| RobertG101 a întrebat:

Daca Biblia este autentica si se spune ca autorul este Dumnezeu, atunci de ce a fost revizuita si modificata de nenumarate ori in toata istoria ei? De ce un Creator Atotputernic se bazeaza doar pe o sigura carte ca dovada a existentei Lui? Si lucrurile care sunt scrise in ea...sa stiti ca absolut nimeni si nicio secta crestina nu respecta tot ce e scris in ea in totalitate. Unii o iau ca pe o carte istorica, altii ca pe o carte profetica, altii ca pe un ghid la cum sa se comporte etc.
Dar daca e sa o luam logic, absolut fiecare adept al celorlalte religii spun acelasi lucru ce spun si crestinii: "Este credinta adevarata", "Este exact ceea ce am nevoie sa depasesc greutatile din viata" etc.

Deci...ce dovada aveti ca o religie este cea "adevarata", iar cealalta "falsa"? De obicei de la afirmatia asta oamenii devin atei, au facut toate calculele, iar experienta lor le spune ca nu exista nicio zeitate, ca ei sunt singurii ce-si controleaza destinul.

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Oare tu folosesti aceleasi cuvinte ca strabunii tai, ai vazut vreo data o carte din 1800, eu am o carte de prin 1870 si iti va fi foarte greu sa intelegi ceva daca nu stai sa studiezi, de aceia si Biblia a necesitat adaptarea limbajului la nivelul de intelegere al zilei. Sunt religii care tin in totalitate cele scrise in Biblie dar exista texte biblice care arata in mod direct care este RELIGIA ADEVARATA: Apocalipsa 14, 12. "Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu (cele 10 porunci) si credinta lui Isus." Simplu ca buna ziua: Ioan 14, 15. Dacã Mã iubiti, veti pãzi poruncile Mele (cele 10 porunci). Ce porunci vor zice uni, uite ce spune Hristos tanarului bogat: Matei 19,
17. El i-a rãspuns: "De ce mã întrebi: "Ce bine?" Binele este Unul singur. Dar dacã vrei sã intri în viatã, pãzeste poruncile."
18. "Care?" I-a zis el. Si Isus i-a rãspuns: "Sã nu ucizi; sã nu preacurvesti; sã nu furi; sã nu faci o mãrturisire mincinoasã;
19. sã cinstesti pe tatãl tãu si pe mama ta"; si: "Sã iubesti pe aproapele tãu ca pe tine însuti."
Deci CELE 10 Porunci.

| Nilsson a răspuns:

``Daca Biblia este autentica si se spune ca autorul este Dumnezeu, atunci de ce a fost revizuita si modificata de nenumarate ori in toata istoria ei?``
M-as bucura daca ai si argumenta astfel de afirmatii, asa sunt doar niste replici scoase din burta fara nicio acoperire pe care le prezinti ca niste adevaruri absolute.

``De ce un Creator Atotputernic se bazeaza doar pe o sigura carte ca dovada a existentei Lui?``
Acesta ``o singura carte`` reprezinta de fapt 66 de carti ale unor scriitori diferiti pe parcursul a aproape 1000 de ani, din culturi diferite, dar care au totusi un caracter unitar si au o acuratete istorica, plus profetiile care s-au implinit.

``ce dovada aveti ca o religie este cea "adevarata", iar cealalta "falsa"?``
Studiezi Biblia si vezi care este cea mai aproape de invataturile ei. In ea sunt si invataturi simple pe care le intelege oricine, si lucruri mai greu de descifrat.
De exemplu sa-L iubesti pe Dumnezeu si sa-ti iubesti aproapele sunt cele mai simple porunci, le intelege oricine, nu e nevoie de studii teologice, iar restul decurg din acestea doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://imgur.com/a/49nMZ - ma rog, in mare parte dreptate, chiar daca vine din partea unui evreu.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Vezi daca nu te documentezi indeajuns ce ajungi sa scrii?