| soimos a întrebat:

Daca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu si Isus este Fiul lui Dumnezeu, atunci din ce cauza nu ne recomanda niciunde si niciodata sa citim Biblia?

Sa aibe Isus chiar atat de putin respect pentru munca Tatalui sau?

Sau nu ne-o recomanda niciodata pentru ca nu are absolut nicio valoare, fiind compusa dintr-un text scris de rabini si altul de niste apostoli pe care Isus i-a imputernicit cu puterile Diavolulu?
Vezi aici:
Luca 9.1. Şi Isus chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine. (Ioan.5:39)
Atunci am zis: „Iată-mă că vin! – în sulul cărţii este scris despre mine –
Luc 24.44;
8 vreau să fac voia Ta, Dumnezeule!" Şi Legea Ta este în fundul inimii mele.

| soimos explică (pentru EmaS):

Scriptura lui Isus este Biblia iudaica!
Isus habar nu avea ca dupa el vor veni niste sarlatani care sa schimbe Legea Torei si sa o inlocuiasca cu Legea bunului plac si al intereselor materiale.
Isus a venit sa implineasca Legea si nu sa o schimbe!
Iar in Noul Testament Legea Torei este considerata GUNOI!

6. În ce priveşte râvna, prigonitor al Bisericii; în ce priveşte dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câştig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, faţă de înălţimea cunoaşterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate şi le privesc drept gunoaie,!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Apostolul Pavel era exact cum esti tu acum.Dar, nu uita ca el a avut o intalnire reala cu Domnul Isus si atunci si-a vazut nimicnicia si s-a pocait.Acest lucru mi s-a intamplat si mie si tuturor care s-au intors cu adevarat la Dumnezeu.Se schimba viata cu 180 grade.Se schimba atitudinea,ordinea prioritatilor, vorbirea, totul.Nu mai faci ce vrei tu, ce iti place tie, ci faci voia lui Dumnezeu.El troneaza in inima ta.Atunci le socotesti pe toate ca pe niste gunoaie fata de pretul nespus de mare al mantuirii, al maretiei lui Dumnezeu.

| soimos explică (pentru EmaS):

>Apostolul Pavel era exact cum esti tu acum.< te rog retrageti jignirea ca ma supar pe tine!
Eu nu sunt nici criminal si nici tortionar asa cum era falsul tau apostol care a ucis crestini!
El nu a avut nicio intalnire reala cu Isus, ci doar o revelatie in legatura cu Isus-Christos atunci cand Christos era deja Seful Cheilor Iadului!
Faptu ca tu esti posedata de Satana este demonstrat prin faptul ca tu ai renuntat la Legile lui Dumnezeu si Isus, care se numescTorah, si ai acceptat "legile" unui criminal ca Pavel

| flo12345 a răspuns (pentru soimos):

Soimos, Biblia relateaza clar ca Pavel a avut o intalnire reala cu Hristos. Toata pregatirea lui Pavel este una care arata ca a parcurs pasii pentru a deveni un crestin adevarat, botezat in numele Sfintei Treimi. Ce nu intelegi tu este cum de s-a transformat Pavel.pai treaba e super simpla. Pavel era un mare cunoscator al legilor, al Torei, iar faptul ca a auzit ca a venit un mantuitor(pe care iudeii il asteptau) i s-a parut stupid, in primul rand pentru ca s-au auzit doar zvonuri despre acel om, pentru ca nu l-a vazut niciodata si mai mult, pentru ca a si murit ca un om. Ce face diferenta este tocmai venirea lui Hristos cel inviat si viu in fata lui Pavel, apostol care stia ca trebuie sa vina un mantuitor. Deci schimbarea lui radicala a fost foarte rapida si evidenta.(de exemplu noi ne tot intrebam daca exista sau nu extraterestrii, Yeti, etc., insa daca intr-o zi l-am vedea, in acel moment ne-am schimba parerea... poate daca ar aparea pe net, sau pe tv, am spune ca nu suntem siguri si asteptam expertii, experti care s-au mai inselat)
Legat de Seful Cheilor Iadului, eu pe tine te rog, daca nu vrei sa mai fi jignit, sa nu mai oferi glume de prost gust in legatura cu Dumnezeu si sa incercam sa purtam o discutie ca oamenii civilizati... nu incercam niciunul sa ne convingem, ci ne oferim argumente si pareri personale pentru a putea avea o imagine cat mai completa despre ceva, cineva.
Faptul ca o faci pe EmaS posedata, logica pe care ai mers arata inca o data lipsa de informare(te rog cauta surse de incredere, Wiki este o porcarie, chiar eu am modificat 2 pagini de acolo, pentru ca erau niste informatii total gresite). Pavel nu a facut niste legi proprii, ci a urmat toate lamuririle date de Iisus, care a promovat iubirea, ca porunca suprema pentru cei ce se numesc cu adevarat crstini. Iar Pavel doar asta a facut. Deoarece esti dezinformat, ai presupus logica asta gresita.nu te supara pe mine, sau pe noi, dar intelege ca ai o imagine gresita.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Cred ca am gresit,intr-adevar,dar cel pe care l-am jignit este Pavel, nu tu. Daca este cineva posedat, nu eu sunt aceea.Iti amintesc ca tu ai un forum anti-Hristos. Uite ce scrie Biblia despre cei care nu Il recunosc pe Isus ca Fiul lui Dumnezeu 2 Ioan7:,,Căci în lume s-au răspândit mulţi amăgitori, care nu mărturisesc că Isus Hristos vine în trup. Iată amăgitorul, iată Antihristul! Păziţi-vă bine să nu pierdeţi rodul muncii voastre, ci să primiţi o răsplată deplină. Oricine o ia înainte, şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine rămâne în învăţătura aceasta are pe Tatăl şi pe Fiul. Dacă vine cineva la voi, şi nu vă aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: „Bun venit!" Căci cine-i zice: „Bun venit!", se face părtaş faptelor lui rele.,, Pedeapsa rezervata lui Anticrist este clar aratata in Cuvant:el va fi aruncat de viu in iad.Astfel aceste doua instrumente unite in activitatea lor nelegiuita si raufacatoare, vor suferi aceeasi judecata. Apoc.19:20,,Si fiara a fost prinsa si impreuna cu ea, a fost prins proorocul mincinos (Anticrist)care facuse inaintea ei semnele.Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa. Dupa ce au facut sa tremure toata omenirea si au omorat nenumarati martori a lui Hristos, vor cadea ca niste manechine de paie inaintea Aceluia cu care au vrut sa faca razboi, si vor fi aruncati in foc.

