| YumeHime0 a întrebat:

Daca aveti rabdare sa cititi povestea mea si sa ma ajutati, dau funda!
Deci in noaptea in care a murit strabunicul meu s-au intamplat tot felul de lucruri ciudate: nici eu nici mama nu am putut dormi, nu puteam respira bine, ne dureau muschii de la picioare intr-un fel cum nu ne-au mai durut niciodata, eram nelinistite, chiar si un cactus pe care il luasem de la strabunicii mei cu un an in urma s-a uscat in noaptea aceea. De dimineata ne-a sunat strabunica si ne-a spus ca strabunicul a murit. Am dat niste explicatii celor intamplate noaptea, dar aveam alte probleme atunci si cu timpul am uitat.
Intr-o noapte anul trecut, dupa cativa ani de la moartea lui, a trebuit sa dorm cu mama in camera in care murise strabunicul, iar eu dormeam exact pe locul in care a murit (*am schimbat patul; *am mai dormit de multe ori acolo). La un moment dat, pe la 1 sau 2 noaptea, m-am trezit speriata, avand exact aceleasi senzatii ca in noaptea respectiva. Mi-am amintit si am inceput sa plang. Surprinderea mea a fost si mai mare cand mi-am dat seama ca si mama era treaza, cu acelasi sentiment. Tot ce simtisem in noaptea cand a murit strabunicul, simteam din nou, amandoua. Dupa aproximativ o ora am reusit sa adorm la loc si nu s-a mai intamplat absolut nimic.
Ce parere aveti? Ce si cum credeti ca s-a intamplat? Dupa va spun si eu la ce m-am gandit. Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

In majoritatea cazurilor de bantuire sunt frecvente aceste stari.
Stari de tristete de oboseala, durerei de cap. Am vazut si cazuri in care oameni obisnuiti s-au dus intr-o casa veche sa o renoveze fara sa stie ca acolo murise cineva. Brusc s-au simtit tristi si au inceput sa planga in hohote fara sa stie de ce plang. Simteau o tristete ca si cand ar fi murit cineva.
Poate bunicul tau nu a reusit sa treaca dincolo si a ramas captiv itre cele doua realitati. Sau poate a ramas captiv in realitatea noastra. Daca se intampla si alte lucruri mai grave sa iei masuri.
Cheama un preot. Dar s-ar putea sa inrautateasca lucrurile.
Dar totusi este buncul tau si nu cred ca iti vrea raul. Poate a vrut sa iti arate ca este si el acolo.
Dar nu cred ca este spiritul lui. Au ramas doar rezidurile. Poti sa te simti trist si daca au ramas energii, reziduri. Aceste reziduri nu sunt constiente, si pot provoca astfel de sentimente.
De exemplu tu poti sa ii vezi spiritul trecand printr-o camera dar spiritul lui sa nu fie acolo si sa fie doar reziduri, doar amintiri a cea ce a fost captive in aceasta realitate. S-au este posibil ca bunicul tau mort sa nu stie ca este mort. Adesea spiritele nu stiu ca au murit si cred ca sunt in viata. Din aceasta cauza reactioneaza urat cand le ocupi casa.
Poate a fost suparat ca te-ai pus in patul lui, el stiind ca este viu.
Mai exista un caz, dar nu are legatura cu ce ai spus tu, in care subiectul are puteri telechinetice si poate crea un poltergeist. Adica o entitate creata de tine care poate actiona impotriva ta.
Se intamplaa in special la tineri.
Cam astea ar fi posibilitatile.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Mda posibil spun posibil pentru ca nu e sigur ca acela chiar e bunicul ei. poate fi un duh necurat. Psalmul 90, Tatal Nostru si Crezul si nu in ultimul rand o scurta rugaciune catre Arhanghelul Mihail capetenia ostirilor ceresti.Este cunoscut in crestinism ca un lupttor neobosit impotriva diavolului.defiecare data l-a invins.Totul este sa rostesti rugaciunea cu credinta. Sfinte Arhanghel Mihail, apără-ne în luptă; împotriva răutății și a curselor diavolului fii-ne ocrotire. Ne rugăm cu umilință să-l certe pe el Dumnezeu; iar tu, căpetenie a oștirii cerești, pe satana și pe celelalte duhuri rele, care bântuie în lume spre pieirea sufletelor, izgonește-le în iad prin puterea dumnezeiască. Amin.Nu cred ca e bunicul ei dintr-un motiv foarte simplu:sufletul omului dapa ce acesta moare se desparte de treup si merge la judecata pentru a i se hotara locul unde va sta pana la judecata universala(rai sau iad). nici un suflet nu ramane pe pamant.de obicei duhurile necurate pacalesc oamenii.se cheama naluciri.scopul lor fiind sa atace omul unde este mai sensibil.in suflet. dar nicio teama. Dumnezeu este cu noi cu fiecare in parte si ne iubeste la fel cum un tata isi iubeste copii.crezi ca El ar lasa sa ni se intample cv rau indiferent de natura lui? raspuns:nu, bineinteles ca nu! nu trebuie sa ii fie teama. teama este de la diavol.niciodata teama nu va fi de la Dumnezeu.frica este si un pacat.este pacat sa fii las si fricos.trebuie sa infrunti cu barbatie totul. Dumnezeu este infinit mai puternic decat diavolul.sa faca o sfintire a casei.
frica nu vine de la Dumnezeu vine de la diavol.trebuie sa intelegi ca Dumnezeu este infinit mai puternic decat diavolul si ne iubeste neconditionat.El este cu noi mereu. Tatal Nostru, Psalmul 90, Crezul. frica e pacat.e pacat sa fii las si fricos.Domnul este cu noiwinking
"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua. (Apocalipsa 21, 8)"
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10
NU TE TEME!
Scrisoarea de dragoste a Tatalui

