| Tirri28 a întrebat:

Daca Biblia spune ca oamenii incepand de la Adam si Eva, copii lor stiau sa are pamantul si sa gandeasca, lucreze, poate intelege intre ei, atunci cum ar fi posibil deoarece, presupunem ca si oamenii de stiinta ca in trecut primii oameni erau primitivi, nu stiau sa faca aproape nimic, in afara sa se ascunda in pesteri si sa vaneze. Atunci intrebarea este ce putem crede?

11 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

1)Sf.Limba Romana e si ea o parte din viata noastra, vezi cum o folosesti.
2)Dumnezeu ii invata si era cu ei.

| RAY a răspuns:

Da dumnezeu era cu ei ca cum sunt eu cu afrodtia acum, macar ea e invizibila deci exista

| milan9 a răspuns:

O fi greu testul de echilibristică pentru cei testați cu alcoolemia, dar întrebarea asta e și mai și...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Atunci nu aveau grija zilei de maine, aveau o singura porunca de indeplinit sa manance din toti pomii mai putin din unul singur, iar curiozitatea lor ne-a adus unde suntem. daca ai pus intrebarea doar sa fie pusa nu e bine, iar daca vrei sa faci ceva si sa afli mai multe du-te la biserica, sa nu fi-i meschin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea mai bine ramaneam primitivi cu cate o bata pe umar, si fericiti'rezolvam problemele intre noi, si nu invers noi cu cei de la putere, care imediat cum vin alegerile isi aduc aminte, ca suntem oameni si cersesc voturile noastre laughing) scuze nu stiu ce mi-a venit sa scriu asta tongue

| UnCorpSanatos a răspuns:

Se puteau intelege intre ei limbile se spune in Biblie ca s-au impartit de la turnul din Babilon cand oamenii au vrut sa construiasca un turn pana la cer, se presupune ca stiau si sa are pamantul nu ca si acum avea unelte din piatra, lemn dar se descurcau cu pescuit, vanata, cresterea animalelor, pomicultura etc. Oricum asta ii cea mai mica intrebare pe care ti-ai putea-o pune despre Biblie sunt multe alte semne de intrebare mai logice.

| unul1 a răspuns:

Dragule asta ii o intrebare de lenes. Tu si multi alti atei v-ati astepta ca biblia sa va dea mura-n gura totul despre stiinta, despre orice astfel incat voi sa nu mai munciti atata. Pune mana, invata, studiaza, munceste! Apostolii erau simplii muncitori si Iisus era denumit invatator.

| Mareacluj a răspuns:

Or fi fost primitivi, dar nu cred ca iti trebuie prea multa inteligenta ca sa faci o groapa si sa sadesti o planta. Pe de alta parte, cu toata tehnologia din zilele noastre, ne stau pamanturile in mare parte nelucrate si nearate. Gandeste-te si la altceva, insa. Nu vb.de zeci de mii de ani, ci de 2000, doar. Poate tu nu ai umblat mult si nu ai vazut f.multe dar eu, umbland mult prin lume si vazand o gramada de vestigii arheologice, am ramas uimita de ce au reusit sa faca stramosii nostri (constructii, orase, fel de fel de bijuterii, etc). Si, intr-adevar in prezent tehnic suntem din ce in ce mai avansati, insa marile descoperiri le-au facut oameni care au trait cu f. multi anul inainte, chiar mii de ani.nu mai putin de celebra roata, care a fost inventata acum peste 7000 de ani, berea acum cam 9000 de ani. Si asta sustin tot oamenii de stiinta, nu?

| LaYeR a răspuns:

Tu de asta nu poti sa dormi?

| Tirri28 explică (pentru LaYeR):

Nu, dar tie iti place sa traiesti in mediocritate, fara a sti nimic, fara a te intreba si verifica daca unele lucruri sunt adevarate sau nu? happy

| Radu921 a răspuns:

Raspunsul e tot in Biblie, Dumnezeu era cu ei si ii invata. Cum spunea cineva "Daca nu e Dumnezeu nimic nu e"