| 1libercugetator1 a întrebat:

Daca ateismul inseamna promovarea gandiri libere de ce asa putini oamenii se regasesc in el?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Majoritatea oamenilor sunt slabi si pot fi usor constransi de orice tip de religie.
Sunt oameni simpli, fara o gandire pur libera, o perspectiva proprie, si nu-si dau seama de realitate si evolutie si le este mai usor sa aprobe misticismul, indoctrinarea religioasa care este foarte usor de digerat pentru acesti oameni slabi.

14 răspunsuri:
| GRs a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt prosti, un parazit pe aceasta planeta.

| AnnealedPride a răspuns:

Nu prea vad legatura dintre ateism si felul de gandire.
Am cunoscut atei convinsi care stau de vorba cu credinciosi convinsi pe aceasta tema intr-un mod civilizat si cat se poate de normal.
Multi se declara atei sau neatei doar ca sa faca parte dintr-o turma, fara sa isi foloseasca mintea. Vezi turmele care se duc la biserica si se dau in petec ca cred; sau turmele de roackeristi care pentru acceptarea de grup ajung satanisti; etc.

| 1libercugetator1 explică (pentru AnnealedPride):

Ce legaturile are satanismul cu ateismul?

| Thunderstruck a răspuns:

Chiar daca sunt ateu, ii dau dreptate lui @ryno27.

| AnnealedPride a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Ma... niciuna asa direct. Asa mi-a venit exemplul; nu chiar cel mai bun. Prin analogie cu astia, asa pot ajunge multi atei.
In final ce legatura au: ambele caracterizeaza o credinta a oamenilor. Credinta, nu in sensul de religie, in sensul de "chestie" pe care tu o crezi ca fiind adevarta.

| 1libercugetator1 explică (pentru AnnealedPride):

Ateismul e lipsa credintei in zeii

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Ateismul nu are nici o legatura cu gandirea libera. A fii ateu inseamna sa nu crezi in nici un fel de divinitate. Cei care cred in D-zeu sub orice forma pot avea o gandire libera dar de asemenea sunt si cei indoctrinati. Credinta nu trebuie sa fie o forma de constrangere desi este utilizata pentru asa ceva. Aici fiecare are dreptul sa aleaga ce forma de credinta doreste sa urmeze. In definitiv oricum esti liber sa faci ce vrei nici un Dumnezeu nu te urmareste, impiedica sau constange in mod direct, acest lucru e facut de oameni sau de tine insati.

| Esperança a răspuns:

Mai degrabă înseamnă promovarea jignirilor fără limite şi a nepăsării.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai atata timp cat noi cei credinciosi suntem foarte atasati de cea ce credem cum te poti astepta sa renuntam asa usor bazandune doar pe vorbele catorva oamenii.Este ca si cum ai fi intr-o relatie iubesti foarte mult persoana de langa tine si nu poti sa pleci doar pentru ca altcineva spune ca te-a inselat sau ca mai e nustu cum.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca intreaga comunitate de oameni de stiinta semnifica pentru tine "vorbele catorva oameni" atunci te poti considera o fiinta superioara noua, un zeu chiar!
Wow...cata indoctrinare.

| GRs a răspuns (pentru Esperança):

Ai dreptate. Fara ateism nu ar mai avea crestinii pe cine sa injure pe strada.

| Esperança a răspuns (pentru GRs):

Nu toţi cei ce poartă numele de creştin, automat sunt şi creştini.
După fapte se cunosc cei adevăraţi.
Iar un creştin adevărat nu înjură!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Vorbesc de faptul ca el a spus in intrebare ca putini oamenii se regasesc in ateism si habar nu aveam ca exista o intreaga comunitate

| ania a răspuns:

Din același motiv pentru care discutăm aici la nesfârsit despre Dumnezeu.E în noi gândul veșniciei, ceva din interior ne spune că e ceva important dincolo de univers, de moarte.