| Mayhem666 a întrebat:

Daca ati putea sa muriti ca sa vedeti ce se intampla dupa moarte, iar apoi sa puteti sa va intoarceti la viata garantat, ati incerca?

Wow, imaginati-va cate religii ar disparea daca toata lumea ar putea sa faca asta.

30 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu cred în Dumnezeu, dar părerea mea e că nicio religie nu e corectă și n-am nicio nevoie de o religie proprie.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca as muri, n-as putea vedea ce e dupa moarte, ca nu e nimic.

Eu sincer nu m-as mai intoarce la viata asta chiar daca as vedea ce e dupa moarte.

| Mayhem666 explică (pentru Mosotti):

Dar de ce esti atat de sigur ca nu mai e nimic dupa? Nu e ca si cum ai fi experimentat-o deja ca sa stii ce e dupa.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai nu are cum fi, daca cunosti cum merge omul, ai stii ca nu e nimic dupa.

| Mayhem666 explică (pentru Mosotti):

Nu ai cum sa stii ceva pana cand nu ajungi sa vezi.
Eu personal cred in reincarnare si in eternitate. Dar nu in sens religios.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai crezi ca vrei tu sa crezi doar, nu trebuie sa vezi, ca daca cunosti treaba, iti da clar ca nu e.
Ce, trebuie sa vezi ca un TV nu mere fara curent? Daca cunosti cum merge, o sa stii sigur ca nu poate merge fara.

| Mayhem666 explică (pentru Mosotti):

Nu merge fara curent, dar asta nu inseamna ca showrile nu continua sa fie difuzate pe diverse programe.
Televizorul (corpul fizic) poate sa se strice, sa nu mai mearga, dar showrile (constiinta/sufletul) poate sa continue sa existe si fara televizorul respectiv.
Si oricand un nou televizor poate sa fie construit, si sa fie capabil sa prinda aceleasi showri ca si cel precedent.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca crezi tu ca dupa moarte e ceva, f bine daca te face sa te simti mai bine, eu nu pot visa asa la fantezii.

| Mayhem666 explică (pentru Mosotti):

Vedem fiecare ce se intampla dupa ce o sa ne expire timpul aici. Doar atunci putem sti cu certitudine.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Mda, vedem dupa, si inainte sa te nasti de ce nu erai in alta parte? De ce nu-ti aduci aminte de unde ai venit?

| halogen001 a răspuns (pentru Mayhem666):

Omul daca e beat, drogat, accidentat, bolnav, apare un comportament diferit si lipsuri de memorie si asta arata ca sufletul nu conduce nimic si nici nu furnizeaza informatii. Deci sufletul n-are nici o legatura cu omul.

| Mayhem666 explică (pentru Mosotti):

Pentru ca esti intr-un corp nou, cu un creier nou.
Nu cred ca mai e necesar sa discutam pe subiectul asta, pentru ca ne-am indepartat de la intrebarea initiala.

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Da, dar oricum daca iesi din corp nu mai vezi cum e pe alta lume, ca n-ai ochi, daca nu ai fizic ochiul, nu poti vedea imagini, daca nu ai mecanismul de auz fizic, nu poti auzi nimic, ca nu-ti mai vibreaza nimic pe nicaieri la unde, deci oriunde te duci dupa ce mori, nu vei putea vedea nimic ce se intampla, deci iar ajungem unde ajungem.

Nu are legatura cu intrebarea in mod direct, ar trebui o alta intrebare in sens de "Credeti ca exista viata dupa moarte? Daca da, de ce, daca nu, de ce?".

| slayer09 a răspuns (pentru Mosotti):

De ce nu te-ai mai intoarce la viata asta?

| Mosotti a răspuns (pentru slayer09):

Pai de ce m-as intoarce la o viata unde imbatranesti, unde apar tot felul de boli si voi muri in propriul rahat?! Ce rost are sa ma mai intorc de undeva unde tot voi ajunge dar dupa mai multa suferinta.

| slayer09 a răspuns (pentru Mosotti):

Bun, si daca viata pe care o ai acum o vezi in felul asta. Nu ti-ai pus intrebarea de ce esti pe lumea asta, pentru ce traiesti, daca si asa viata e mizerabila si ca oricum o sa mori? De ce am iesit din maimute cu sentimentele si uraciunea asta in noi? De ce conglomeratele astea de neutroni, protoni si etc. care alcatuiesc creierul ne-a dat sa gandim viata asta, sa o constientizam? De ce? Tu in sinea ta, in launtrul tau...ce crezi tu despre viata asta? De ce ai aparut tu pe pamant si nu ai ramas undeva inexistent?

