| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cineva vrea să-și vanda sufletul diavolului și vrea asta neapărat, ori pentru faimă, ori pentru bani, ori pentru femei, îl vinde, dar apoi peste ceva timp începe să regrete, se mai poate întoarce vreodată?

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu, nu mai exista intoarcere. Cand ai facut o asemenea alegere Dumnezeu ti-a acceptat alegerea si s-a indepartat de la tine inclusiv Duhul Sfant deoarece acesta face parte din Dumnezeire iar Acesta asigura 'legatura" dintre om si Dumnezeu DAR facand aceasta alegere nici tu nu vei mai incerca revenirea deoarece si caracterul tau se va schimba.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

De ce? Oare chiar omu nu se poate întoarce la zeu?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Am explicat dar totusi multi nu inteleg. Cand omul alege sa slujeasca necuratului renunta la Dumnezeu, Biblia spune foarte clar ca nu poti sluji in acelasi timp la doi stapani, ori Satana ori Dumnezeu. Una este sa faci un pacat si alta este sa ALEGI ca stapan pe tatal pacatului, atunci il parasesti pe Dumnezeu. Parasindu-L pe Dumnezeu parasesti si pe Duhul Sfant si pe Domnul Hristos. Duhul Sfant este singura fiinta care are acces la mintea tuturor fiintelor din univers (scrie in Biblie), renuntand la Dumnezeu, Duhul Sfant se indeparteaza de acea persoana (pacatul contra Duhului Sfant) si astfel Dumnezeu NU mai are cunostiinta de dorinta de reantoarcere a respectivului om. Acel om este parasit de Dumnezeu (Duhul Sfant) pentru intreaga lui viata. De aceia NU mai exista cale de reantoarcere din nefericire pentru acea persoana. Acum trebuie sa intelegem ca nu orisice bazaconie de pe net inseamna o aderare la Satana, (ceva gen omorarea de pisici sau stiu eu ce violuri care sunt pacate dar nu au nici o legatura cu Dracu) totusi nu voi aprofunda domeniul pentru a nu lasa toti nebunii sa adere cumva la necuratul din teribelism.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Ai făcut tu facultatea de teologie? Scrie undeva în Biblie asta? Sau doar sperii copiii lu Miezo?

| Michael11 a răspuns (pentru danut):

Demonizatii au fost sau nu stapaniti in totalitate de satana? Unul avea o legiune de demoni. ( Marcu cap.5) Cu toate acestea au fost eliberati de Isus Hristos.

| danut a răspuns (pentru Michael11):

Adeptii Satanei nu sunt demonizati ci acoliti, adepti ai Diavolului. Faci confuzi profunde. Acei oameni din care Domnul Hristos sau ucenici (au scos demoni) au ajuns posedati din diferite cauze, nu din dorinta de a fi "gazda" de demoni caci daca aceia ar fi fost dorinta lor atunci Domnul Hristos nu ar fi putut face nimic, Dumnezeu RESPECTA Liberul Albitru.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut mai mult decat o oarecare facultate de o oarecare teologie, am studiat Biblia, tot ce am scris este sustinut de Biblie.
Matei 6, 24. Nimeni nu poate sluji la doi stãpâni. Cãci sau va urî pe unul si va iubi pe celãlalt, sau va tinea la unul si va nesocoti pe celãlalt: Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona.
Matei 12, 31. De aceea, vã spun: Orice pãcat si orice hulã vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertatã.
1Ioan 5,7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)
Restul privind satanismul sunt extrase din "Teoria evolutiei spiritualiste", "Reancarnarea si Castele cu stafi" si alte asemenea carti de care nu vreau sa pomenesc.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Deci...Ți-ai irosit viața pentru o zeitate stupidă, ce patetic.Și Petru, de ce l-a blestemat CONȘTIENT pe Isus? Sau Pavel cu blasfemile lui? Sau miezo de ce nu vrea să rezolve problemele lumii? Că nu există, este doar o imaginația manipulatoare a creștinilor, și eu pot să scriu o carte de 100-300 de pagini și să afirm că pământul e mov.TREZEȘTE-TE! Bucură-te de viață,îți irosești tot traiul pe o creatură mitologică.Pun pariu că dacă înjur de miezo,zici,,să fi blestemat",du-te.Să știi că și eu am dovezi cu privire la inexistența zeității tale, dacă vrei să ți le zic, provoacă-mă! Ce argumente ai tu cu privire la miezo. Vreau argumente adevărate, pure, care să convingă orice ateu.Dar slabe șanse