Copilul Meu

Tu poate nu ma stii, dar Eu te cercetez de aproape si te cunosc
Stiu cand stai jos si cand te ridici
Si cunosc toate caile tale
Pana si perii din cap ti i-am numarat
Caci esti facut dupa chipul Meu
In Mine ai viata, miscarea si fiinta
Pentru ca esti al Meu
Te cunosteam inainte de a te fi nascut
Te-am ales mai dinainte
Nu esti o greseala,pentru ca toate zilele tale erau scrise deja in cartea Mea
Stabilisem, precis,data nasterii tale si locul unde vei locui
Esti o faptura asa de minunata
Caci te-am tesut in pantecele mamei tale
Si te-am ocrotit pana-n ziua cand te-ai nascut
N-am fost inteles de cei ce nu Ma cunosc
Nu sunt departe sau aprig, ci sunt expresia dragostei depline
Iar dorinta Mea e sa-Mi arat dragostea fata de tine
Pentru simplul motiv ca-Mi esti copil si ca-ti sunt Tata
Si-ti pot oferi mai multe decat ar face-o vreun tata pamantesc
Pentru ca eu sunt Tatal perfect
Fiecare dar bun pe care-l primesti, vine din mana Mea
Fiindca Eu iti stiu nevoile
Planul Meu pentru viitorul tau a fost intotdeauna plin de speranta
Pentru ca te iubesc cu o dragoste vesnica
Gandurile Mele fata de tine sunt nepatrunse si mai multe decat nisipul marii
Ma bucur de tine cu o mare bucurie
Nu voi inceta sa-ti fac bine
Pentru ca esti comoara Mea
Si vreau sa pun in tine intreaga inima Mea si intreg sufletul Meu
Si vreau sa-ti arat lucruri mari si minunate
Daca Ma vei cauta din toata inima, Ma vei gasi
Fa-ti din Mine desfatarea,si-ti voi da tot ce-ti doreste inima
Pentru ca Eu dau dupa placerea Mea
Si sunt gata sa-ti fac mai multe decat poti crede
Pentru ca Eu sunt cel mai mare sprijinitor
Si, de asemenea, sunt Tatal care te mangaie in toate necazurile tale
Cand inima ti-e franta,iti sunt aproape
Ca un pastor ce-si poarta mielul in brate, asa te port Eu in inima Mea
Odata iti voi sterge lacrima din ochi
Si voi indeparta orice durere pe care ai cunoscut-o in lumea aceasta
Eu sunt Tatal tau si te iubesc cum imi iubesc Fiul, pe Isus
Pentru ca dragostea Mea, in Isus a fost aratata
El este intiparirea Fiintei Mele
Si a venit sa-ti arate ca sunt de partea ta, si nu impotriva ta
Si sa-ti spuna ca nu-ti tin in seama pacatele
Isus a murit pentru ca tu si cu Mine sa fim impacati
Moartea Lui a fost ultima Mea dovada de dragoste fata de tine
Am dat tot ce-am iubit pentru ca sa pot primi dragostea ta
Daca accepti darul Fiului Meu, Isus, Ma primesti pe Mine
Si nimic nu te va desparti de dragostea Mea, de acum inainte
Hai acasa si te voi duce prin slava cerurilor, cea mai mare din cate s-au vazut vreodata
Am fost intotdeauna Tata si voi fi intotdeauna Tata
Intrebare e : "Vrei sa fii copilul Meu?"
Eu te astept
Cu drag,
Tatal Tau-Dumnezeu Atotputernic