| soimos explică (pentru EmaS):

In primul rand imi cer scuze pentru afirmatia cam dura, dar amandoi avem drepate, eu sunt un posedat de Adevarurile Demonstrate si tu esti popsedata de "adevarurile nedemonstrabile" adica de cele inchipuite si existente doar in imaginatiata,
De aici se poate trage o concluzie simpla si rapida despre faptul cine cui serveste, eu servesc adevarul demonstrat iar tu sevesti adevarul din inchipuirea ta, care ca orice inchipuire numai adevar nu este!
Evident ca cel mai mare sarlatan al Omenirii adica Pavel, s-ar simti jignit daca ar fi comparat cu un mare anonim ca mine!
Cu toate acestea pe un criminal si un sarlatan ca Pavel, eu un mare anonim, nici mucii nu mii arunc...pentru ca el este o "mare personalitate" doar numai pentru cei "binecuvantati" cu Duhul prostiei!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Afirmatiile pe care le fac eu sunt fondate, in schimb tu vii cu tot felul de supozitii insidioase.Nu ai nici un temei.Eu am suport Biblic pentru toate afirmatiile pe care le fac.

| soimos explică (pentru EmaS):

De unde stii tu ce temei am eu!
Atata timp cat eu folosesc niste versete Biblice fara sa le interpretez, ci le redau si inteleg asa cum scrie acolo, nu cred ca imi poti reprosa ca rationez normal si nu sub influenta unei doctrine care te abereaza!
De ex. cand postez versetul biblic prin care Christos recunoaste ca este stapanul cheilor iadului si ale Mortii, eu nu inteleg decat ceea ce spune, si anume ca el este stapanul cheilor Iadului si stapanul cheilor mortii...ce vrei mai logic si mai rational decat acest lucru!
Faptul ca tie nu iti convine acest verset, nu ai decat sa-l rezolvi facand o reclamatie catre autorii Bibliei!
Can spun ca Ch

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Chiar nu are rost sa purtam discutii contradictorii, pentru ca ele nu zidesc. Oricate dovezi ti-am adus, ti-am demonstrat ca Isus este Fiul lui Dumnezeu, ca Pavel a facut tot ceea ce i-a poruncit Dumnezeu, ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, ti-am povesti multe din experientele traite de mine, de raspunsuri la rugaciuni, mi-am deschis inima si am fost sincera, dar tu nu si nu, o tii numai pe a ta. Faptul ca tu nu vrei sa crezi, nu schimba cu nimic realitatea. Nici Dumnezeu nu iubeste cearta de vorbe, asa ca nu o sa ma mai contrazic cu tine. Esti liber sa crezi ce vrei tu. Numai bine!

| SaveTheNature a răspuns:

