| Octavian199 a întrebat:

Daca ar exista iadul, oare cine ar arde in el? Criminalii religiosi sau 'pacatosii'?

Răspuns Câştigător
| TriceleRon a răspuns:

Daca ar exista iadul 99.8 din populatia planetei ar fi acolo.

| Celcestietot a răspuns (pentru TriceleRon):

Nu este adevarat. Dumnezeu iti da sansa la viata de fiecare data pana cand mori.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Apoi te arde in iad rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Depinde de activitatea ta pe pământ, deci tu ești de vina, nu El.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

De aceea mor copiii mici?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Daca ai fi citit din Biblie, ai fi înțeles cum stă treaba.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Iisus se da mare si tare acolo rolling on the floorMa refer la apocalipsa rolling on the floorMai bine citesc 'Scufita rosie' decat biblia rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu mai fi rautacios ca sti si tu la ce ma refeream.

23 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Toti nedreptii. Care sunt, vezi tu in Bibliewinking.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Cum ar fi Stefan cel mare, Ilie, Constantin cel mare, Chiril al Alexandriei, etc?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu știe ce se întâmplă cu fiecare în parte happy!

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Vezi sa nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ba dawinking.

| milan9 a răspuns:

Iadul e zona a existentei (pentru ca sufletul nemuritor nu ti-l omoara nimeni), dar, este si o zona a INDEPARTARII de Dumnezeu- ca MANIFESTARE A UNEI OPTIUNI LIBERE.

Indirect este se pare o dovada a respectarii din partea lui Dumnezeu a libertatii omului. Daca nu L-ai vrut in viata asta, de ce sa te oblige sa stai o vesnicie alaturi de El in cer?

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Deci nu e de rau daca tin cu Satanal? rolling on the floor

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

Aduna la un loc toate filmele de groaza, ridica la exponent o mie si,. vei avea o vaga idee cam cum s-ar simti cineva in compania demonilor in cel loc al libertatii celor care se,, debaraseaza" in "virtutea" libertatii lor de Dumnezeu... sad sad

| J0B0MAT a răspuns:

Criminalii religioși sunt păcătoși

| mentholinks a răspuns:

Pai conform Apocalipsei, cine nu va fi gasit scris in Cartea Vietii, ce-o fi si aia?!

| Helper07 a răspuns:

Plata pacatului e moartea iar darul fara plata de la Hristos este viata vesnica pentru oricine crede.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Da, da, vezi sa nu.

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu-ti mai inchide singur Imparatia Cerurilor.

| Raullll1 a răspuns:

Esti cumva ateu/satanist? Si eu mai stau la categoria asta de pe TPU sa ma amuz laughing

| Octavian199 explică (pentru Raullll1):

Ateu satanist? Ateii nu tin cu spiridusi ca Satana sau zeul evreu.