| kira30 a întrebat:

Daca creierul tau nu-i altceva decat o multime de chimicale care s-a organizat la intamplare de-a lungul a milioane de ani cum de ai incredere in gandurile si judecata ta? Cum decidem ce e bine si ce-i gresit?

16 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Creierul, sau o parte din el reprezinta organul nostru ''sexual'' asa cum cerbi masculi au coarne pentru a atrage femele.

''Cum decidem ce e bine si ce-i gresit?''
Cu emisfera dreapta din cate stiu.

Tu rareori decizi... Deciziile tale sunt influentate de intamplarile din jurul tau si de sentimentele tale asa ca nu esti decat o ''oaie'' in turma caci alegerile tale se bazeaza pe influetele altora. Persoanele care decid singure pentru propria lor viata sunt acele persoane care sunt considerate Importante si de succes(indiferent ca sunt Zei, Muzicieni, Poeti, Oameni de stiinta etc.)

| RAY a răspuns:

1 creierul uman nu este doar chimicale,chimicalele sunt cauzate de diferte placeri,cum e atractia fizica,iubirea,frica,teama, sti ce e curios ca chiar astea demonstreaza ca am evoluat daca am lua un om si orice animal existent au exact acel exprimare a frici, teamei, a jocului, atractia fizica etc

2 nu sau organizat la intamplare, am evoluat prin selectie naturala

3 eu nu cred ca exista moralitate, avem empatie pentru cei din jurul nostru uni mai multa cum sunt femeile au estrogen, puscariasi injectati cu estrogen au fost mai calmi inca o dovada ca empatia ne face mai buni si unele chimicale ne da senzatile traite, daca omul ar sti ce e gresit si ce nu,nu ar grsi nimeni,dar gresim,si din greseli invatam, nu degeaba se spune ca din greseli invatam

orice om de pe planeta asta simnte empatie indiferent de rasa, sex, culoare, varsta etc

| kira30 explică (pentru RAY):

Si cine a stabilit selectia asta daca nu a fost...la intamplare?

| RAY a răspuns (pentru kira30):

Nimeni nu a stabilit nimic, selectia naturala este prezentata si in prezent luam un exemplu un interviu de angajare cei care sunt mai buni sunt anagajati restul nu, la fel e si in natura, cei mai buni merg mai departe, asta e adevarul

| relian a răspuns:

Ai dat raspuns singur, spunind ca s-a organizat, deci cind deja ai spus sa organizat avem o structura foarte bine organizata, foarte bine pusa la punct, proces ce sa desfasurat pe durata a milioane de ani.Cum decizi ce este bine sau nu? Simplu experienta acestei organizari dea lungul a milioane de ani face ca ea sa stie ce este bun pentru si ce nu.Adica stie de ce are nevoie si cit si cum si anunta atunci cind se depasesc masurile.Acum ca mai sint si deviatii asta e ele exista pentru ca noi oamenii le dam voie sa existe nu natura care lea creat.In cazul omului el intervine in ceea ce natura a construit in milioane de ani si face el modificari, zice lasa ca merge si asa etc.Si asta nu e bine.In natura lucrurile nu stau asa.Natura elimina orice chestier care nu este asa cum trebuie, care nu este organizata pentru a putea face fata oricarei situatii. Uite un ex.In lumea salbateca animala ai vazut tu indivizii schiopi, orbi, sau care nu se pricep in asi asigura hrana, apararea ertc? Nu exista asa ceva, daca apar astfel de indivizi imediat sint eliminate.Omul insa zice hai sa-l ajutam si pe ala cai prost, hai sal protejam pe ala cai schipo si etc.Deci in societatea noastra normal ca apar exceptii tocmai din cauza aratata.Insa cine a organizat la intimplare acele chimicale a stiut ce face, deci nu este la intimplare.Nu poti spune unei organizari csa este o intimplare.Aceasta organizare s-a facut in urma experientelor de viata a organismelor, incercarilor la care ele au fost supuse si asa mai departe.Intrebi cum iti dai seama daca omoritu este un lucru rau? Pai simplu daca omori omori si iar omori asta unde duce? Duce la disparitia specieii prin omorire.Asa cum oamenii au vinat de ex anumite pasari, animale le-a adus in pragul extintiei si unele chiar au disparut.Deci asta este un lucru foarrte rau pentru acea specie.Restu de exem le gindesti si singur ca de aia ai capul ala pus acolo sa-l folosesti.

