| aabaaab3278 a întrebat:

Daca ateii sunt convinsi de inexistenta lui Dumnezeu, de ce se tot zbat? Ce vor sa faca? Am inteles, ei sunt superiori tuturor religiosilor si sunt cei mai tari oameni de stiinta, dar nu inteleg de ce nu discuta pe un forum sau ceva dedicat ateismului, de ce vin pe un site dedicat religiei sa arunce cu noroi in religie?
Ori mai nou exista si atei misionari?

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Am inteles, ei sunt superiori tuturor religiosilor si sunt cei mai tari..."

Motivul pentru care ateii sunt "cei mai tari " este exact spiritul civic de care dau dovada,dorinta viscerala de a salva sute de vieti,sute de oi blege ce se indreapta spre moarte sigura in prapastia ignorantei si prostiei.

Putem vorbi deja despre un alt stadiu evolutiv. Omul de rand, ce percepe realitatea la nivel de individ si ateul, ce percepe realitatea la nivel de specie.

| aabaaab3278 explică (pentru Inferno):

Cum spuneam, daca ei sunt mai evoluati, de ce nu lasa religiosii in pace?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"Motivul pentru care ateii sunt "cei mai tari " este exact spiritul civic de care dau dovada, dorinta viscerala de a salva sute de vieti, sute de oi blege ce se indreapta spre moarte sigura in prapastia ignorantei si prostiei. "
Pana la urma totul se rezuma la "salvare", deci care diferenta intre un ateu militant si un teist prozelit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Mai Inferno eu recunosc ca sub rigoritatea stiintei teismul nu intra la categoria "stiinta sigura", dar nu se poate spune acelasi lucru despre ateism, din moment ce nu se poate demostra din intr-un procent de 50% existenta sau inexistenta unei entitati omnidimensionale.

| Filip23 a răspuns:

Inutilitatea in viata ii face sa fie implicati in religie. Este singurul mod in care se simt valorosi.

Exista si atei misionari, Insa mai rau e ca exista atei fundamentalisti. Sec XX a fost plin de astfel de atei.

| Inferno a răspuns (pentru Filip23):

Unde vezi tu atei fundamentalisti aici?

| Jardelin a răspuns (pentru Filip23):

Corect.

| Filip23 a răspuns (pentru Inferno):

Fundamentalist nu-i numai ala care face teoria sau care apasa pe tragaci. Fundamentalist e oricare loveste in crezul altuia, fiind incapabil sa realizeze ceva pentru crezul lui in alt mod.
Toti politrucii care au bagat oameni in puscarii pe acuzatia de crestin, daca nu ar fi fost comunismul ar fi fost cei mai buni baieti.

| relian a răspuns:

Ce vor sa faca? Vor sa traiasca ceva mai bine de aia se tot zbat.O sa intrebi si cei retine? Pai asta e ca le sta in cale tocmai acesti religiosi de care se pare nu prea pot sa scape asa de usor.Cind ai o populatie de miliarde si majoritatea sint religiosi cum crezi tu ca poate un ateu,care doreste si el o viata mai buna sa faca asta? Cind majoritatea sint religiosi si mai au si drept de vot la ce te astepti? Crezi ca ateii sint ca si dzeu,bat din palme si gata obtin tot ce vor? Ca sa mergi inainte sa faci ceva e nevoie de munca de sustine si etc si in loc sa ai astea ce ai de la restul,de la religiosi? Ai un raspuns negativ,ei nu-s de acord,au alte ginduri, alte planuri care nu coincid cu cele ale ateilor, vezi tu de aia se tot zbat, de ce incearca sa ii faca pe religiosi sa inteleaga care este mersul omenirii, ce trebuie facut si asa mai departe. Sper ca esti lamurit acum cum sta situatia.

| Holiday a răspuns:

Numai atat zic, dar ceea ce spun e doar varful iceberg-ului, daca tu vii si-mi bagi mana in buzunar pentru a-ti construi tu catedrale, biserici si alte cladiri e normal sa fiu aici si sa le spun si altora cu ce se mananca de fapt prosteala asta cu religia. Si repet, efectele tampeniilor religioase sunt mult mai profunde si mai complexe, dar asta e un exemplu pe care si tu ar trebui sa-l intelegi destul de usor.

| sublime89 a răspuns:

Stiu ce convenabil ar fi pentru voi ca ateii sa va lase pur si simplu in pace, si sa puteti fabula in continuare nestingheriti. Sper ca ai auzit zicala "somnul ratiunii naste monstri". De aceea nu va lasa si nu va vor lasa ateii in pace cat timp veti mai exista.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Am inteles, ei sunt superiori tuturor religiosilor si sunt cei mai tari oameni de stiinta," hai nu te mai victimiza atat ca esti amuzant laughing. eu mor cand un religios vine si imi spune " dzeu e iubire, dzeu te iubeste" si oameni mor zilnic din cele mai penibile accidente. Ce ce imi spui (tu ca religios ) ca dzeu tine la oameni cand un om se duce pana la magazin sa cumpere un carnat, musca prea mult din el si moare ca ii ramane carnatul in gat. Nu putea dzeu sa faca acel carnat sa se duca mai departa daca tot ma aburesti cu "dzeu tine la oameni"? atata tot.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Te cam abati de la intrebare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ma iau si eu dupa tine. asa faci si tu la intrebarea mea, cand altul iti face tine nu iti convine eh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt convinsi.
Religios sau ateu, cine nu este convins, incearca sa-i convinga pe altii.
Au si ei dubii. Daca credinciosii au dreptate?
De aceea unii nu pot sa doarma de grija credinciosilor.

| HowdidIgethere a răspuns:

Cum de ce vin pe religie? pentru ca "stiinta si filozofie" dauneaza grav sanatatii.

adica au ei ateismul in gene si unghii, dar le place aburul din placintele crestinesti