| anonim_4396 a întrebat:

Daca credinciosii religiosi au convingerea ca fericirea suprema o vor simtii in viata de apoi,de ce majoritatea lor se agata cu disperare de viata aceasta,acceptand de multe ori nu numai perpetuarea unor mari superinte fizice, dar si diminuarea drastica a standardului de viata al familiei, prin cheltuielile facute in acest scop? Putem considera aceasta o fatarnicie sau o limitare a credintei?

19 răspunsuri:
| yasser25 a răspuns:

Da, fericirea suprema o putem atinge doar in viata de apoi, insa ca sa putem ajunge sa cunoastem intr-adevar fericirea trebuie sa ne daruim aici, in viata aceasta, este un fel de sacrificiu, atat trupesc cat si spiritual, ceea ce facem in viata de aici v-a decide daca ajungem sa cunoastem in viata de apoi acea fericire suprema, cel putin asta este parerea mea! M a bucur ca cineva pe acest site mai pune si astfel de intrebari, felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru yasser25):

M-ai inteles gresit.Eu am intrebat de ce se agata cu disperare de aceasta viata, sacrificand uneori si bunastarea famliei, cand in fond, boala respectiva poate fi si un semnala de la D-zeu ca este dorit in vesnicie.

| madalina2222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate simte ca nu este pregatit pentru viata de apoi si ii este frica ca nu va fi acceptat din cauza multimi pacatelor.

| Masculin98 a răspuns:

Viata este unul dintre cele mai importane si frumoaste daruri acordate de Dumnezeu omenirii.
Asa ca trebuie sa tinem la ia si avem datoria de a o ingriji si de a face tot posibilul cu voia Domnului sa o detina.
Esti de acord cu mine ca sinuciderea te trimite direct la suferinta.
Dupa parerea mea tu sustii cu siinta sau nu ipoteza ca mai bine ne-am omora ca sa ajungem la fericirea suprema mai repede decat sa detinem atat cat ne-a dat Dumnezeu sa traim pe Pamant. Viata este modul prin care Dumnezeu ne da sansa sa ai aratam ca meritam fericirea suprema si ca suntem capabil sa respectam poruncile lui daca ai nelamuriri trimite mesaj sau raspune.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Faptul ca exista viata de apoi nu a dovedit-o nimeni si nici nu o sa poata, pentru ca nu exista.Mai bine profita cat poti de viata ca daca nu exista viata de apoi atunci ai murit ca un prost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru madalina2222):

Vezi raspunsul dat lui YASSER25. Sacul nu se umple la spartul targului.Eu cred altceva. Vrabia din mana nu se da pe cioara de pe gard.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Masculin98):

Nu stiu de ce ai tras tu concluzia ca eu sustin ca este mai bine sa ne omoram pentru a ajunge la fericire? Sigur ca trebuie sa tinem la viata, dar atunci cand sunt semne clare ca sustinerea ei este costisitoare si paguboasa si pentru cei dragi, nu este oare mai fara de pacat sa nu ne agtam cu dintii de ea? Vezi, te rog, si raspunsurile date lui YASSER25 si MADALINA2222

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

De acord cu ce spui pana la virgula, restul pana la puct nu ai tu de unde cunoaste ca nu exista. Daca acum vreo 200 ani vorbeai cuiva de imaginile de pe sticla, te trimeteau la balamuc, asa ca nu mai emite certitudini. Sunt de acord cu ce spui in ultima fraza, cu singura obiectiune ca toti murim la fel biologic, indiferent ca suntem prosti sau destepti.

| EmaS a răspuns:

Mi se pare normal sa iti doresti sa traiesti zilele pe care ti le-a daruit Dumnezeu alaturi de cei dragi sa umbli in Caile Lui, sa ajuti pe semenii tai sa traiesti cu scop.Proritatea mea este sa fac binele nu sa ma imbogatesc.Nu acumulez bunuri numai pentru mine si familia mea.Stiu sa imi administrez bine veniturile si nu uit de cei care sunt in nevoi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ca intotdeauna, tu eviti raspunsurile la obiec si raspunzi ce-ti convine.Citeste,cu atentie, raspunsurile date celor anterior tie si vei intelege ca eu am sbliniat cu totul altceva.Imi vine greu sa cred ca nu ai inteles sensul intrearii mele.Dar toti, facem de multe ori si ceeace nu vrem.

| AlbaAura a răspuns:

