| unbaiatanonim a întrebat:

Daca ati avea putere asupra Dumnezeului crestin, l-ati scoate din functie? Argumentati (Versetele sunt binevenite si ele dar nu simple, astept si comentariu in legatura cu ele). Cel mai interesant raspuns primeste funda. happy

6 răspunsuri:
| florinmarius20 a răspuns:

Daca citim toata biblia ajungem la concluzia ca trebuie sa il scoatem din functie si sa il repunem apoi pentru ca e plina de contradictii bine-rau.Versete ca exemple pro si contra ar fi prea multe.

| Ad1tza a răspuns:

Dumnezeu inseamna tatal. Adica dumnezeu este Alfa si Omega. Daca ai avea putere asupra lui ai avea pentru ca el a vrut asta, si cel mai probabil ai pati ca Lucifer. Nu stiu cum poti sa detronezi TOTUL... Dumnezeu spune ca este totul. Nu creca ai putea ajunge la Dumnezeu ca sa-i faci ceva si daca ai avea putere. Daca Dumnezeu exista si ca o persoana sau ceva fizionomic e clar ca ar trebui sa iesi din timp.Ca pentru Dumnezeu nu exista timp el fiind vesnic, deci Dumnezeu se afla in afara timpului.Adica ar trebui sa iesi din univers.Sau putem intelege ca noi suntem in interiorul lui Dumnezeu deci daca ai incerca sa ajungi la el sa-i faci ceva nu ai ajunge nicaieri deoarece te afli in el(intr-un spatiu infinit fara logica) cam asta este si ce traim noi.

| RAY a răspuns:

Inchisoare pe vesnicie

| unbaiatanonim explică:

E rational, daca nu vezi asta, reciteste.

| ania a răspuns:

Întrebarea și raspunsurile pe care le-ai primit au o premisă pe care cred că toți o intuim- că întru-un anumit fel, că ne deranjează sau nu, suntem conectați cu El, îi datorăm ceva.
Cred că îl scoatem într-un fel din funcție ori de câte ori ne folosim prost liberul arbitru. Dar se pare că si-a asumat acest risc.

| Miauti a răspuns:

Nu!
Un rege nu trebuie sa fie bun si milos cu supusii lui. El trebuie sa fie aspru si drept.
Deoarece un om drept ar munci pentru a trai si ar tine mai mult cu un rege drept si aspru, fata de un rege milos si bun in care ar da bani unui cersator care nu doreste sa munceasca.