| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cred doar în Dumnezeu, fără popii, fără biserică, fără icoane, făra moaște, ce *religie* sunt?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numeste Desim, deci esti deist

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cineva a raspuns bine dar incomplet, in CARE Dumnezeu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Nu, nu cred in dumnezeul crestin, cred ca exista un Dumnezeu, energie, karma wtf, orice care ne-a creat.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce te-ar creia o energie? Are curentul electric (de exemplu) constiinta?

| doctorandus a răspuns:

Poate esti crestin nepracticant.

| danay72 a răspuns:

Ca religie nu poti sa te identifici cu nici una, dar nici Biblia nu sustine ca noi sa ne inchinam la asa ceva. Exod20:4,5.Studierea cu atentie a Bibliei te poate ajuta sa identifici religia adevarata.

| IMPERO a răspuns:

"Religia" adevarata. Se pare ca suntem multi la aceasta "religie". Datoria noastra este sa luptam impotriva religiilor si a profitatatorilor de pe spatele credinciosilor.

| IMPERO a răspuns:

Dumnezeu exista dar, din pacate nici stiinta nici religia nu stie aproape nimic despre el, in plus religiile sunt toate false si absurde.

| milan9 a răspuns:

Asta inseamna sa refuzi faptul ca Dumnezeul in care crezi a pastrat totusi cu oamenii o cale de transmitere a mesajului...
Sfanta Scriptura, sau Noul Testament, il consideri de referinta in viata ta?

| milan9 a răspuns:

Preotii, icoanele, Biserica, Predania, moastele, sarbatorile, toate acestea au legatura cu Dumnezeu, dar iehovistii nu au habar de ele...

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Mai omule dar esti putin cam exagerat laughing, esti genul de om care nu se lasa pana nu "baga pe gat" credinta in oameni...

| sublime89 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeul din biblie, esti crestin.

| MskDesign a răspuns:

Randuri scrise intr-o carte numita Biblia! Aceasta carte este cel mai bun bestseller al tuturor timpurilor, din antichitate si pana azi.

| Dorugar a răspuns:

Esti Deist! Adica unul care nu a inteles sau nu cunoaste Biblia in care atat Dumnezeu cat si Isus spun ca OMUL (ca societate) a ajuns sa devina un Dumnezeu adica un Creator si un Mantuitor, lucru pe care puteai sa-l observi si in REALITATE... daca o intelegeai

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Credinta fara fapte este,, moarta " ne spune Biblia, deci degeaba spui ca, crezi si nu stii ce crezi, nu ai cunostinta despre Dumnezeu si despre scopul sau cu omul si cu pamantul. Crezi dar credinta trebuie dovedita prin participarea la,, infaptuirea vointei lui Dumnezeu pe pamant. Crestinii adevarati sunt recunoscuti prin iubirea de Dumnezeu si de aproapele, prin dorinta lor de-a le impartasii si altor oameni cu o inima sincera, cunostinta pe care ei au dobandito prin studierea Bibliei care este cartea de capatai a adevaratilor crestini. Daca doresti citeste in Ioan 3:16; Ioan 17:3; Isaia 48:17-19; 2Timotei 3:16, 17. Cat despre popi, icoane beserici, traditii, moaste, sarbatori nu au nici o legatura cu Dumnezeu, cu Biblia, cu inchinarea adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu dar la fel ca tine, cred doar în Dumnezeu și nimic altceva. Popii, biserica etc nu mai au în ziua de azi nici o legătură cu credința.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Dar fără spovedanie e în zadar.

| Lămâie00 a răspuns:

Crestin adverat.

| godless1859 a răspuns:

Esti de aceea religie cu mine ..eu cred doar in Dumnezeu nu in ce spune religiile.si popii.

| anonim_4396 explică (pentru godless1859):

La fel ca si mine. Pentru ca, daca il am pe D in suflet de ce trebuie sa mai merg la Biserica... Si marturisesc ceea ce-am facut unui pop care ma poate birfi ca nici el nu e ideal

| hypothesis a răspuns (pentru godless1859):

Tu-mi pari sceptic sau agnostic la ce intrebari pui, nicidecum credincios. Sau cel mult deist.

| godless1859 a răspuns (pentru hypothesis):

Deistwinking

| Jardelin a răspuns (pentru godless1859):

"nu in ce spune religiile.si popii"

Dupa cum scrii si faci acordul, eu cred ca esti in primul rand analfabet.

| godless1859 a răspuns (pentru Jardelin):

Macar nu sunt asa introvertit ca tine.

| Jardelin a răspuns (pentru godless1859):

Nu ma cunosti si faci afirmatii gratuite despre mine. Eu nu as spune despre mine ca sunt un tip introvertit. Am o viata activa destul de deschisa, discut des cu oamenii (prin natura meseriei mele, chiar asta si fac!), practic un sport, am amici, imi place sa muncesc, merg des la ai mei la tara si muncesc acolo cu placere, nu sufar de depresii, nu traiesc inchis intr-un univers al meu, nu sunt trist - din contra, ma duc la biserica si imi place sa ascult frumoasele slujbe si cantari ortodoxe, deci dupa umila mea parere nu as spune ca ma incadrez in tipul omului introvertit.

| godless1859 a răspuns (pentru Jardelin):

Din moment ce tu m-ai facut analfabet, eu ce era sa tac din gura?

| Jardelin a răspuns (pentru godless1859):

Bai baiatule, in viata intotdeauna cand ti se intampla ceva ai doua posibilitati sa reactionezi sau nu. Daca eu am spus despre tine ca esti analfabet si ti-a furnizat si o dovada, mi-ar fi placut mai mult sa NU fi reactionat si sa-ti fi insusit critica, corectandu-ti greseala.

Sa stii ca felul cum scrie spune multe despre un om. Straduieste-te sa scrii corect in orice situatie, chiar si atunci cand scrii un sms si din start incepi cu o impresie buna in ochii celorlati.

| doctorandus a răspuns (pentru godless1859):

Sa-ti spun un secret: cuvantul "introvertit" nu e o insulta.