| AvalohAlyn a întrebat:

Dacă ați fi Dumnezeu și ați vedea ce fel e lumea, nu ați da o Apocalipsa acum?

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Mnu happy.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca as fi Dumnezeu atotputernic nu as lasa sa se intample nimic rau. Si atunci ce folos de apocalipsa?
Dar daca nu exista, n-are cine.
Sa presupunem ca exista. Inseamna ca nu este atotputernic si nici nu este mai puternic decat conducatorul iadului.

| halogen001 a răspuns:

Daca as fi Dumnezeu mi-ar fi rusine de ce am putut crea happy : niste indivizi lipsiti de ratiune si de logica care cred in povesti puerile, primitive, false si absurde scrise de alti indivizi pentru prostirea naivilor nestiutori si creduli.

| aumih16 a răspuns:

Nu! daca as fi dumnezeu as face in asa fel sa se opreasca pandemia asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, deoarece Dumnezeu e îndelung răbdător, bogat în iubire și îndurare; nu dorește moartea păcătoșilor ci vrea ca aceștia să se întoarcă de la calea lor cea rea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai pedepseste urmasii pana la a 7-a spita pentru relele inaintasilor. Cata milostivenie si iertare. Cata rabdare are, dar da boli, inundatii, cutremure etc. pentru a pedepsi la gramada pacatele unora.
Asta daca credem in prostiile debitate de religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Https://images.app.goo.gl/jRUQVjsZAFf6cV358

Răul nu vine de la Dumnezeu. Dumnezeu nu poate face răul, deoarece El e Lumina și Dragoste iar în Lumină nu există întuneric și în iubire nu există ură. Răul este cauzat de tatăl minciunii, adică diavolul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi bigotii, va contraziceti singuri. Spuneti ca Dumnezeu pedepseste cu boli pacatele oamenilor, pe urmasi pana la a saptea spita. Aceste boli si aceste pedepse de care nu sunt raspunzatori urmasii nu sunt rele pentru oameni? Sau nu stii definitia raului. Cea completa, nu numai a raului facut de un seamna.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai face mai putina propaganda religioasa, lipsita de logica si de ceva palpabil, poate te-ar mai crede lumea. Dar scrierile tale merg mana-n mana cu lipsa cunostintelor, dar mai ales a logicii.

| OniChan666 a răspuns:

Ba da.