Insusi Isus a citit din vechiul testament. Atunci le-a si spus oamenilor adunati ca el este Mesia.
Rupe din putinul tau liber si urmareste filmul acesta. Poti sa il urmaresti pe saruite daca nu ai rabdare. Oricum filmul este facut dupa Biblie.
Ai sa afli rasounsuri la multe din intrebarile care te macina.
Caci Credinta,nu e doar istorie, si date istorice, ci si spiritualitate si logica.
Vizionare placuta.
http://www.youtube.com/watch?v=ZyrBZJPfvlo

| SaveTheNature a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mai exact a citit din cartea profetului 1 :Isaia.Din Vechiul Testament.
Duhul Domnului este peste mine pentru ca m-a uns sa vestesc saracilor evanghelia, sa propovaduiesc orbilor slobozirea, si orbilor capatarea vederii.Sa dau drumul celor apasati si sa vestesc anul de indurare, Al domnului.
Apoi le-a sups celor adunati:Astazi se implinesc aceste cuvinte.
Noul testament a fost scris de catre cei 12 apostoli alesi de Isus.
Biblia este Vechiul testament din care a citit Isus+
Noul testament scris de catre cei alsi de Isus.
Ce mai vrei mai mult de atat?
Daca nu ai incredere in Biblie, citeste Torah-ul.
Biblia "nemodificata" oricum si asa si asa Dumnezeu va aprecia.Important este sa cautiwinking

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

Isus habar nu avea de testamentele tale, el fiind iudeu propovaduia din Tanach si respecta Legea Torei.
El nu putea spune ca este Messia, pentru ca in limba lui Messiah inseamna UNS,(intr-o functie inalta de ex. rege sau mre preot, iar Isus nu a fost uns in nicio functie, asa ca ce spui tu nu are sens!
Nu ma uit la filme religioase pentru ca sunt satul de ele, prefer sa ma documentez!
Ai dreptate, credinta nu este nici macar istorie, si nici spiritualitae si cu atat mai putin logica pentru ca credinta se bazeaza pe Irationalitate, textele de istorie apartin rabinilor iudei care au tinut in Tanach cronica poporului lor, faptul ca voi crestinii ati FURAT Tanachul si i-ati schimbat numele in VT si i-ati schimbat si intelesul/interpretarea, nu schimba cu nimic adevarul, si anume ca Tanachul este un text scris de oameni, neinspirati de nici-un Dumnezeu!

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

Am cautat si am gasit!
Am gasit adevarul ca Isus nu a recomandat niciodata nici cui Biblia, faptul ca a citit din Torah, adica Legea lui Dumnezeu, este o dovada ca el asculta si respecta Legea, Torei, adica o lege pe care voi crestinii nu o mai urmati, dovada ca nu urmati nici calea lui Isus.
Cei 12 apostoli ai lui Isus erau "binecuvantati" de catre Isus sa poata lucra cu Diavolul, asa ca nu am motive sa ma incred in Noul Testament
vezi :

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demoni

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

Eu nu te mai inteleg.Crezi in Legea torei si nu crezi in Noul Testament sa inteleg.
Pai atunci ghideaza-te dupa legile torei.In fine e bine ca totusi crezi in Dumnezeu,
Su cel putin sper sa nu faci astea doar de dragu de a te contrazice.
Biblia,in sine,nu e o carte a stiintei,ci o carte de Invatatura.
E o carte care in totalitatea ei,ne invata sa fim mai buni.
De ce atat contrazicere,si distorsionare?
De ce iei din Biblie numai ce crezi tu ca e rau si gresit?
DOAR DE DRAGUL CONTRAZICERII? E iudaica, e evreica, e cum vrei tu.In finne citeste varianta corecta(sau personala).Dar sa contrazici doar de dragul contrazicerii e deja absurd si foarte absurd.
Lasa perotii si crestinii,si pe cine mai vrei tu si da dovada ca il Iubesti pe Dumnezeu, daca il iubesti.
Biblia e iubire, tu cauti in ea ura!

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

> Biblia,in sine, nu e o carte a stiintei, ci o carte de Invatatura. <
Adica sa invatam din ea prostii!
Cum sa te invete sa fi bun ia vezi ce te invata aici:

Deuteronom 13 : 6, 7, 8 care zice: Daca fratele tau, fiul mamei tale; sau fiul tau, sau fiica ta, sau nevasta ta din bratele tale; sau prietenul tau care ti-e scump ca sufletul tau, te incita pe ascuns spunand, haide sa mergem si sa slujim alti Dumnezei, tu sa nu accepti si sa nu-l asculti; si nu trebuie sa tainuesti ce a zis (9) dar trebuie negresit sa-l omori; mana ta sa fie prima asupra lui ucigandu-l, si dupa aceea a tuturor celorlalti;
Tu vezi aici ca te indeamna la iubire?

