| georgianaanonim1 a întrebat:

Daca azi e boboteaza, mai pe seara pe la 6, pot muta un tv? Si sa pun altul? Folosesc bormasina si etc?

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Fiecare om e cu credință sa și cu superstițiile sale! Omul aici a pus o întrebare. Dacă putem sa ii răspundem sa o facem dacă nu, mai bine va abțineți decât sa îl faceți sa se simtă prost! Suntem o comunitate care ajuta nu care ia în ras pe oricine postează o întrebare. Omul vrea un răspuns și atât!

Revenind, la întrebarea ta. Părerea mea e ca poți face acest lucru. Nu scrie nicăieri ca nu poți face un astfel de lucru în ziua de Boboteaza. Dacă nu e neapărat sa montezi respectivul televizor, poți amână ca să nu te simți cu conștiința,, încărcată,,.
Simplu ai de ales între doua variante. Ori mobtezi, ori amâni!
Numai bine!?

33 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dupa credința ortodoxă, nu e cea mai potrivită zi pentru a face asta. Ar fi ok dupa asfintitul soarelui doar ca si maine e tot zi de sarbatoare, deci nu prea merge nici asta.
Daca esti ortodoxă, ar fi de preferat sa o lasi pe poimaine, in fond nu e o treaba atat de urgenta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Seara, dupa ora 21.00 se zice ca s-a terminat slujba de seara si nu mai este un pacat asa mare.

| danbnz a răspuns:

Dupa asfintit poti face orice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca bagi tv in apa sfintita inainte nu e problema

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar mai îmtâi trebuie să faci frecție la picior de lemn cu apă sfințită.

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

Nu ma asteptam la un asemenea raspuns din partea dumneavoastra! Credeam ca sunteti mai in varsta!

| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

La minte, nu.

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu mă pricep la smiley. Dar te cred, că prea o spui cu foc.

| LoveSleep a răspuns:

Să foloești bormașina e păcat oricând ai face-o.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca iti folosesti creierul indeajuns, poti ignora superstitiile si toate prostiile crestine si poti muta cam orice televizor.

| Holiday a răspuns:

Ideea cu frecatul mentei in asa zisele zile de sarbatoare e de fapt strategie de marketing. Daca se apuca credinciosul sa faca ceva, e foarte posibil sa nu mai aiba timp, sau sa nu ii arda de dus la biserica. Si atunci nu mai cotizeaza, nu mai e indoctrinat si mai rau pentru gruparea religioasa, in timp e posibil sa nu mai vina deloc.
Si atunci munca a devenit ceea ce numesc ei "pacat".

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Holiday):

Corect, de ce ar fi munca un pacat?

| Digikey a răspuns:

Religia asta este buna pentru lenesi.

| DarthNiger a răspuns:

Sunt oameni care au servici si trebuie sa munceasca fiindca daca stai sa te iei dupa orice sarbatoare atunci nimeni nu ar mai face nimic.

| GicaGigekGica a răspuns:

Cine zice ca azi nu trebuie sa muncesti? Eu stiu ca a 7 a zi nu trebuie sa muncesti ca asa scrie in Biblie. In rest, ca zice popa...

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Si aia cu a7a zi nu tot popa o zice?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Nu, asa scrie in Biblie, deci Dumnezeu zice.

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Si dumnezeu a scrie el biblia cu manuta lui sau toti niste popi sau semipopi au scris-o?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

El a scris-o, cu ajutorul oamenilor lui nu a popilor care se mascheaza sub aceasta pelerina de sfintenie dar scopul lor e doar sa se imbogateasca.

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Și de unde ai dovada ca el a scris-o?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca s-a pastrat pana in zilele noastre, in Biblie scrie ca nu se va pierde niciodata Cuvantul Domnului. De fapt nu avem nevoie de dovezi, ci de credinta.

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Realizezi totusi ca biblia e scrisa de oameni pentru oameni si puteau sa scrie orice le trecea prin cap la vremea aia...

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Crezi ce vrei. Sunt sigur ca Biblia e Cuvantul Lui Dumnezeu!

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nasol pentru tine ca iei de bune orice iti spune cineva si nu poate fi dovedit. Dar na e nevoie si de oameni din astia usor de controlat.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Nu imi trebuie nici o dovada! Dumnezeu exista si face minuni, o minune e ca in fiecare zi ne trezim, avem ce manca si suntem sanatosi.

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Asta nu e nicio minine. Asa functioneaza corpul uman, se trezeste dimineata, ca orice alt organism.

Crezi tu ca toti au ce manca si sunt sanatori?
Asta e doar norocul tau, nu e nicio minune. Minune ar fi ca toata planeta sa se trezeasca dimineata si sa aiba ce manca.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Corpul uman, atat de complex, care a evoluat dintr-o bacterie, nu? sad

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu boss, a fost făcut din puțin pământ si apa. E mult mai logic nu?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

E logic pentru ca exista Dumnezeu, de-asta e logic.

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Hai ca m-am prins in final ca esti un troll

| asuari a răspuns:

Teoretic, e păcat și nu ai voie. Practic, poți sa faci cam ce vrei tu. Rămâne la latitudinea ta.

| marinsakalu a răspuns:

Bhai! Ai grijā sā nu iti cadā ceva din cer in cap.