Pentru cel care traieste viata ca o corvoada, moartea poate fi chiar binevenita.Pentru cel ce se amageste cu nimicurile placute sau suparatoare ale fiecarei zile, moartea poate fi o intrerupere.Dar pentru cel care a luat viata in cel mai adanc inteles al ei, care a vrut sa o transforme prin gandirea lui intr-un strop de vesnicie, moartea e sau o durere fara margine, sau o cumplita absurditate.Mai sunt si oamenii care convinsi ca nimic nu e etern, cauta cu disperare sa-si imprime urma in vesnicie.Pentru cei credinciosi, moartea este inceputul nemuririi. Fericirea si suferinta sunt caile prin care ajung la ea.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, eu nu stiu daca nu exista dar nici voi nu stiti daca exista iar cand am zis prosti nu m-am referit la inteligenta, ci la faptul ca daca nu exista lumea de apoi atunci degeaba te-ai chinuit toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlbaAura):

Daca faci parte din categoria credinciosilor care posteaza pe acest sait, faci o nota discordanta prin felul in care judeci.Nu cred insa ca faci parte din aceasta categorie.Intrutotul de acord cu ce supi, dar ai omis o categorie:cei pentru care viata este liniuta dintre data nasterii si a mortii. Sper sa ne mai auzim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Am facut eu afirmatia ca exista? Remarca respectiva am facut-o intrucat am constatat ca majoritatea celor care posteaza, dau drept certitudini afirmatiile lor.Nimic nu este absolut cert.Nici atunci cand afirmi ca ai numai 2 ochi.Sunt persoane care numai cu ajutorul degetelor pot spune ce se afla in fata lor.Nu este oare o alta posibilitate de a vedea, care atunci cand i se va cunoaste mecanismul, va reprezenta noi ochi? Vezi ce spune "AlbaAura" despre viata si vei intelege ca existenta sau inexistenta vesnicii, nu trebuie sa ne determine viata.

| AlbaAura a răspuns:

Imi pare rau ca nu m-am putut face iteleasa.In fine, probabil incercand sa rezum in doar cateva cuvinte ceea ce am avut de spus, am dat o interpretare distorsionata subiectului. Ceea ce am vrut sa scot in evidenta era cu totul altceva. Oricum, iti multumesc pentru remarca.Asa sper si eu, sa ne mai auzim.Si inca ceva.Sa stii ca sunt credincioasa.O zi minunata!

| Raynn a răspuns:

E ca si cand ai alerga pe o banda rulanta ca sa ajungi la ciocolata de pe masa, cam asa e idea de rai la crestini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca avem simtul dreptei masuri.si nu intrecem nicicum acest principiu.el nu ne interzice sa ne cautam de sanatate prin doctori.dar prin asta sa nu ne indepartam de doctorul a toate si de cel ce ne-a creat, si care stie sa ne faca la loc.sa-ti dau un egzemplu.am avut o mana zdrobita.un bun chirurg mi-a asezat oasele, mi-a pus niste sarme, m-a cusut si m-a ingrijit o luna.domnule chirurg? voi mai avea mana? puiule, aveai carne tocata, nu mana.eu am facut tot ce tinea de mine.deacuma depinde de tine si mai ales de bunul Dumnezeu.cine m-a facut bine valeriu? ca am mana intreaga? si ce are standardul de viata cu sufletul? si cu Dumnezeu? nicaieri in biblie nu scre ca e pacat sa fii bogat, daca-ti administrezi cu intelepciune averea.dar Iisus ne-a spus; e mai mult trupul decat haina, si mai mult sufletul decat trupul.gasit-ai dreapta masura intre aceste? daca nu, nu mai intreba fatarnic, si spune drept in fata ceia ce ai de spus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlbaAura):

M-ai bagat in ceata.Cum adica te-ai facut neinteleasa? Ce nu am inteles din ce ai vrut tu sa spui? Ce este acel "cu totul altceva"? Poate vrei sa insinuezi cu totul altceva, poate! Te cred ca esti credincioasa, insa de alta factura decat cei de pe acest sait.Sunt curios sa ma "luminezi" cu ce nu am inteles.Cu bine.

| AlbaAura a răspuns (pentru anonim_4396):

Credincioasa insa de alta factura decat cei de pe acest sait? Prefer sa incheiem acest dialog care a ajuns la limita bunului simt. Dincolo e ceata, dupa cum spui tu.Ramai cu bine!