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

De asta a venit Isus In Lume, ca sa ne faca bine noua!
Si sa vindece pe cei bolnavi.
Esti orb!

| SaveTheNature a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dar nu vreau sa includ Biblia. Citeste cu atentie te rog. si incearca sa intelegi tinand cont de faptul ca am calcat peste principiile mele,si nu am apelat la nimic Biblic, sau de la Isus, ci am vorbit ca un om. INTOCMAI CUM VREIwinking
Dar o iau pe alta parte.Sa presupunem ca Biblia a fost scrisa de niste oameni "extraordinar de inteligenti", pentru a manipula oamenii in masa.insa eu unul o vad o manipulare in BINE(si repet vorbesc in termeni ce exclud Biblia) vorbesc in termeni de moralitate si de simtire personala.
Sa iti explic si de ce.
Incearca sa imparti oamenii exact in 2( desi mai este a 3 a parte- cea de mijloc,, sau pe care i-as numiO cei "zbuciumati" aici ma aflu si eu.Si recunosc)
In fine incearca sa iti imaginezi cele 2 tipuri de oameni
1-OAMENII BANILOR,si a puterii, care sunt intr-o continua competitie, si care apeleaza in fiecare zi la fel si fel de mijloace pentru a-si atinge scopul.Si acum stii si tu ce trebuie sa faci ca sa iti atingi tinta propusa,sa lupti sa te zbati,sa mnti cand este nevoie,sa barfesti,sa te autentifici,sa fii intr-o competitie continua cu colegii cu semenii,o lupta continua pentru mai mult,pentru mai bine, pentru"mai comod", o lupta contiinua pentru perfectiune.
Trudim in fiecare zi sa facem fata acestei lumi9in care este perfect normal sa lupti pentru supravietuire),o lume in care nu doar hrana conteaza ci si viteza,multutl,perfectul,avutia,nivelul,lupta,barbatia,curajul,(si din ce in ce mai multe pamantesti) sufocant de multe,virtual de multe.
o lume in care,cel ce reuseste este pus la rang inalt,este dat exemplu,cel ce reuseste are puterea,mandria pentru ceea ce a realizat.Ce pot crea acestea decat haos,si fuga continua dupa perfectiune.
O lumea in care niciodata nu e de ajuns,niciodata nimic nu ajunge la perfectiune.Un haos perfect,un haos controlat,dar care duce la autodistrugere,lenta,subtila.
O lumea in care oamenilor li se induce necesitatea de a avea "de toate",mai mult,si mai perfect. In care oamenii nu sunt inrobiti,ci se autoinrobesc in goana dupa nimic,in goana dupa materialul ce in final oricum ii va duce la moarte.
O lume in care desi suntem din ce in ce mai multi,suntem din ce in ce mai singuri,mai dezamagiti,mai stresati,mai depresivi,mai bolnavi.
O lume in care "modernul" si "comodul" au spalat creerele cel mai bine,in care planeta este distrusa de neajunsul oamenilor,si in care prostulor li s-a indus problema cresterii demografice,si necesitatea imputinarii ei.
O lume in care unul ragaie de bani,de putere," de bine" si altul rabda si moare de foame. O lume a nepasarii,o lume din ce in ce mai rece,mai dezbinata,mai cruda,mai seaca,mai moarta,mai otravita.
O lume in care oamenii sunt pierduti,tristi,falsi,dezamagiti,controlati. se duce o lupta continua,in care intr-un mod subtil si-au facut loc urmatoarele
-neincrederea in semeni
-lupta pentru supravietuire.
-necesitatea de mai bine,de mai mult,de mai bine,, mai modern, mai comod.de perfect(in care soldati cu creere spala-te,merg sa ucida pentru interesele meschine ale oamenilor, asi apara fratii de "incalcatorii legii" o lume nebuna cu creere spala-te, un asediu continuu asupra psihicului uman patruns de bani.
Practic o lume condusa de niste"puternici" ce i-au facut pe oameni sa se autoinrobeasca intr-un MECANISM PERFECT DE SCLAVIE. in care nimic nu apartine nimanui fara BANI!(acesta este IADUL)
Si SATAN este puternic, manipuleaza oamenii perfect. ducandui pe oameni la pierzanie.

2 OAMENII SPIRITUALI Acum imagineazati o lume in care oamenii traiesc dupa aceste invataturi pure si simple:
-ajutor reciproc
-lipsa crimei
-adevar(lipsa minciunii,a falsitatii)
-iubirea,dragostea.
-putin,egal,echilibrat, o lume a increderii perfecte
-o lume in care oamenii,nu mint,nu fura,nu distrug. (e greu sa iti imaginezi asa ceva si sa crezi asa ceva,cred ca suna plictisitor ) deja pentru cineva mult prea implicat in tumultoasa viata si in mecanismul perfect de sclavie creat de OAMENI cu mana Diavolului.
-o lume fara arme,fara razboi,in pace in iubire,in armonie. fara bani,fara viteza,fara ura.
-o lume in care doar natura conteaza si armonia perfecta creata de Dumnezeu. si in care toata lumea se satura cu putin,si intotdeauna e de ajuns pentru toti
-o lume in care timpul curge normal,si simplu,fara teama,fara griji.
Nu-mi ramane sa cred decat ca cel ce a creat mitul Isus e intr-un gand cu mine si imi completeaza mie convingerile,ca oamenii disturg oameni.
Si in care "stiinta absoluta" va realiza ca toata suferinta de pe pamant e creata de oameni(inclusiv bolile).Dar mai e mult pana atunci...
Stiu "suna aberant" insa e greu, e foarte greu sa iti imaginezi din IAD cum arata RAIUL.(ma pregatesc,in fiecare zi imi fac bagajele si astept ziua in care voi cunoaste Raiul si voi scapa de IAD.

