| anonim_4396 a întrebat:

Daca chiar exista Dumnezeu de ce nu avem toti aceeasi sansa la viata? De ce nu putem sti sigur ca exista Dumnezeu? Ce este mai exact constiinta? Ce credeti ca se intampla dupa ce murim?

17 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Adica sa traim toti aceeasi viata, ca robotii sau cum? Constiinta este "vocea" sufletului.

| suffarstar a răspuns:

Dupa moarte, ce este finit (corpul fizic, somatic) putrezeste iar cel infinit(C.S., sufletul) trece in dimensiunea infinita. Daca este impacat cu Dumnezeu, el merge in "locul" cu fericire eterna, daca nu - in locul lipsit de fericire si de dragostea lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai vad ca postezi deci traiesti.iti traiesti viata.nu au sansa cei care sant omorati in pantecele mamelor lor fiindca parintii urca mai presus de Dumnezeu si le curma viata.dar nu Dumnezeu e de vina.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Dupa ce murim nu mai traim... logic.O sa fim ingropati si o sa putrezim in groapa.

Răspuns utilizator avertizat
| madalina00 a răspuns:

Dupa ce murim intervine procesul de descompunere, ne mananca viermii si ne sar ochii laughing

| Speed2012 a răspuns:

Salut iti voi raspunde pe rand la fiecare intrebare si sper sa te fac sa intelegi daca nu iti recomand sa cumperi o carte,, Dogmatica,, e scrisa de Zagrean.
1.Depinde ce vrei sa spui prin aceeasi sansa la viata.Omul isi face singur viata mai grea sau mai usoara. Dumnezeu de aceea ne-a lasat cu constiinta libera si vointa libera.El nu ne obliga sa facem un anumit lucru.Si pe de lata parte nu cred ca daca toti am avea aceeasi sansa la viata asa cum te-ai exprimat tu atunci ar depinde existenta lui Dumnezeu. Dumnezeu exista prin faptul ca este Insasi Creatorul nostru.
2. Putem sti sigur ca exista Dumnezeu si in plus nu te opreste nimeni sa crezi.Pentru a afla mai multe la aceasta intrebare te sfatuiesc sa citesti si sa vorbesti cu un preot ortodox despre acest subiect.
3.Constiinta este vocea sufletului.O sa afli ce inseamna asta la ultima intrebare pe care ai pus-o.
4. Dupa ce murim urmeaza judecata de apoi unde este prezent Mantuitorul Hristos.De mentionat este ca nu El da sentinta(adica nu El zice tu te duci in Rai iar tu in Iad) ci constiinta fiecaruia a memorat toate faptele bune si rele de-a lungul vietii tale iar ea te judeca prin concluzionarea a ceea ce ai facut pe pamant.Te salut si succes in a cauta mai pe larg raspunsurile la intrebari.

| NuConteazăCineEste a răspuns:

După ce mori eşti judecat. Punct.