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de obtuz poti fi, Dumnezeu este Creatorul Universului, fara El nu am fi. Vremurile sunt la SFARSIT, Terra asa cum o sti isi va gasi sfarsitul in foarte scurta vreme iar cei ca tine, cu foarte mare tristete o spun, nu au nici o sansa cu opinile voastre. Nu o sa va vina sa credeti cum totul se va schimba, oricat ati incerca, nu puteti vedea URGIA care se apropie cu pasi uriasi. Degeaba incercati sa insultati Dumnezeirea, nu-si au rostul aiurelile voastre (ca de exemplu ce spui de Petru sau Pavel). Sti care este tragedia, ca nu o sa va vina sa credeti ca totul se va intampla in scurta si mizerabila voastra viata, tu vrei dovezi, pentru ce, la ce-ti folosesc. E posibil ca unii sa mai aibe o sansa dar vor trebui sa faca schimbari radicale in enorm de scurt timp, foarte scurt timp, poate luni, poate ani dar ma indoiesc ca va trece prea mult timp. Vrei dovezi, eu urmaresc "dovezile" lasate de mii de ani si nu-mi vine sa cred ca ele se petrec sub ochii mei, ma uit si ma cutremur, DA, ultimile profetii Biblice se implinesc CHIAR acum, sub ochii nostri, dar degeaba te uiti la ele ca nu vezi si nici nu poti vedea ceva, nu ai mintea "modelata" pentru asa ceva si nici bunavointa sa ti-o lasi modelata. Am dovedit fara posibilitate de 'riposta" ca viata nu putea apare fara un Creator, este la mintea cocosului dar pot face asta ori de cate ori doreste cineva, dovada se gaseste langa fiecare din noi, vreti "argumente", pai daca privesti in jurul tau vezi DOVADA e4xistentei lui Dumnezeu, Dovada sunt TOATE fiintele vi, COMPLEMENTARE, masculul si femela Natura NU ARE creier sau logica pentru a creeia IN ACEIASI perioada doua fiinte PERFECT complementare ci numai un Creator cu LOGICA, cu intelepciune, putea face asa ceva. Un exemplu pentru toti naivii de atei, daca iei o prizma de metal de 20mm *30mm*10mm (doar niste date) si o vei arunca in sus pana la Sfarsitul Universului, sigur cand va cadea NICIODATA nu se va transforma intr-un ceas Doxa, automatic si cronograf, trebuie sa fi cel putin cretin sa crezi sau astepti asa ceva. Trezeste-te!

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Vai da nu mai pot de frică de urgii,DA MĂ PIȘ PE ELE DE URGII! Ce mă interesează de zeități.Și de ce trebuie să fie un miezo ca să putem gândi? Și eu mă pot gândi la existența unui zeu,și să pretind că există.Și după asta,WOW,n-am mai văzut asemenea argumente,ființele precum leii sau castorii sunt dovadă ale existenței lui Dumnezeu? Uciderile,avorturile,holocaustul,războaiele sunt dovezi exacte ale existenței sale,nu că el nu intervine și nu face ceva.Mă,eu mă bucur de viață,nu o irosesc pe o nulitate imaginată de niște proști.Așa că te rog,lasă-mă în pace să-mi urmez calea mea,indiferent de ce argumente aduci,indiferent dacă vin războaie, indiferent de ce vei face, nu-mi voi schimba părerea, și cu asta am terminat-o.
Pa, pa!

| Michael11 a răspuns (pentru danut):

Danut, mesajul pe care l-am scris e pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru Michael11):

Indoctrinatu o să-ți zică chestii pe lângă subiect, îți zic eu

| danut a răspuns (pentru Michael11):