Eu sincer iti spun ca atunci cand imi ghidez viata dupa acele invataturi,SI ma inconjor de oameni ce isi ghideaza viata dupa acele invataturi( si ma refer la adevaratii credinciosi nu la cei ce doar pretind) totul este mai frumos,mai pur,mai usor,mai placut,mai echilibrat
Cand insa imi ghidez viata negand ceea ce Isus ne-a invatat(sau in fine) MITUL ne-a invatat, lucrurile devin mult prea usoare mai extreme,mai productive insa nu rezista mult si practic usor usor te inhami la o viata greoaie,apasatoare,si fara inteles si mai ales fara trebuinta.(eu as numio lumea materiala si cea a banilior, si a implinirilor pamantestiwinking.Nu stiu daca intelegi la ce ma refer.
Pentru ca daca cineva rational isi pune intrebarea De ce existam si raspunsul este:Nu stiu sau Un raspuns filosofic incalcit si fara inteles atunci ne innecam cu tot cu stiinta.
Acum vorbesc in cuvinte pur pamantesti, si fac un efort deosebit sa nu apelez la invataturile lui Isus.(in fine ale mitului)
Nu as putea fara biblie sa confirm sau sa infirm ca Isus este a 3 a persoana Dumnezeiasca., dar as fi ipocrit in acelasi timp sa cred ca "cineva" a fost atat de inteligent dealungul istoriei, sa atraga atatia adepti.Si mai ales luand in considerare urmatoarele:
Daca inainte oamenii erau sa zicem"luati cu forta in crestinism" acum sunt liberi sa aleaga. Si totusi foarte multi oameni aleg sa o faca SA CREADA.

| flo12345 a răspuns (pentru soimos):

Draga Soimos, partea cea mai stupida a necredinciosilor este ca extrag fragmente si uita contextul, nu se informeaza corect, fac ei corelatii in necunoastere de cauza, etc. Treaba sta in felul urmator:
Iisus Hristos nu avea cum sa promoveze Biblia, daca aceasta nu era inca facuta. era doar Tora, pe care spunea clar ca trebuie respectata(citeste in Biblie episoadele cu carturarii care Il intreaba despre lege; lege care insemna Tora)... Hristos a venit in primul rand sa vindece omul de pacatul stramosesc, sa ii spuna ca viata de apoi este cea importanta, etc., dar si sa adauge la legea evreiasca porunca ea mai importanta: iubirea!(la fel in discutiile cu carturarii)... daca totusi te uiti bine, Hristos nu modifica nimic, ci arata ca poruncile primite de Moise si toata legea este interpretata negativ cand ea se refera doar la iubire: primele 4 porunci referindu-se la iubirea de Dumnezeu, urmatoarele 6 referindu-se la iubirea fata de aproapele. Deci Hristos nu a modificat nimic, ci a completat. uite un alt motiv pentru care a venit pe lume. In ceea ce priveste uciderea aproapelui care greseste, nu Dumnezeu a facut Tora, ci omul, de aceea si-a trimis Tatal Fiul, ca sa demonstreze ca Dumnezeu nu e unul razbunator si rau, ci unul iubitor, milostiv si care isi iubeste desavarsit creatia.
In ceea ce priveste demonii, versetul spune ca le-a dat putere peste toti demonii. ce trebuie sa intelegi este ca Hristos le-a dat putere mai mare decat cea pe care o au demonii, nu putere sa controleze demonii(daca nu crezi, textul elin din Septuaginta te va ajuta mult)
Si totusi, in toate mesajele tale nu am prins ideea principala...ce te deranjeaza pe tine de fapt la crestinism, Biblie, Dumnezeu?
Sa stii ca ma bucura astfel de discutii, deoarece chiar Biblia ne invata sa nu credem si sa nu mai gandim; ci sa cautam, cercetam si sa gasim calea cea dreapta.

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

> Si sa vindece pe cei bolnavi.
Esti orb! <
Nu stiu cine este orb de nu vede ca bolnavii se trateaza in spitale si nu in biserici!
Tu cand te-ai imbolnavit, ai fost dus/a in biserica la popa sau la doctor?

Bine v-a mai facut Basescu atunci cand va inchide bisericile si va construieste biserici!
Nu uita cand te imbolnavesti nu te du la spital ci sa fugi repede la biserica la popa sa iti spuna o rugaciune, ca poate o fi aia de pe urma!

| soimos explică (pentru flo12345):

> nu avea cum sa promoveze Biblia, daca aceasta nu era inca facuta <
Ce vorbesti vere?
Eu credeam ca Isus este Dumnezeu si Dumnezeu le stie dinainte pe toate, sau poate doar te-ai impleticit in minciuna si ai scos un porumbel pe gura!

