai mentionat intr-un raspuns versetul, se spune despre faptul ca desi avea chip de dumnezeu, (adica acelasi material, adica era corp spiritual, invizibil, nu carnal) nu s-a gandit sa fie EGAL cu Dumnezeu. ci mai mic.
si in ioan 17:11 Isus spune Tata Vegheaza asupra lor. de ce trebuia sa ii spuna Tatalui vegheaza asupra lor, daca el era tatal, si stia ca trebuie sa vegheze asupra lor? mergi pe logica, lasa teoriile pastorului acum.

| EmaS explică (pentru fllu07):

Este clar ca nu cunosti notiunea de trinitate.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Explicami-l tu!
sa stii ca in biblie nu exista rermenul.

| EmaS explică (pentru fllu07):

Avem exemplu in Scriptura atunci cand Domnul Isus S-a botezat, pe capul Sau era Duhul Sfant sub forma de porumbel si din cer s-a auzit glasul Tatalui.Nici una din comparatiile posibile nu este suficient de precisa pentru a descrie Trinitatea. De pilda, descrierea unui ou prezinta neajunsul luate separat, atat coaja cat si albusul si galbenusul sunt toate parti ale oului. Tatal, Fiul si Duhul Sfant nu sunt parti ale lui Dumnezeu, ci fiecare este Dumnezeu. Exemplul apei este cumva mai apropiat insa tot incomplet pentru a descrie adecvat Trinitatea. Apa se gaseste in stare lichida, de vapori sau ca gheata. Insa Tatal, Fiul si Duhul Sfant nu sunt forme ale lui Dumnezeu, ci fiecare este Dumnezeu. Asadar, iata ca desi aceste exemple pot ncerca sa prezinte o idee despre Trinitate, totusi ele sunt departe de a prezenta exact acest concept. In loc sa ncerci sa intelegi Trinitatea, mai bine cauta sa vezi maretia si grandoarea lui Dumnezeu infinit superioare naturii noastre umane. "O, adancul bogatiei, intelepciunii si stiintei lui Dumnezeu! Cat de nepatrunse sunt judecatile Lui, si cat de nentelese sunt caile Lui! Si in adevar, cine a cunoscut gandul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui?'' " (Romani 11:33-34).

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Doamne iarta-ma. cumsa fie sfantul duh Dumnezeu?
in Geneza 1:2 spune ca Duhul sfant se plimba pe deasupra apei. se plimba Dumnezeu? de ce in Biblie nu apare deloc termenul trinitate?
uite cum a aparut trinitatea: si istoria nu o poti schimba, vad ca biblia nu conteaza inaintea ta.
"În Creștinism, Trinitatea este doctrina teologică care afirmă unitatea tainică a celor trei fețe sau ipostaze ale divinității (Tatăl, Fiul și Sfântul Duh), prin care se întruchipează Dumnezeu, fiind sinonim cu Sfânta Treime.

Deși termenul "Trinitate" nu este menționat ca atare în Sfânta Scriptură (nici un apostol sau proroc nu a scris despre aceasta), la 28 februarie 380, împăratul Teodosiu I (347-395) a declarat „Credința trinitară" drept religie de stat. Primul conciliu de la Constantinopol a confirmat această decizie în luna mai 381. Astfel, toți cetățenii Imperiului Roman au fost obligați să accepte religia creștină"
Adica in Filipeni 2:5-8 spune ca Isus nu s-a gandit sa fie egal cu Dumnezeu, si vii tu si zici ca Isus ii Dumnezeu. deja mi se pare ca ai niste ochelari de cal care nu iti permit sa vezi decat ceea ce iti zice pastorul, si citesti si argumentezi aceasta doctrina pagana

http://ro.wikipedia.org/wiki/Trinitate

gen ioan 1:1 sau 1 ioan 5:20 dar de fapt aceste versete, se pot explica foarte simplu. si tine cont cum scrie si in materielul din link-ul de sus numai popoarele pagane aveau triade de dumnezei. intelege-te, ca nu ii logica, nu se poate explica ceea ce sustii tu.
mai am niste intrebari pentru tine: cine la inviat pe Isus? de ce ia spus Isus lui Dumnezeu: "Tata vegheaza asupra lor" de ce? doar Isus fiind Tatal, stia ca trebuie sa vegheze.
nici nu esti in stare sa imi explici matei 26:39.
era ilogic sa mai fie mentionat acest verset. Doamne, cat de orb spiritual trebuie sa fii?

| TheBlackAng3l a răspuns:

Pai unde a facut Iisus afirmatia ca este egal cu Dumnezeu?

| Geass a răspuns (pentru TheBlackAng3l):

Cine oare se mandrea ca detine cheile Iadului?
Cine a spus ca el a adus sabie, ci nu pace?
Cine a spus ca ori suntem cu el ori impotriva lui?