OK.
1) Simplu, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant sunt UNA (si in gandire). Adica NU exista "diferente de opinie" sau de actiune intre CEI TREI.
2) Foarte simplu, cel care face legatura dintre om si Dumnezeu este Duhul Sfant, daca Duhul Sfant paraseste un om, Dumnezeu nu mai are cum lua legatura cu acel om.
3) Iarasi un lucru simplu, cand un om isi vinde sufletul o face in urma unui "act" chiar simbolic de intelegere intre cele doua fiinte care ca orice act poate fi reziliat DOAR in buna intelegere intre cele doua fiinte sau la un tribunal. Crezi ca Dracu renunta la un suflet doar ca nu-i mai place omului de el sau cunosti vreun tribunal in care se "desfac" asemenea intelegeri? Nu exista asemenea tribunale iar Dumnezeu respecta Regulile Jocului. Doar Dumnezeu poate sa accepte intreruperea unui contract cu El din dragoste pentru om dar Satana, BA.
P.S. "Contractul" cu Dumnezeu este BOTEZUL matur, fara acesta nimeni (exceptand situatile exceptionale de genul Talharului de pe Cruce) nu ajunge in RAI (Cer, Noul Pamant). Baicica facuta de un preot unui copil nu ajuta cu nimic pentru mantuire.
4) Conform unei intelegeri (vezi raspunsul anterior) AMBI JUCATORI trebuie sa fie de acord la inchiderea unui contract asa ca degeaba vrea omul daca cealalta "parte" nu vrea.
5) A fi demonizat inseamna a fi sub posesiune demonica iar multi ajungeau asa datorita practicilor din templele pagane la care "apelau" foarte multi datorita "metodei" de transmitere a mesajelor catre zeii respectivi. (metoda de transmitere a mesajelor o afli tu din studiu pe net).
Se vede ca tu nu prea sti nimic dar intr-adevar Pacatul contra Duhului Sfant este fatal DAR ce crezi tu ca este acest pacat ca sa vedem in ce "clasa" esti? In rest, mai studiaza Biblia si nu te mai amagii.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"DA MĂ PIȘ PE ELE DE URGII!"
Urgiile sunt ale oamenilor, ai vazut vreodata cum arata un om lovit de "raza de lumina" a unei bombe nucleare, daca nu iti spun eu care a vazut, carnea cade de pe om ca la lepra dar ustura groaznic (la lepra nu ustura), sigur TU NU te temi sa patesti asa ceva, esti fara frica, sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Nu mie frică de niciun dumnezo,că nu există.Și unde naiba scrie în biblie despre pactul cu dracu? Și ca să știi,tu ești prost,eu nu am chef de religie,așa că te rog să mă lași în pace, plus că și tu ai scris,, blasfemia"mea referitoare la urgii, cu alte cuvinte, ai făcut un păcat

| Michael11 a răspuns (pentru danut):

Danut. Nu vreau sa fac studiu pe net despre demonizati. Acelea sunt parerile oamenilor. Eu studiez Biblia. Si ma rog. Atat. Te sfatuiesc sa nu mai vorbesti despre acest subiect. Esti pe linga Biblie. Si eu cunosc Biblia si ca mine sunt mai multi pe acest site. Mai bine da raspuns la alte intrebari. Poate ca acolo raspunsul tau va fi ok. Studiile pe net si alte carti care le-ai citit probabil ti-au tulburat mintea. Eu nu mai doresc sa continuu aceasta discutie in contradictotiu cu tine. Vad ca tu oricum nu te opresti. Mai bine sa te opreasca Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Michael11):

Corect

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti la sectia RELIGIE iar eu nu te-am facut prost cu toate ca nu incerci sa dovedesti contrariu, incearca sa-ti dovedesti stiinta in alt loc.

| danut a răspuns (pentru Michael11):

"Eu studiez Biblia."
Glumesti cu mine.
"Si eu cunosc Biblia "
Una este sa doresti acest lucru si alta sa fie si real acest lucru. Incearca un studiu Biblic de pe net.
"Vad ca tu oricum nu te opresti"
Interesant, vrei ca altii sa abandoneze dar tu nu? Ma faci atent de acest lucru? Ti-ai masurat mandria? Se observa cat "ai citit Biblia".