| Mosotti a răspuns (pentru slayer09):

Pai asa a vrut natura, sa traim aiurea fara nici un scop, ca real nu e vreun scop, ce rost are sa ma nasc, sa mananc rahat cu polonicu de multe ori in viata, si apoi sa mor?!
Asa ca de ce sa vreau sa ma intorc undeva unde mananc mult rahat? Cu ce motivatie? Ca masochist nu-s.

| slayer09 a răspuns (pentru Mosotti):

Atunci de ce unii oameni traiesc bucurosi si cu speranta, si se bucura de viata, chiar daca mai au probleme, au suparari, au boli, totusi ei trec peste si vad viata frumoasa. Natura te-a facut sa existi, sa fii, alegerea e doar a ta sa fii fericit si sa iti traiesti viata asa cum o vrei tu, avem capacitatea asta, dar nu o stim, pentru ca nu traim in Dumnezeu, vedem doar viata asta si neajunsurile ei, nu avem speranta, incredere, ci dezamagiri si depresii. Ne prindem prea mult in lumea asta, in problemele ei. Iar scopul vietii noastre e sa cunoastem, sa stii ce e binele si ce e raul, bineinteles sa alegem binele, si daca am inteles si constientizam tot ce e injurul nostru si ce scop avem aici pe pamant, atunci toate ni se par niste jucarii cu care sa fim fericiti, chiar daca ni se mai stica cate una, nu trebuie sa plangem pentru ca oricum pe pamantul asta tot moare, si noi. Deci gandeste-te bine de ce nu vrei sa Il lasi pe Dumnezeu sa intre in inima ta. Ca zic altii ca nu exista, cerceteaza-te pe tine insuti...in interiorul tau, acolo Il vei gasi, intreaba, insista, si cunoaste-L. Si nu alerga dupa minuni. Acceseaza-l prin rugaciune si o sa vezi ca ti se va arata. Vrei sa traiesti cum traiesti pana acum sau ai vrea sa faci o schimbare? Alegerea e a ta.

| Mosotti a răspuns (pentru slayer09):

Pai unii vad viata frumoasa ca sunt sanatosi si realizari in viata, dar nu toti sunt asa, iar aia la care nu e asa, si daca sufera mereu, e logic ca nu mai vor sa sufere.

Daca ai boli nu alegi tu cum sa-ti traiesti viata, de ex daca ai o depresie, iti fura viata, asta e jobul depresiei, scrie si la carte.
Daca esti sanatos iar nu alegi, de la sine vezi viata frumoasa si ai speranta si restul fara sa vrei.
Deci depinde de caz, deci nu alegi deloc.

Mi se rupe de dumnezeu ala care eu stiu ca nu exista.
Daca era dumnezeu, m-ar fi lasat sanatos sa ma bucur de viata, deci aia e.

| slayer09 a răspuns (pentru Mosotti):

Ei, sa stii ca si sanatatea asta o facem prin alegerile noastre, gandurile noastre. Si sa stii tu ca nu sanatatea si succesul sunt cele care te fac fericit. Ci asa cum iti construiesti sufletul sa fie, asa va fi si viata ta, daca tie ti se rupe de Dumnezeu si de tot, atunci stai si indura viata asta asa cum ti-o gandesti tu. Dar sa stii ca exista ridicare si chiar daca esti in noroi...numai sa vrei. Crezi ca rezolvarea problemelor este sanatatea si banul? Eu nu cred asta. Dar fiecare este dispus sa aleaga ceea ce vrea el sa aleaga. Totul e facut in mare parte din alegerile noastre. Dumnezeu este viata, sanatatea, bucuria noastra, pentru noi crestinii, pentru ca Il cunostem, stim cum este El, chiar daca nici noi nu Il intelegem sau nu stim sa Il intelegem in unele momente. Dar nu ar trebui sa intelegem mai nimic, ci doar sa fim cu El si e de ajuns pentru noi. Acum eu nu vreau sa te convertesc, dar mi-ai starnit mila, la raspunsul tau si am zis ca poate exista ceva acolo in inima ta care poate ar vrea sa incerce si calea asta, daca totusi esti deznadajuit. Dar cum am mai zis este alegerea ta. P.S. nu Dumnezeu te imbolnaveste, noi ne imbolnavim prin alegerile pe care le facem. Si Dumnezeu te lasa sa te bucuri de viata dar tu nu vrei, sau nu stii sa te bucuri de ea, si nici nu vrei sa te lasi invatat de catre El. Deci nu mai da vina pe El, ca nu El e vinovatul pentru tot ceea ce alegi tu. Cerceteaza daca vrei si afla cum e Dumnezeu si apoi sa vorbesti despre El, caci nu stii nimic despre El.

