| bleakk a întrebat:

Daca asa-zisa A Doua Venire a lui Isus pe Pamant si totodata sfarsitul lumii va avea loc,sa zicem, dupa anul 3000 cand,deci s-au nascut si au murit MILIARDE de oameni,iar acestia vor trebui sa invie,Pamantul are suprafata suficienta cat sa cuprinda intreaga omenire astfel incat oamenii sa nu stea unul in capul celuilalt? Ma refer la densitate stiti voi.Iar unul care a murit in Europa, poate invia in Madagascar?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dupa venirea Apocalipsei nu va mai exista nici moarte si nici durere, asa ca oamenii vor putea foarte bine sta in capul altor oameni fara sa aiba nimeni de suferit din asta.

| danay72 a răspuns:

Potrivit unui calcul estimativ, până în prezent au trăit pe pământ în jur de 20 de miliarde de oameni. Dar nu toţi vor fi înviaţi. Dar chiar dacă am presupune că toţi vor fi înviaţi, tot ar exista spaţiu suficient. Suprafaţa uscatului de pe planeta noastră este în prezent de aproximativ 147.600.000 de kilometri pătraţi. Chiar dacă jumătate din această suprafaţă ar fi folosită în alte scopuri, tot ar mai rămâne în jur de 3.700 de metri pătraţi de persoană, care ar putea produce hrană mai mult decât suficientă. Lipsa de alimente din prezent este cauzată de rivalităţile politice şi de lăcomie, nu de incapacitatea pământului de a produce hrană suficientă.
Fiecare va fi inviat in zona in care a trait si alaturi de persoanele dragi.

| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce sustine o anumite grupare necrestina, toti oamenii vor invia (trupurile lor, pentru ca oricum sufletele nu mor niciodata):

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

| dannyel86 a răspuns:

Sunt doar teorii, ca cei morti vor invia. Poate in reincarnare as mai crede, dar sa fie repopulata planeta la sfarsitul ei e putin probabil. Poate exista alte lumi in care sufletul pleaca si se reincarneaza acolo. Nu exista viata numai pe Pamant, cred... Sunt si alte planete care pot adaposti creaturi ca si noi (fara sa o dam in sf-uri).

| CinevaNou a răspuns:

Poate or sa fie reinviati ca fantome asa ca pot sa treaca unii prin altii.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Scumpule, nu stiu ceva ma indeamna sa colaborez cu tine, si m-am gandit sa-ti raspund la aceasta intrebare, insa trebuie sa lamurim o problema. Daca poti sa-mi raspunzi : Cine a hotarat cate fire de iarba sa acopera pamantul? Cine a hotarat numarul galaxiilor din univers? Cine a hotarat numarul stelelor doar din galaxia Calea Lactee? Cine a hotarat ordinea in care sunt asezate si distanta dintre ele? Cine a hotarat ca pe planeta Pamant sa fie viata?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cand va veni Isus, in ce calitate si cu ce scop va veni? Ce rol are azi?

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Asta vorbeam cu cineva acu` cateva zile, nu -ASTA-, dar problema cresterii exponentiale a populatiei, ar fi fost interesant sa vad cum o sa fie rezolvata problema hranei si a densitatii peste... 100 de mii de ani de acum, presupunand ca nicio molima globala ori noi intre noi n-avem sa ne eliminam radical. Presupun ca la un moment dat, sa concepi un copil va fi un privilegiu acordat cu mare strictete, altfel nu prea vad cum, dar cine stie happy

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Doamne da nu puteti vedea nimic asa nici n-am sa dezvalui nici o taina de la tatal