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Ce te interesează pe tine ce întrebări bag eu? Și unde e acest,, duh sfant "? E ca ăla din lampa lu Aladin? Sau cum e, că nu-l văd?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, probabil tu vezi si nitrogenul, succes.

| doctorandus a răspuns:

Daca Satan impartea averi, satanismul era cea mai mare religie. Crestinismul n-ar fi prins niciodata la mase. Crestinii au atras paganii spunandu-le ca ei (crestinii) au cel mai puternic zeu. Daca Satana ar fi fost in mod clar cel mai puternic, paganii nu ar fi trecut in masa la crestinism.

| Meme10Memu a răspuns:

Daca nu ai batjocorit Duhul Sfant al lui Dumnezeu da.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Eu da, l-am înjurat și de îngerii lui, și de el, și de fiu su

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai batjocorit Duhul Sfant al lui Dumnezeu nestiind ce e ala Duh Sfant. N-ai negat puterea lui Dumnezeu.

Desi Dumnezeu e atotputernic el vrea ca schimbarea sa fie profunda in ingeri si oameni. Ingerii s-au batut intre ei. Oamenii la fel. Prin suferinta omul intelege si apreciaza mai mult binele de la Dumnezeu.

Cu toate astea Dumnezeu nu i-a recomandat lui Adam calea suferintei pentru a aprecia mai mult binele.

De aceea Dumnezeu nu a facut politai din ingerii buni pentru oameni. De aceea Dumnezeu nu anesteziaza oamenii cand sufera pentru ca oamenii sa inteleaga mai bine ce inseamna sa nu-l aprecieze pe Dumnezeu. Daca Dumnezeu ar fi fost pacifist oamenii s-ar fi ucis intre ei la infinit.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

O fantomă ce te ceartă dacă ai făcut o prostie, ce tâmpenie

| N0xEterniS a răspuns:

Aparent nu poti vinde ce nu-i al tau, sufletul e vointa de a fii liber, de a face bine, ii apartine Domnului.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Faima, bani, femei... intr-un cuvant - desertaciuni. Pentru ce iti vinzi sufletul? La ce te ajuta toate astea daca intr-un final mori?
Tu nu vrei sa fi luat peste picior - vrei sa iei pe altii peste picior. Tu nu vrei sa se rada de tine - vrei ca tu sa razi de altii. Tu nu vrei sa fi tratat cu superioritate - vrei sa tratezi pe altii cu superioritate.
Si acum intreaba-te :"Cine sunt eu, sa-mi bat joc de altii, sa merit faima, bani sau femei? " Vine si raspunsul: "Sunt o persoana cool". Nu, nu esti deloc o persoana cool ci una penibila, nestiutoare, usor de manipulat, usoara.
Sti tu cine e Hristos? El e Dumnezeu iar Dumnezeu e Monarhul Universului, Creatorul tuturor lucrurilor, inclusiv Creatorul tau, Tatal tuturor fiintelor create inclusiv al tau, dar si Mantuitorul tuturor oamenilor, inclusiv al tau. Sti cum a ajuns sa fie Mantuitorul tau? S-a dezbracat de slava Sa si El, Capul Universului, S-a nascut ca om. Ca om obisnuit S-a nascut El, asa s-a umilit. Pe deasupra, a fost nascut intr-un grajd pentru animale, si nu e ca in desene animate, acolo pute, sunt excremente de animale, si nici lumina nu cred ca aveau. Acolo, intr-un grajd de animale, S-a nascut Monarhul Universului. El a trait ca un om obisnuit, sarac, probabil descult, si n-avea nimic care sa atraga privirea asa cum spune in Isaia 53, nu e ca in tablourile clasice, Isus nu arata asa. Monarhul Universului, este descris ca un om amarat, sarac, asa S-a umilit. Lumea l-a urat, "era asa de dispretuit ca iti intorceai fata de la El (Isaia 53)", a fost scuipat, jignit, batut si totusi El a fost "ca un miel tacut in fata celor ce il taie, ca o oaie muta in fata celor ce o tund, n-a deschis gura". Si-a carat crucea in spate pana corpul n-a mai putut s-o duca. A fost rastignit impreuna cu talharii si a murit pentru mine, pentru tine, chiar si pentru cei ce-L rastigneau, pentru toti pacatosii. Si-a iubit dusmanii. Chiar de pe cruce a spus:"Doamne iarta-i caci nu stiu ce fac", nu i-a urat. Hristos S-a umilit la maxim. Nimeni nu s-a mai umilit asa. Si daca El, Mantuitorul tau, s-a umilit asa, de ce crezi ca a facut-o? A facut-o pentru ca tu sa poti fi mantuit, sa fi in Cer cu El, salvat de pacat, pe deplin curatit. A facut-o pentru tine si pentru ca te iubeste. Cum poti sa nu iubesti pe Cel care te-a iubit asa de mult? Cum te poti vinde Diavolului? Sti fericirile? Citeste-le! Hristos a zis ca e ferice de toti cei ce vor suferi din cauza Lui, nu exista cinste mai mare pentru un crestin decat sa fie prigonit din pricina lui Hristos. Isus a luat chip uman suportand tot ce am spus mai sus demonstrand ca se poate. Daca Isus a trecut prin umilinta maxima atunci nu exista umilinta prin care nu poti trece. Lasa mandria. Isus ti-a lasat un exemplu pe care trebuie sa-l urmezi. El a spus ca trebuie sa-ti iubesti dusmanii. Daca nu iubesti niciodata nu vei fi niciodata implinit. Daca nu-L urmezi pe Isus din iubire, nu vei fi mantuit. Si fara Isus nu vei putea sa-L urmezi. Prin puterea ta nu poti sa te schimbi in bine, trebuie sa-L lasi pe El sa faca asta. Singur, nu vei reusi niciodata.
Privitor la intrebare, da, nu exista pacat care sa nu fie iertat. Daca marturisesti ca vrei sa te intorcila El din toata inima si-ti pare rau pentru ce ai facut, El te va ierta.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Este necesar sa mearga sa se spovedeasca si sa ceara sfatul duhovnicului sau...

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Nu există vinderea sufletului diavolului, simplu pentru că nici diavolul creștin nu există. Asta a fost o alegorie aparent apărută pentru prima dată în celebra operă Faust.
https://tinyurl.com/uzzjuu5

Dacă te gândești la artiști muzicali care și-au vândut sufletul pentru faimă și bani, află că nu și-au vândut sufletul niciunui diavol, ci din nou, este o alegorie. De fapt ei și-au „vândut" talentul sau în orice caz potențialul lor de artiști intereselor sioniștilor care le asigură faimă și bani în timp ce ei cântă sau propagă ce le zic „maeștrii" lor. De aici și toate video-urile populare cu mesaje subliminale, de asemenea muzica comercială în principal este mizerabilă și lipsită de orice fel de cultură. Asta nu este întâmplător, este o spălare pe creier în masă.

| Michael11 a răspuns:

Daca iti pare rau pentru ce ai facut si daca parasesti acele pacate, Dumnezeu te iarta. Domnul nostru Isus Hristos a iertat persoane care au fost intr-o situatie mai rea decat a ta. Ma refer la demonizati. Daca i-a eliberat pe indraciti si i-a iertat, atunci te poate ierta si pe tine.

| Michael11 a răspuns:

..."renuntand la Dumnezeu, Duhul Sfant se indeparteaza de acea persoana (pacatul contra Duhului Sfant) si astfel Dumnezeu NU mai are cunostiinta de dorinta de reantoarcere a respectivului om. Acel om este parasit de Dumnezeu (Duhul Sfant) pentru intreaga lui viata. De aceia NU mai exista cale de reantoarcere din nefericire pentru acea persoana."