Răspuns utilizator avertizat
| CherryLove a răspuns:

Multi au tendinta cand se intampla lucruri de acest fel sa creada ca persoana decedata incearca sa ia legatura cu persoanele vii ori din cauza ca a murit cu o suparare ori din cauza ca a iubit prea mult pe cineva. Religia respinge aceasta teorie, oamenii merg dupa judecata in rai sau iad dar se spune ca este o perioada pana la prima pomana in care cica spiritul ar sta pe pamanat printre cei vii. Eu zic sa vorbesti cu un preot si eventual sa sfinteasca locul. Din punctul meu de vedere semnele astea nu sunt de bun augur.

| cutremur a răspuns:

Soro,cred ca erati prea speriate amn2, tu si mami tau! si va faceati tot felul de iluziii! iar in rest nu-ti pot spune decat sa va rugati lui Dumnezeu pentru voi si chiar pentru sufletul strabunicului tau! Dumnezeu sa-l odihneasca!

| master77 a răspuns:

Sigur nu te-a violat bunicu?laughing Cheama un popa sa sfinteasca locul ca asa se face pe la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca il iubeai tare mult pe strabunicul tau si ca te gandeai la asta si ca ii simteai lipsa si de asta, dar nu cred ca-s chestiii PARANORMALE. funda?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi funda este tot o chestie paranormală. De ce o ceri?

| scarharo a răspuns:

Bine ca se respecta partea cu rog seroizitate...
Eu sincer cred ca orice e posibil. Probabil aveai un sentiment puternic fata de el, daca ai simtit de la distanta in noaptea aia.
Avem 2 variante:
1 Si tu, si mama ta aveati acel sentiment puternic, daca ati simtit amandoua, si in acelasi timp
2 (Nu glumesc) poate ca spiritul lui vroia sa-ti arate intr-adevar ce simtea despre tine (probabil ca te iubea)

Eu tot n-am inteles exact daca Crestinismul accepta spiritele care sunt pe pamant, dar accepta faptul ca exista un SUFLET al fiecaruia. Eu tind sa cred ca exista si spirite, dar nu sunt neaparat rele.

Varianta cu subconstientul pare mai plauzibila, dar cred canu trebuie sa ne fie frica sa acceptam variante mai stranii, dar probabil corecte. Sfatul meu este sa incerci sa moartea strabnicului (nu sa uiti) momentul si sa te rogi, iar intr-o zi vei afla raspunsul.Incearca sa vorbesti cu un preot, cu un psiholog, si fa ce-ti spune inima. In orice caz, cred ca bunicul tau te-a iubit!
Dumnezeu Sa-l odihneasca!

| patySsmile a răspuns:

Am mai vazut cazuri asemanatoare.nu prea stiu ce sa cred in asemnea cazuri, dar i s-a mai intamplat unei cunostinte, dar era ziua.

| danny0152 a răspuns:

Poi pot fi cateva cazuri adica depinde si cu ce sentiment te-ai culcat in noaptea aceea probabol ca subconsientul tau s-a incarcat cu tot felul de emotii si a actionat conform grijilor tale.Atata timp cat nai simtit alte simptome mai supranaturale.