| Mosotti a răspuns (pentru slayer09):

De multe ori nu iti alegi tu sanatatea, zici aiureali aici. Se nasc si copii bolnavi mai de mama lor, aia asa au ales?
Cu obezitatea da, iti cam alegi tu sanatatea, ca aia o poti evita, si implicit si bolile asociate obezitatii, dar in rest mai putin.

Daca esti sanatos faci si bani si mai tot, sanatatea e cheia. Mai nici un om nu alege sa aiba cancer si altele, intreaba pe oricine, si medici si pe cine vrei ce naiba.

| slayer09 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, sunt copii care se nasc cum se nasc, exact nu e alegerea lor, dar poate fi alegerea parintilor. Daca un parinte bea, fumeaza si se drogheaza, crezi ca va iesi un copil sanatos? Eu cred ca nu sunt cazuri in care parintii sa fie sanatosi, bucurosi si fericiti cu moralitatea buna, cu Dumnezeu in inima lor si sa iasa copilul urat si bolnav. Iar sanatatea sa stii ca e o alegere. Asa cum iti este psihicul, daca psihicul iti este bun si fizicul e echilibrat si e sanatos. Crezi ca cancerele astea vin din bucurie, din pace si liniste? Si crezi ca tot ce zic medicii astia sau sistemul asta medical e ca sa te faca pe tine sanatos? Nu zic ca nu e bun, dar solutii exista la cancer, la mai toate bolile...numai ca nu ne zic adevarul pana la capat. Ei trateaza mai mult efectul decat boala. 70% din boli vin din interiorul nostru, a gandurilor, a otravurilor eliberate de stres, a dezechilibrelor hormonale din cauza noastra + ca noi mancam numai porcarii, in ziua de azi mai toate sunt modificate genetic si au pesticide si alte solutii daunatoare. Noi trebuie sa fim constienti, sa vedem lucrurile asa cum sunt ele, si sa ne ferim de cele rele. Trebuie sa avem mintile lipezi si luminate ca sa vedem adevarul.

| Mosotti a răspuns (pentru slayer09):

Nu, se nasc copii defecti si din parinti care nu beau si nu se drogheaza, asta se stie, sunt erori genetice. Ies si bolnav si urat si asa mai departe, tu ce crezi? Si eu la fel, am iesit cu probleme desi parintii mei n-au baut, nu s-au drogat, au fost oameni seriosi, tata inginer, mama masitru chimist, nu derbedei.
Si nu doar eu, multi sunt asa.

Medicii nu stiu sa trateze cauza inca, aia e. Ca sunt si bogatani cu diabet, cancer si altele (Steve jobs ala a murit de cancer, la miliardele lui, s-ar fi facut bine, ca lui i-ar fi facut medicii smecheria).

Dar cu alimentatia ai dreptate, si poluarea zic eu, de la astea pot aparea n boli, dar nici asta nu e o alegere, ca aerul ala il respiri, mancarea de aia e in magazine, asta este.
Iar ca sa iei bio, nu iti permiti, si nici nu se stie daca alea chiar sunt bio de fapt.
Ca s-or naste copii bolnavi de la asta, e corect, dar nu e o alegere.
Doar daca esti bogatan sa stai intr-o zona nepoluata si sa ai pamantul tau, ferma ta sa ai mancare sanatoasa, doar daca ai bani poti alege.

| SilentRain a răspuns:

Nu m-aș întoarce.

| J0B0MAT a răspuns:

Logic. Aș fi un fel de Iisus. Lumea ar sărbători nașterea, moartea și învierea mea. Iar eu aș cunoaște și "adevărul absolut". Ce să vrei mai mult de atât!

| Mayhem666 explică:

Reincarnarea NU e concept religios. Mai educa-te si tu putin, si o sa descoperi asta.
Nu mai vorbi daca habar nu ai despre ce vorbesti.