1) De unde stii ca unul care isi vinde sufletul satanei, a facut pacatul impotriva Duhului Sfant? Biblia nu spune care e pacatul impotriva Duhului Sfant.
2) De unde stii ca un astfel de om e parasit de Dumnezeu pentru intreaga lui viata?
3) De unde stii ca nu mai exista cale de reintoarcere pentru acea persoana? Ai spus ca faci afirmatii bazate pe Biblie. Biblia nu spune astfel de lucruri. Nici macar nu vorbeste de persoane care si-ar fi vandut sufletul satanei. Daca ai gasit tu astfel de persoane in Biblie, spune-mi si mie unde scrie?
4) Ai spus ca Dumnezeu respecta liberul arbitru, adica vointa omului. Corect. Conform acestei afirmatii a tale, inseamna ca Dumnezeu il lasa pe om sa slujeasca satanei daca vrea si daca omul hotaraste ca vrea sa se reintoarca la Dumnezeu, Dumnezeu va respecta vointa omului si il va primi.
5) De unde stii cum au ajuns demonizatii descrisi in NT sub posesiune demonica, pentru ca asa ceva nu scrie in NT?

Eu stiu ca exista 3 cazuri in care Dumnezeu nu mai primeste un om :
a) Daca a facut pacatul impotriva Duhului Sfant
b) Daca a cazut de la credinta dar nu oricum, ci daca corespunde descrierii din Evrei 6:4-6. Daca acel om a urcat cele 4 trepte enumerate in text si totusi a cazut, atunci nu se mai pot intoarce la Dumnezeu
c)Daca a depasit limita rabdarii si bunatatii lui Dumnezeu. Asa dupa cum stii, Dumnezeu a hotarat un termen de 40 de zile cetatii Ninive. Daca ei nu se intorceau la Dumnezeu in aceasta perioada, ar fi urmat nimicirea. Atunci cand Domnul Isus a fost judecat de Pilat si de catre Irod, El a stat de vorba cu Pilat dar nu a vorbit deloc cu Irod. Irod era cel ce poruncise omorarea lui Ioan Botezatorul. Este posibil ca Irod, prin pacatele lui sa fi depasit limita bunatatii si indurarii lui Dumnezeu si de aceea Mantuitorul nu a mai avut nici un mesaj pentru el. Dupa ce satana a intrat in Iuda Iscarioteanul, cred ca a fost prea tarziu pentru el ca sa se mai intoarca la Dumnezeu. Asta cu toate ca el a aruncat argintii in Templu si a recunoscut ca a vandut sange nevinovat.
In concluzie. Nu cred ca este corect ca tu sa spui ca unul care si-a vandut sufletul satanei, nu se mai poate intoarce la Dumnezeu. Lasa-L pe Dumnezeu sa hotarasca daca mai ofera o sansa acelei persoane sau nu. S-ar putea ca la unii Dumnezeu sa le mai ofere o sansa iar la altii nu. Isaia 55:8-9: „Căci* gândurile Mele nu sunt gândurile voastre şi căile voastre nu sunt căile Mele", zice Domnul. „Ci, cât* sunt de sus cerurile faţă de pământ, atât sunt de sus căile Mele faţă de căile voastre şi gândurile Mele faţă de gândurile voastre." Un om care si-a vandut sufletul satanei si vrea sa se reintoarca la Dumnezeu, trebuie incurajat si nu "lovit in cap cu o bata". Spunand ca nu mai are nici o sansa de intoarcere la Dumnezeu, "l-ai pocnit cu bata in cap" si l-ai trimis direct in iad. Nu te baga tu in treburile lui Dumnezeu, ca nu te-a pus nimeni. Incurajaza-l pe pacatos sa se reintoarca la Dumnezeu si apoi lasa-L pe Dumnezeu sa hotarasca daca il primeste sau nu. Daca acel om simte parere de rau pentru ce a facut, daca paraseste acel pacat sau pacate, s-ar putea ca acestea sa fie semne ca Duhul Sfant al lui Dumnezeu il cheama inapoi si incepe sa-i schimbe viata.

| anonim_4396 explică (pentru Michael11):

Mi-ai făcut o mică părere de rău, sincer