| M25M a răspuns:

Am incredere in gandurile si judecatile mele fiindca pana acum nu am omorat pe nimeni, nu am furat de la nimeni, nu am violat pe nimeni, nu am umilit pe nimeni, nu am persecutat pe nimeni, nu am hartuit sau santajat pe nimeni...

| kira30 explică (pentru M25M):

Cum iti dai seama ca omoratul, violul, furtul...sunt lucruri rele?
Pana la urma nu exista Dumnezeu ca sa ne spuna ce sa facem.Suntem proprii dumnezei si daca as dori sa impusc pe cineva peste 5 minute de ce n-as face-o?

| M25M a răspuns (pentru kira30):

Emisfera stanga + emisfera dreapa= love

| NOname a răspuns (pentru kira30):

"Cum iti dai seama ca omoratul, violul, furtul...sunt lucruri rele?
Pana la urma nu exista Dumnezeu ca sa ne spuna ce sa facem.Suntem proprii dumnezei si daca as dori sa impusc pe cineva peste 5 minute de ce n-as face-o?"

Pentru că nu eşti cretin (nu tu, ziceam de oameni normali).

| HueyFreeman a răspuns (pentru kira30):

Si totusi, niciun ateu care nu are probleme psihice nu ucide pe cineva doar pentru ca nu are cine sa-l pedepseasca. Tu ai face asa ceva daca nu ti-ar fi frica de pedeapsa zeului tau?

| RAY a răspuns (pentru kira30):

Cum iti dai seama ca omoratul, violul, furtul...sunt lucruri rele?
prin educatia primita de acasa, emapatia de care dai dovada, ratiunea, frica de lege, in plus de ce sa faci rau cand poti faci bine nu vad logica
Pana la urma nu exista Dumnezeu ca sa ne spuna ce sa facem.Suntem proprii dumnezei si daca as dori sa impusc pe cineva peste 5 minute de ce n-as face-o?
da vezi tu avem o viata,omori pe cineva si esti la puscarie o viata,cea ce nu cred ca e prea frumos sasi traiesti unica viata in puscarie
a fi ateu nu inseamna a fi rebel,tu vb de rebeluine nu ateism,suntem copii naturi metaforic vb,eu nu ma consider zeu, cred ca toata natura inclusiv noi formam un univers al vietii,evolutiei naturi, de ce sa ma cred superior unei pisici, caini doar ca eu gandesc, asta nu inseamna ca trebuie sa fac rau, cu cat gandesti mai mult rational cu atata resposabilitatea creste

| cristi202 a răspuns (pentru M25M):

Inca "nu ai..."
Dar oare chiar asa sa fie? Felicitari! Se pare ca esti unic pe TPU, ca esti un sfint. Eu nu pot spune ca si tine, si cred ca nici ceilalti...

| andrei a răspuns:

Ceea ce vrei sa spui e ca eu primesc informatii de la creier. Dar cine sunt eu in aceasta situatie? Sa fie clar un lucru: EU sunt creierul! Mainile, picioarele, ochii, gura si celelalte organe sunt doar ajutatoare. E ca un in "Dexter" cand controla robotul urias.

| Buresbista123 a răspuns:

Este vorba despre adaptarea la mediul in care traiesti, plecand de la nevoile de baza pana la cele individuale

| Lynnfield a răspuns:

Nu ştiu absolut deloc pentru ce trebuie să facem ceva în lumea aceasta, pentru ce trebuie să avem prieteni şi aspiraţii, speranţe şi visuri.

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Dupa multe studii despre ateism si credinta in Dumnezeu(ca banuiesc ca a fost o intrebare anti-ateista)am ajuns la o concluzie. Daca unui ateu inrait, i se arata Dumnezeu in fata si zice:,, uite ai gresit ca nu ai crezut in Mine, Eu exist" el nu va crede gasind explicatii logice cum ca mintea ii joaca feste, deci nu ai cum sa ii dai la cale pe astia creati de Big Bang(dupa parerea lor)