Prin vorbele lui chiar afirma ca este Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru TheBlackAng3l):

,,Eu si Tatal una suntem.,,

| Narfundo a răspuns (pentru EmaS):

Eu si Tatal una suntem"->Este alegerea fiecarui individ sa aleaga.Noi oamenii avem liber arbitru si avem 2 parinti spirituali.Pe Dumnezeu si diavol. Iisus nu a vrut sa zica prin cuvintele sale ca el este un Dumnezeu, ci prin vorbele lui reiese ca oricine poate sa fie una si aceas persoana cu Tatal daca doreste acest lucru. Zice undeva dar nu mai stiu unde, ca asa cum Iisus a fost, vor fi si altii, mult mai buni.Ca nu s-a scris o carte despre fiecare om in parte, asta nu inseamna ca alti oameni buni pe pamantu asta nu au fost.

| EmaS explică (pentru Narfundo):

Isus este Fiul lui Dumnezeu.Nu ma indoiesc nici un miment de acest lucru.http://www.gotquestions.org/Romana/dumnezeirea-Hristos.html

| Narfundo a răspuns (pentru EmaS):

Toti suntem copii lui Dumnezeu. Exista urmatoarele 2 variante.Sufletul devine pacatos si are dreptul sa renasca{re-ncarnare}pana acesta se va indrepta/ sau pacatele se transmit din neam in neam si nu se dezleaga usor.Copilul se naste pacatos si ghinionist.Cand acesta reuseste sa se depaseasca si sa devina una cu Tatal, multe capcane indura din cauza pacatelor care il face deschis in fata diavolului{oricum toti suntem deschisi intr-un fel in fata pacatelor, chiar de la pacatul stramosesc}.Sa crezi orbeste in interpretarile obisnuite nu te ajuta la nimic. Iisus e copilu profetiei, el este Dumnezeu.Nu face greseala aceasta EmaS. Daca ne spalam pacatele, copii nostri vor fi mai buni si tot asa.

| EmaS explică (pentru Narfundo):

Dar Domnul Isus a demonstrat ca este Fiul lui Dumnezeu facand semne si minuni, a murit si a treia zi a inviat! Sunt multe surse necrestine care Il mentioneaza pe Isus intr-un interval de 150 de ani de la vremea Lui cum ar fi Celsus, Tacit si Talmudul ebraic.Din ele aflam ca ele recunosc unele fapte in legatura cu crestinismul timpuriu care este surprinzator de congruent cu acela din Noul Testament.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru EmaS):

Ioan 17:21 - Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una (Greacă - hen, cuvânt folosit de Isus şi atunci când a spus că este una cu Tatăl) in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis.
Întrebare: Fac şi discipolii parte din Sfânta Treime?

| EmaS explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si ei au primit o parte din Dumnezeire pe Duhul Sfant insa ei nu fac parte din Sfanta Treime.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Se pare ca totusi refuzi logica. preferi sa ramai indoctrinata. nu mi-ai raspuns la ultima intrebare: cine i-a dat autoritatea lui Isus, conform cu matei 28:17? spune mi-a fost data. arata clar existenta une a 2-a persoane. dar preferi indoctrinarea, crede si nu cerceta. si referitor la intrebarea ta, uite raspunusl meu:
Ioan 10:30
Prin cuvintele: „Eu şi Tatăl una suntem", a vrut Isus să spună că el şi Tatăl erau egali? Unii trinitarieni spun că da. Însă, în Ioan 17:21, 22, Isus s-a rugat cu privire la continuatorii săi: „Ca toţi să fie una" şi a adăugat: „ca şi ei să fie una în Noi,... cum şi Noi suntem una". În toate aceste cazuri, el a folosit acelaşi cuvânt grecesc (hen) pentru „una". Este clar că discipolii lui Isus nu aveau să devină o parte a Trinităţii. Dar ei urmau să aibă o unitate de scop cu Tatăl şi cu Fiul, acelaşi fel de unitate care există între Dumnezeu şi Cristos

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Pai ori ii Dumnezeu, ori ii FIUL? laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru EmaS):

Adică Dumnezeu sa împărţit şi sa distribuit la mai mulţi? Deoarece potrivit doctrinei Trinităţii Duhul Sfânt este Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

El locuieste in fiecare dintre noi daca Il invitam ca Domn si Mantuitor, prin Duhul Sfant.,, Iată Eu stau la uşă şi bat. Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine.,,

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru EmaS):

1 Regi 8:39 spune că Dumnezeu locuieşte într-un loc stabil - în cer.

| fllu07 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Corect.

| EmaS explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

,,Iată Eu stau la uşă şi bat. Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine,,

| TrentonChase a răspuns:

Impunea mai mult respect asa, si eu daca as fi in urma cu 1500 ani dar aveam sa spunem un telefon mobil sau laptop le spuneam ca is trimisul unui mare zeu si taca-paca eram tratat ca un rege...

| Serenade a răspuns:

Au mai fost si altii in isotire care au facut minuni si au pretins ca sunt fii de zei, dar Isus a tras potul cel mare pentru ca se adresa viermilor saraci care erau majoritari in proportie de 95%, ceilalti aveau treaba cu clasele superioare de viermi.

| EmaS explică (pentru Serenade):

Dumnezeu a avut oameni din toate categoriile sociale care L-au slujit cu multa dragoste de la pescari, vamesi, medici, Imparati si Imparatese.