| halogen001 a răspuns:

Se stie foarte bine ca dupa moarte nu mai e nimic. Deci nu mai e nevoie sa mor ca sa stiu ce e dupa moarte. Asa sunt vietuitoarele efemere. Ideea ca omul e o marioneta pentru un suflet nemuritor e o idee falsa a omului primitiv care nu stia si nu isi putea imagina ca totul se petrece in creier si credea ca exista un suflet care conduce omul. Realitatea si logica infirma un asemenea scenariu. Daca ar exista un suflet independent de creier care sa conduca omul, atunci nu se explica comportamenrul omului drogat, bolnav sau accidentat. Un om beat poate sa-si omoare cel mai bun prieten. Asa o schimbare de comportament ne arata ca nu exista nici un suflet separat de creier care sa conduca omul. Doar nu se imbata sufletul. Un om bolnav, accidentat sau aflat sub influenta unor substante poate sa nu mai stie unele lucruri si de aici vedem ca nu exista nici un suflet care sa furnizeze omului informatii. Deci un asemenea suflet care ar fi diferit de creier nici nu conduce omul si nici nu furnizeaza omului informatii. Tot ce face omul si toate unformatiile pe care le detine sunt in creier. Daca se strica creierul s-a terminat cu informatiile si cu ratiunea. Rolul sufletului este zero. In conditiile astea nu mai are sens sa mai asociem omul cu un suflet care nici nu conduce omul si nici nu-i furnizeaza informatii. Sufletul e o fantezie primitiva fara nici o legatura cu omul. Creierul este totul. Acolo sunt informatiile, amintirile, modul de actiune si modul de gandire specific unui om. Comportamentul omului e determinat genetic si prin invatare. Dupa ce omul a murit, creierul nu mai e functional si se pierde tot ce s-ar putea numi suflet. Dupa moarte nu mai e nimic. Un suflet care nu comanda omul si nu da omului informatii nu are nici o legatura cu omul. Ar fi cel mult un observator care nu si-ar avea rostul. Omul, o vietuitoare, un mod de aranjare a materiei in anumite conditii si e rezultatul proprietatilor materiei. Nu e creatia unui zeu atotputernic si nemuritor, pentru ca un asemenea personaj nu are nevoie de nimic si atat omul cat si activitatea omului nu ar avea nici o valoare pentru un asemenea personaj. Realitatea ne arata evolutia vietuitoarelor in timp supusa selectiei naturale.

| CIaudiu a răspuns:

Nu risc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Aș face-o. Cu mare entuziasm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politicul isi are originea in Biserica iar biserica in Familie. Iar familia in Logos. Faptul ca acestea s-au suprapus si anarhizat inca din paradis nu insemna ca dezordinea este buna. Dupa aceea usor, usor, Dumnezeu s-a retras din trebuirile oamenilor, asa cum spune Nietzsche cu apusul sau cu fraza dumnezeu a murit. De la inceput oamenii l-au parasit, insa daca respingi piatra unghilara sau Logosul care este originea creatiei si fundamentul ei, toate cad, oricat de destept ai fi. Cine spune ca este in unitate cu El si nu il recunoaste, minte si se inseala. Cine respinge Biserica construita de El si cauta alti hristosi sunt doar niste copii imprudenti si imaturi.
Cititi Politica de Aristotel, Republia de Platon, Principele de Machiavelli, si nu mai fiti copii. Ca altfel o sa vreti sa fiti emigranti in alta tara. Iar Tomás Moro spune ca poate acolo veti gasi o lume distopica, canale, puscarie, prostitutie, etc. Trebuie sa va treziti si sa va implicati in lucruri serioase care apartin de Biserica si Stat, pentru ca prin noi si pentru noi se construiesc aceste lucruri. Altfel ele vor fi in contra noastra. Nu suntem facuti sa traim in neglijenta, ignorare si cu viciul acediei, pentru ca lucurile astea mai devreme sau mai tarziu tot sa va ajunga daca nu sunteti atenti, implicati si destepti. Lasati diversiunile si limbajul infantil si cautati mai intai lucrurile astea. Fiti implicati in comunitate si nu printre primele tari la facut rau si prostie. Nu fiti copiatori, ca poate ala original doar se preface ca sa va paralizeze spiritual (copiem, insa copiem cu cu cap si reflexivitate).