| RAY a întrebat:

Daca ateismul e o credință înseamna ca crestinii au credinta fata de 6500 de zei in care nu cred, sunt curios voi crestinii cum va manifestati credinta fata de acei zei?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Nu și-o manifestă, ba din contră ei cred că sunt chestii păgâne(cu sensul de malefic, că real paganus=țăran, de aici vine păgân) pentru că ei cred că doar unul singur e zeul suprem, și anume Domnul zeu(Dumnezeu).
Ateismul nu e o credință, e o ideologie, la fel ca și comunismul și non conformismul, ultimul fiind un mod de viață paradoxal, dar în fine.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Ce ideologie e ateismul?

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Ideologie filozofică. Toate ideologiile pleacă de la filozofie.

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

PS
O ideologie similară era Hippy-ul, care știi probabil că militau pentru dezarmarea nucleară a planetei.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Ok hai sa vorbim despre ia

| RAY explică (pentru DeyCj):

Ce legatura are asta cu ateismul?

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Poate altă dată că la 5 trebuie să mă trezesc.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Ok,wow atunci culcate, omul are nevoie de 8 ore de somn, nb

| AC4S4 a răspuns:

Corect, dacă ateismul este o credință... dar nu este.

| 6684464 a răspuns:

Ateii neaga existanta divinitatii, nu are nici o legatura cu credinta sau religia. Au putea chiar spune "necredinta".

| RAY explică (pentru 6684464):

Necredința =inseamna rea vointa, nu e chiar un termen ok, nu cred ca un crestin are rea vointa ca nu crede in zeus

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Poftim? confused

| RAY explică (pentru 6684464):

Tu nu ai auzit de harry potter?

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

In primul rand, in contextul asta, necredinta = lipsa de credinta religioasa; in al doilea rand, eu te intreb ceva ca sa-mi explici ce ai vrut sa spui prin "Necredința =inseamna rea vointa, nu e chiar un termen ok, nu cred ca un crestin are rea vointa ca nu crede in zeus" si tu ma intrebi daca am auzit de "harry potter"?!

| RAY explică (pentru 6684464):

Da de "harry potter", asa se numea un personaj de acolo rea vointa = adica era rau, vreau sa isi explic ca necredinta =ceva negativ, asa cred multi

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

"vreau sa isi explic ca necredinta =ceva negativ" da, este ceva negativ dintr-o anumita perspectiva, nu dintr-o perspectiva generala.

| RAY explică (pentru 6684464):

Ma mir ca nu ai vazut harry potter