| mentholinks a întrebat:

Daca ar fi dupa voi, ati prefera sa existe sau nu, Dumnezeul din Biblie? De ce da si de ce nu?

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu este vorba de preferinte, Dumnezeu ESTE. Totul din jurul nostru arata ca ESTE, universul, arheologia, biologia, viata, politica, istoria, stiinta, totul arata ca EL ESTE. Sti de ce nu vad unii existenta lui Dumnezeu, e chestia aia care crestea lui Piunochio cand mintea si cum mintea (cu voie sau fara voie) mai crestea si din cauza asta NU VEDEA decat cat era lungul nasului. Si ca o usoara intriga pentru toti cei ce nu CRED am sa va spun ca dispunerea straturilor arheologice daca nu tinem seama de datarile temporale (relative si subiective) arata in mod evident ca pe pamant a fost un potop generalizat? Forma si dispunerea acestora sub forma de straturi arata acest lucru. S-au facut numeroase simulari si toate duc, ghici unde, la potop.

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsă Dumnezeul Bibliei există și că EL e Creatorul întregii exsitențe.Consider anii de necredintă agnostico-atee ani pierduți și anii de când Lam reîntâlnit ani cu sens și împlinire, mă bucur că există experimentarea iubirii, bunătății, accepării Lui e tot ce e mai valoros în viața mea. Orcum viața fără El a fost un mini iad.

| RAY a răspuns:

Care dumnezeu? cel din vechiul testament care este un psihopat sau cel din noul testament un miel bun? logic ca nu nu mi as dori sa existe cel din vt, in scimb cu cel din nt e prea umilitor in unele versete
isi dau un verset de maxima umilinta, nu prefer pe nici unu, as prefera un zeu care sa judece faptele nu care sa te trimita in iad ca nu ai crezut in el deci nu exista dovezi ca exista sau un zeu psihopat http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va
aici acel verset
judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."
Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău, şi să urăşti pe vrăjmaşul tău."
Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestămă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii? Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel? Voi fiţi dar desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Debilul ala descris in biblie? Hell, no! RAY le zice foarte bine. Cu o mica corectura - nici ala din noul testament nu e chiar prietenos...

| Mclaren12 a răspuns:

Logic ca nu. Daca basmele crestine erau reale, atunci ne nasteam sclavi si muream tot sclavi pentru ca asta a vrut Yehova, oameni sclavi, ca altfel nu-mi explic de ce le-a interzis lui Adam si Eva sa manance din pomul intelepciunii.
Cei care vor sa existe zeul evreilor sunt niste indoctrinati care doar cred ca oile ce zice biblia.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mclaren12):

Auzi? Vezi? Vorbesti? Dar tu din ce neam te tragi? Daca Iehova este Dumnezeul evreilor, al tau cine este? De ce Dumnezeu aparții? Cui ii multumeste in rugăciune pentru darul vietii? Un singur dumnezeu atotputernic exista.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ce crezi, oare nu ti-ar fi mai de folos sa studiezi Biblia ca sa găsesti adevarul decat sa te bați cu cărămidă in piept ca tu le stii pe toate? A vorbi sa sune, nu duce nicăieri, iti pierzi vremea cu expunerea ironiile tale care te scot in evidenta ce fel de persoana esti.Crezi ca asa vrea Dumnezeu sa colaboreze crestinii adevărați? Am mai spus si cu alte ocazii, ca D-l Isus a spus ca adevărații crestini vor fi recunoscuti prin iubire intre ei, si iubire fata de semeni. PĂI cum e? Ignori?

| Mclaren12 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Crestinismul este o farsa catastrofala, pana si evreii, "neamul" care l-a inventat, au zis ca este o minciuna.

"al tau cine este?"
Dumnezeul meu nu mi-a cerut si nu a cerut nimanui sa-i dea crezare de sclav, de mii si mii de ani de cand exista religiile pagane. A oferit cunostinta spirituala omenirii fara sa-i dea nimeni crezare de sclav. Crestinismul este taman pe dos, promoveaza materialismul iar "zeul" crestinismului vrea ca toti adeptii sai sa-i dea crezare absoluta, cand colo pana si evreii au recunoscut ca el nu exista. De fapt, zeul evreilor pe care il slaviti voi este furat dintr-un concept pagan mult mai vechi, acela al energiei eterice primordiale, care exista peste tot in univers. Evreii au furat conceptul de la pagani si au inventat un zeu cu trasaturi asemanatoare ca sa aiba cu ce spala lumea pe creier. Rabinii antici care au scris textele kabalistice evreiesti (kabala pe care au furat-o de la egiptenii pagani) nu credeau in zeul asta, de fapt nici macar nu sunt singur daca zeul asta inventat exista pe vremea lor sau a fost inventat mai tarziu.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dumnezeul Bibliei exista ori vreau unii, ori nu vreau, este un Dumnezeu real, adevarat se vede clar existenta lui prin creație. O MINTE SANATOASA,,! Doar poate accepta realitatea adevarul.Satan adversarul lui Dumnezeu nu vrea ca oamenii sa_l caute si sa-l cunoasca pe Dumnezeu, cel de care depinde viața noastra si tot ceea este in univers creat.