> Hristos a venit in primul rand sa vindece omul de pacatul stramosesc, <
Doua vorbe trei prostii, in Religia Mama cea din care s-a "nascut" crestinismul aia care are si azi scriptura numita Tanach (cea furata de la crestini si botezata Vechiul Testament) nu exista nici un pacat primar, si nici pacate ci doar oameni care au probleme cu bibilica, deci in Tanach si in Iudaism nu exista pacat, Diavol, pacat originar, inger intors si alte prostii care s-au nascut oadata cu crestinismul!
Si ca sa nu ma acuzi ca nu ma documentez iata un link care iti confirma cele spuse de mine: http://en.wikipedia.org/wiki/Devil#Judaism

>ce te deranjeaza pe tine de fapt la crestinism, Biblie, Dumnezeu?<
Ma deranjeaza faptul ca vedeti ca pozitiva o religie care a adus omenirii atat de multe nenorociri si suferinte timp de 2000 de ani cat comunismul si fascismul nu au putut sa aduca, si voi considerati asta ca fiind ceva sfant si pozitiv, ba in scoli se mai educa si astazi copii intru caeasta bicisnicie nemarginita!

| flo12345 a răspuns (pentru soimos):

Asta cu Biblia e tarelaughing)) mai soimos, cu sa spuna Hristos: Fratilor, vedeti ca peste cateva zeci de ani, dar mai precis peste cateva sute, vedeti ca o sa apara o carte buna de citit, un fel de rezumat la ce tot zic eu aici...fiti pe faza si sa o cumparati. El stia si stie ce se va intampla, dar nu poate sa fie idiot si sa promoveze ceva ce doar stra stra stra stra stra stra stra nepotii oamenilor de atunci vor apuca sa vada...
Daca esti atent, in Biblie spune foarte clar ca Hristos a venit sa mantuiasca lumea de pacate, El sacrificandu-se pe Sine pentru a-l putea elibera pe om de pacat, de aceea a si coborat in iad si a eliberat de acolo pe toti cei care erau prinsi datorita pacatului stramosesc. Daca nu ma crezi iti voi gasi si versetele din Biblie.
ce trebuie sa faci ca sa nu te mai pierzi in alte surse, este sa intelegi ca noi crestinii nu avem nici tora nici tanach nici iudaism nici alta lege in afara de Biblie. Te rog da-mi argumente si spune-mi de ce nu este o religie pozitiva si m-ar interesa sa imi spui in ce crezi tu.

| soimos explică (pentru flo12345):

Pai crestinismul se bazeaza pe proroci si prorocirile acestora, si chiar Dumnezeu face prorociri asa ca ce te miri!
Uite in Deuteronom13.1 (adica Legea) Dumnezeu proroceste venirea lui Christos si ii invata pe cei care-L urmeaza ce sa faca cu Christos si cu cei care-l urmeaza:
Uite aici dovada biblica:

1. "De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise şi va face înaintea ta semn şi minune,
2. Şi se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ţi-a grăit el, şi-ţi va zice atunci: Să mergem după alţi dumnezei, pe care tu nu-i ştii şi să le slujim acelora,
3. Să nu asculţi cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise...
5. Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l daţi morţii,!
Vezi ce spune Dumnezeu despre Isus in Lege?
Daca citesti mai departe vei vedea ce ne invata sa facem cu crestinii!

| flo12345 a răspuns (pentru soimos):

": Să mergem după alţi dumnezei, pe care tu nu-i ştii şi să le slujim acelora,"
dragul meu, ti-ai raspuns singur la ce mi-ai propus acum, iar Hristos nu a venit sa modifice Legea, ci sa o clarifice si sa o lipezeasca. El a venit respectand proorocirile si nu s-a abatut de la ele. Hristos vorbeste despre Tatal, despre David, despre Avraam, nu creeaza un alt dumnezeu. Desi vrei sa pari rautacios, sunt sigur ca nu esti atat de incapabil sa vezi singur aceste lucruri happy cred totusi ca esti destul de informat si pregatit daca poti sa aduci in discutie lucrurile astea. nu incerca sa deformezi, manipulezi, scoti din context, mai ales daca tu ai creat acel contexthappy

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

Bolnavi cu duhulhappy pentru ca omul e trup si sfulet.Isus a venit sa ii vindece pe cei bolnafi cu sufletul.
Bineinteles cand sunt bolnav cu trupul o tai la spitalhappy.

| soimos explică (pentru flo12345):

>, nu creeaza un alt dumnezeu. <
Asa este Isus nu creaza alt Dum, nezeu, doar crestinii il creaza in numele sau!
Sa vorbesti despre scoatere din context atunci cand este dovedit faptul ca Biblia este un text apartinand altei religii din contextul careia a fost scos ca sa i se deie un alt context, este o nerusinare uriasa, adica una de genul in care iti faci lipsa mare in fata usii vecinului si ai nerusinarea sa-l suni ca sa iti deie hartie sa te stergi!

