| anonim_4396 a întrebat:

Daca cele doua mari perioade alte timpului,anume "Inainte de Hristos" si "Dupa Hristos" s-au despartit in urma aparitiei lui Iisus. Deci, cum de a ajuns lumea sa aleaga aceasta determinare a anilor? Nu e evident ca acea perioada a fost marcatoare?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Isus s-a nascut in jur de 4 i.Hr.

| SG1995 a răspuns:

Da pentru creștini, pentru restul nu prea. În Africa, Asia și America timpul nu era calculat la fel doar în Europa creștin. Când cultura european s-a dezvoltat e normal ca și conceptul ăsta de Befor Christ and After Christ să devină unul global.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De fapt, anul 1 a reprezentat cel de-al 27-a an de domnie al lui Octavian.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Suntem in anul 2018 dupa Hristos si inca mai sunt multi care spun ca nici nu a existat macar, ca sa vezi si tu incultura

| Romanul86 a răspuns:

Papii și Occidentul au determinat adaptarea acestei Ere.
Pune pe wikipedia anul 2018 și vezi acolo toate erele la toate religiile.

În Era Bizantină ortodoxă suntem în anul 7526 de la facera lumii. În Era Papală adică Anno Domini sau suntem în anul 2018 de la Nașterea lui Iisus.