| anonim_4396 a întrebat:

Daca casti des in fiecare dimineata inseamna ca te-a deochiat cineva?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inseamna ca tea pomenit cineva

| Celcestietot a răspuns:

De ce nu va traiti voi viata normal si va ganditi la tot felul de prostii?

| DeyCj a răspuns:

Nu.Nu mai gândiți că există prostii de-astea, că real e doar rezultatul fricii voastre.

| mentholinks a răspuns:

Nu cred, poate doar inca iti este somn, pe mine ma apuca cascatul si in timpul zilei cateodata.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu exista deochi!

| Octavian199 a răspuns:

Cand descanti si casti, asta inseamna ca te ia somnul de la ce zici sau e efectul placebo.

| Dandinelle a răspuns:

Cascatul este legat de temperatura creierului. Astfel, diferitele actiuni pe care le efectuam in timpul zilei, stresul si suprasolicitarea duc la o incalzire a creierului. Prin cascat, prin aportul de aer adus de o inspiratie puternica, urmata de o expiratie puternica, se reuseste sa se realizeze o termoreglare eficienta cu scaderea temperaturii.
Deci de dimineata cand te trezesti si casti, corpul tau vrea sa se regleze.

Daca tot crezi in deochi, spune-ti o rugaciune, fa-ti de trei ori cruce, scuipa-ti in san si schimba locul, sa lasi deochiul acolo. Daca ai timp si de altele felicitari, ii dai prea multa importanta.

| Helper07 a răspuns:

Nu.

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu, dacă caști des înseamnă că al tău creieraș e supraîncălzit/supraîncărcat iar căscatul e o metodă să se relaxeze/aerisească.

| Jay1 a răspuns:

DA!-Primul semn că o persoană este deocheată constă:în dureri puternice de cap, urmate de căscat, deşi persoana respectivă nu este obosită.
Deochiul, privirea admirativă sau invidioasă care îţi poate aduce ghinion sau boală, este o superstiţie des îmtâlnită nu doar la noi, ci şi în alte regiuni. Mulţi cred şi astăzi în deochi, precum şi în puterea câtorva obiecte şi descântece de a-l îndepărta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Este fenomen real, un fel de hipnoză, foarte documentată. O privire intensă cu intenție poate provoca tulburări organice persistente.