| flo12345 a răspuns (pentru soimos):

Nu prea inteleg ce vrei sa spui prin crestinii il creaza in numele sau.
Vechiul Testament este partea legii vechi si nu este furata, ci preluata pentru a demonstra ca Noul Testament se leaga de VT si continua cu invataturile lui, insa explicate mai bine, si mai limpede!

| soimos explică (pentru flo12345):

Am spus ca ce scrie in Deuteronom si anume ca un "fcator de minuni sau un profet" ca si Christos, v-a indepartat de Dumnezeul religiei mozaice si iata ca aveti un alt "dumnezeu" cu numele lui Christos, adica exact temerea pe care a avut-o Dumnezeu cand a dat porunca sa din Deuteronom 13.1-6

| flo12345 a răspuns (pentru soimos):

In tot VT se prevesteste venirea Mantuitorului Iisus Hristos. Iar tot ce a facut El a fost sa implineasca proroocirile si Scriptura. Si pe Dumnezeu nu il cheama Christos. pe Fiul sau da, Hristos. Aici vom intra cu siguranta in discutia Sfintei Treimi. Iar mergand dupa logica raspunsului tau, cum vom stii care e Dumnezeu? asa putem sa negam orice. pentru ca dupa cum crezi tu, noi nu stim cine e Dumnezeu. Problema intelegerii Bibliei, e sa o citesti pe toata de multe ori, si ca orice tratat, sa citesti si pe langa. ca poate au fost oameni mai destepti ca mine si ca tine si au inteles-o mai bine.

| soimos explică (pentru flo12345):

< In tot VT se prevesteste venirea Mantuitorului Iisus Hristos.>
Vorbsti ca sa te aflii in treaba?
Isus este Domn si mantuitor doar pe baza Treimii!
Fara treime e un ciflingar care batea strazile de lenes ce era!

Ai vazut tu vreo profetie in VT care sa anunte Treimea, sau ca Dumnezeu se va naste ca om?

Evident ca neg atat timp cat batii campii si nu aduci dovezile despre profetiile din VT despre Treime!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

(Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt, şi aceştia trei una sunt.

Şi trei sunt care mărturisesc (pe pământ): Duhul, apa şi sângele, şi aceştia trei sunt una în mărturisirea lor.
Dacă primim mărturisirea oamenilor,
mărturisirea lui Dumnezeu este mai mare; şi mărturisirea lui Dumnezeu
este mărturisirea pe care a făcut-o El despre Fiul Său.

Cine crede în Fiul lui Dumnezeu are
mărturisirea aceasta în el; cine nu crede pe Dumnezeu Îl face mincinos,
fiindcă nu crede mărturisirea pe care a făcut-o Dumnezeu despre Fiul
Său.

Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viaţa veşnică, şi această viaţă este în Fiul Său.

Cine are pe Fiul are viaţa; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viaţa.

| flo12345 a răspuns (pentru soimos):

In primul rand, La multi ani Soimos!
Pe urma, desi e gresit principiul tau, cum ca Hristos este Dumnezeu doar pe baza Treimii, iti voi spune cateva din precizarile in VT cu privire la Sfanta Treime:
- La Facere, 1, 2 : "si Duhul lui Dumnezeu Se purta deasupra apelor"
- tot la Facere, 1, 26 : "Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra" (te rog sa nu imi spui ca e pplural al maiestatii ca nu e... vezi Facere 1, 29: "Iata, va dau voua")
- La stejarul Mamvri, cand Avraam primeste pe cele trei persoane care sunt Dumnezeu!

pana acum doar atat imi amintesc. dar daca inca nu te-am convins, promit ca voi cauta. Iar de Dumnezeu ca se va naste om. asta cred ca daca ai citit macar odata VT, nu trebuie sa iti mai aduc dovezi. dar, daca totusi iti e lene sa cauti, te voi ajuta eu. spune doar.
Cel mai tare ma doare la tine ca nu cauti si consumi energie care te-ar putea ajuta altfel.

| ioana1704 a răspuns:

Biblia este un cod de conduita si sa-ti spun de ce : ex in biblie se spune ca taierea imprejur a baietilor se face incepand cu ziua a 8 dar nu spune de ce : pentru ca din ziua a 8-a se incepe sinteza de vitamina k care determina coagularea sangelui; se mai spune ca trebuie sa-ti treaca mania pana apune soarele dar iarasi nu se spune de ce : esti suparat, manios, iti credte tensiunea, presiunea arteriala, supararile se acumuleaza si dau diferite boli. exemplele pot continua!
ideea e sa ne informam sa cunoastem; dar fiecare face ce vrea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soimos sper ca nu esti satanist, isus le-a dat putere sa scoata demoni din oamenii, vazand ca isus scoate demonii din persoane si le baga in porci isus imprastie din puterea lui de exorsizare si celor 12 apostoli, hai te rog sa nu incurcam realitatea cu fictiunea isus nu a facut vreun rau sau a dat vreo putere care sa faca rau, tot ce a dat el a fost bun nimic rau, el este perfectiunea binelui intelegi?

| Bogdanux a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ar fi satanist care ar fi problema? De liberul arbitru ai auzit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdanux):

Sunt de acord, eram curios

| Bogdanux a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar nu te gandesti ca omoara gaini in mijlocul padurii si face incantatii?

