| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi sa va creati propriul Dumnezeu in care sa credeti, cum ar arata el? Ce dogme ar avea? Are aspect? Are Decalog? Descrieti-l din punct de vedere al aspectului si legilor ce le impune, ce a facut el sau nu pentru oameni, care e istoria lui etc.
P.S: intrebarea e adresata atat ateilor cat si credinciosilor. Nu credeti ca va pun sa va inchinati la idoli. E doar un exercitiu de imaginatie. Si fara raspunsuri gen "Iisus/Allah/Buddha etc.in care cred e perfect, nu am nevoie de altul" deoarece vreau sa aud si alti dumnezei.

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Crestini deja si-au creat proprii dumnezei, majoritatea, asa ca...
Un singur lucru:

BUN

| RAY a răspuns:

Dumnezeu meu e dusmanul apropiatului meu desi nu as putea sa imi imaginez asa ceva, dar gandeste putin la univers rational fara vreun dumnezeu, zeii, demonii, spirite, etc trezeste nu visa in universul asta traiesti deja nu trebuie sa sil imaginezi

| dragos9234 a răspuns:

nu cred ca imi pot crea un zeu care sa fie bun atat pentru mine cat si pentru ceilalti

| anonim_4396 explică (pentru dragos9234):

Atunci, de ce ai mai raspuns la intrebare? Doar de dragul de a lua puncte?
Si zeul respectiv de ce nu ar fi bun si pentru tine, si pentru ceilalti? Cu ce te consideri mai special?

| dragos9234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ar fi bun pentru mine si pentru ceilalti pentru ca este posibil sa mi-l imaginez intr-un fel bun doar pentru mine.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimDeOcazie a răspuns:

Helios, zeul Soare.