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru RobertG101):

Întotdeauna ai crezut astfel? Pentrù tine cine este sursa vietii? Ai observat intr-o seara senina cerul înstelat? Cine a facut aceste lucruri? Cine a stabilit ordinea in univers te-ai intrebat? De ce imbatranesc si mor oamenii? Cine a stabilit ca un copil sa se nască la o vreme potrivita, sa vorbească la o vreme, sa umble, sa crească? De ce oamenii nu pot opri procesul de îmbătrânire si moartea? De ce omul nu poate creia viata? De ce nu poate face sa strălucească Soarele si Luna? De ce nu stii tu sau eu câți ani vom trai? Ne putem adauga un minut vietii noastre sau altora o secunda?

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru RobertG101):

25 de ani i-au trebuit lui Isus să devină maestru vindecati?! Of of! asta nu am stiut.Dar tu de unde stii?

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru RobertG101):

Tu privesti lucrurile din punctul tău de vedere dar de ce nu cauti sastudiezi Biblia, nu sa vorbesti despre ce nu ai siguranta, sau sub influența altora care nu au habar pe ce lume trăiesc?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni buni, Biblia e subiect de interpretare, nu trebuie luata literalmente tot ce se spune acolo.Sunt anumite pasaje care de multe ori au mai multe sensuri, de exemplu stiu de la cineva ca scrie undeva in Biblie "Ucideti fiii si fiicele Babilonului inca din pruncie" sau ceva de genul si sensul ar fi sa ignori gandurile negative pana ca acestea sa inceapa sa te macine.Personal cred intr-o fiinta creatoare insa nu mai luati tot ce scrie acolo cuvant cu cuvant.

| Petrovic a răspuns:

Da, deoarece El ne-a creat.

| BackAgain a răspuns:

Imi place ideea de Rai si viata eterna, deci da, ar fi dragut sa existe Dumnezeul din Biblie. DAR, oricat de egoist e, daca m-as duce in Iad, as prefera sa nu existe... prefer sa nu mai fie nimic decat suferinta eterna. Acum, daca exista sau nu, o sa aflu cand o sa mor (as prefera sa aflu pe la vreo 80-90 ani, totusi).

| iurii75 a răspuns (pentru BackAgain):

Îmi pare rău să te întristez, dar când vei muri nu vei mai ști nimic.
ecleziastul 9:5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic... 10 Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune
happy

| BackAgain a răspuns (pentru iurii75):

Şeol? La ortodocsi? N-am auzit pana acum (nu c-am stat eu sa studiez Biblia). Din cate stiu, conceptia e ca, dupa ce mori, o sa fii judecat si sufletul o sa se duce fie in Rai (rasplata), fie in Iad (pedeapsa). Care-i scopul pedepsei daca nu mai esti constient de nimic si totul e un blank? Nu se presupune ca ar trebui sa regreti? M-ai bagat in ceata...

| iurii75 a răspuns (pentru BackAgain):

Aceasta e conțepția ortodoxiei (pedeapsa sau răsplata după moarte), eu însă ți-am citat ce spune Biblia în realitate că se întîmplă cu persoana la moarte.
https://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005136

| xerxes1 a răspuns (pentru iurii75):

Crestinii s-au inspirat din Mithraism cu viata dupa moarte, judecata, botezul prin imersie, pomenile, 12 ucenici, vindecare de bolnavi etc etc.

| iurii75 a răspuns (pentru xerxes1):

Probabil ai dorit să scrii "ortodoxia s-a inspirat"...

| xerxes1 a răspuns (pentru iurii75):

Ortodocsii s-au inspirat mai mult din paganism decat altii.

| b4stefa a răspuns:

Cred ca intrebarea e cam ....in van pentru ca nu conteaza daca vrem noi sau nu, vointa noastra nu deternima in niciun fel realitatea.
la fel ca si cu gravitatia.ce nonteaza daca eu nu suport gravitatia sau nu cred in ea, draguta de gravitatie exista INDIFERENT de sentimentele sau preferintele mele.
so, nu-ti mai bate creierul cu astfel de intrebari inutile my dear!