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Isus nu putea sa le dea puterea de a scoate Diavolii din oameni pentru ca stia foarte bine ca Diavolii nu pot fi scosi... vezi si tu Matei 12.42-45.
intr-adevar rabinul Isus nu a facut nici-un rau, dar Isus-Christos a facut prin biserica sa atat rau oamenilor incat nici Dracu in persoana nu l-ar fi intrecut!
Vezi istoria crestinismului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu timp de secole oamenii nu au citit biblia de ce pentru ca 1 era in latinta 2 oamenii nu stiau sa citeasca, biblia e o manipulare in masa sunt de acord conteaza ce fac oamenii cu ea poate deveni o bomba daca i adaugi cateva chesti stupide vezi mulsulmani, da asa e nimeni nu ne recomanda so citim sa nu vedem realitatea de ce crezi ca exista atatea secte? fiecare interpreteaza biblia diferit oare de ce? daca e doar una e ilogic

ps admir intrebarile tale asa e un om adevarat mereu septic

| TeoooStefan a răspuns:

Nu ne indeamna la nimic pentru ca Iisus nu forteaza pe nimeni la nimic.Fiecare e liber sa isi aleaga religia, daca respectivul crede in Dumnezeu sau in Diavol sau daca i se inchian lui Dumnezeu. In legatura cu versetul lui Luca nu stiu dar cred ca se refera la faptul ca cei doisprezece ucenici ai Sai au puterea sa ii alunge si distruga nu sa ii conduca si sa ii ajute la in a infaptui rele. Sper ca te-am ajutat.

| soimos explică (pentru TeoooStefan):

Pai nici atat respect sa nu aibe fata de Tatal sau, incat sa ne recomande sa citim Biblia?
Referitor la puterea peste Diavoli, acestia nu se pot alunga decat temporar, si asta ne-o spune Isus in Matei 12.42, deci asa zisul exorcism nu este decat o excrocherie, de retinut este ca cei 12 apostoli erau imputerniciti de Isus cu puterile Diavolului. Punct!

| n0matterman a răspuns (pentru TeoooStefan):

Cand indemni pe cineva sa faca ceva nu inseamna ca-l obligi.Intr-un fel ai dreptate,probabil Iisus si-a dat seama cat de prosti sunt oamenii si ca, daca doar le-ar sugera sa omoare un om, ei ar omori 3, ca un bonus pentru divinitate.

| soimos explică (pentru TeoooStefan):

> Nu ne indeamna la nimic pentru ca Iisus nu forteaza pe nimeni la nimic <
Vorbesti prostii cat casa!
Ce vezi tu acum in jur, este doar consecinta faptului ca traiesti intr-un stat LAIC!
In statul crestin au fost ucisi zeci de milioane de oameni pentru ca nu au vrut sa treaca la crestinism!
Asa ca nu confunda marfa cu ambalajul si nici minciuna cu un adevar demonstrat!

| flo12345 a răspuns (pentru soimos):

Soimos, eu sunt crestin ortodox. eu nu stiu de vreun milion sau macar sute de oameni omorati ca nu au trecut la ortodoxie, adevarata pastratoare a crestinismului. Mai mult decat atat, argumentele tale sunt total ilogice si nefondate. pai daca acum imi fac asociatia lui Soimos, si ma apuc sa ucid oameni ca nu intra in asociatie, asta inseamna ca tu nu existi? ca esti un mincinos si un idiot? ma scuzi dar logica ta acolo duce. una a spus Hristos, alta au facut catolicii de-a lungul istoriei lor. si sincer, e problema lor. ca poarta numele de crestini, fratele meu, e democratie, nu are nimeni drepturi de autor pentru cuvantul crestin. Da mormonii nu zic ei ca sunt crestini? exista dragul meu o secta numita: Adoratorii cepei. da, citesti bine! ei cred ca ceapa este divinitate, ca are puteri tamaduitoare, si au ritualuri cu ceapa, pe care o considera ei Dumnezeul lor. Si atunci ce facem? nu mai mancam ceapa? pentru ca niste bolnavi mintal cred ca le dau lacrimile cand se apropie de ceapa, datorita energiilor cepei? ceapa e mincinoasa ca te face sa plangi cand o cureti, sau ca are proprietati care sunt benefice pentru sanatate?
te rog incearca sa iti potolesti din energia asta negativa si in loc de repezire, sa formulezi argumente cu calm, pe care sa le gandesti bine...ca iti ies logici din astea fara sens si pierdem discutia in lucruri fara sens.