| troleibuz a întrebat:

Daca creștinii nu cred in știință și tehnologia o considera malefica, de ce e plin internetul de ei?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Pentru că sunt mincinoși happy

39 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cine a sous ca crestinii desconsidera stiinta? Cum spunea Newton, stiinta gandeste gandurile lui Dumnezeu dupa El.

| troleibuz explică (pentru ania):

Creștinii. Înjură pe rețele sociale oameni de știință, contrazic studii etc.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Cine a sous ca crestinii desconsidera stiinta?"

Stiinta afirma clar ca evreii nu puteau fi in Egipt cand spune Biblia ca ar fi fost. Aaa, si mai spune si ca nu pot exista serpi vorbitori cu picioare. Deci?!

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Stiinta se ocupa de fenomenelrrepetabile prin experiment stationarea evreilor in Egipt nu face parte din aceâta categorie.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Te credeam (putin) mai inteligenta...

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Toata inteligenta ta e un dar de Creatorul csre te iubeste si te-a creat in asemanarea Lui, toate partoculele care din electronii, protonii care sunt in mana ta si cu care tastezi ingratitudini la adresa Creatorului sunt au fost create prin Cuvantul Lui si sunt tinute in moscsre de energia Lui, datorita bunatatii si iubirii Lui pentru tine.
Oamenii au reisit sa zbare pentru ca au imitat cu succes mecanismele geniale ale zborului pasarilor, computerele imita creierul uman inventat de Creator, faptul ca omenirea e capabila de stiinta e numai rezultatul alegerii Lui de a ne crea in asemamare cu El.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"...inventat de Creator..."

Daca e atotstiutor nu poate "inventa".

"...de a ne crea in asemamare cu El."

Mhm, ai naibii oameni, asta i-a facut asemeni lui, iar ei s-au apucat sa evolueze. Niste nemernici.hee hee

"Oamenii au reisit sa zbare pentru ca au imitat cu succes mecanismele geniale ale zborului pasarilor..."

De fapt nici avioanele, nici elicopterele nu folosesc sistemul de zbor utilizat de pasari.

"Toata inteligenta ta e un dar de Creatorul..."

De fapt e tocmai invers, povestile cu spiridusi sunt creatia oamenilor.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Nu ai cum sa fii sogura ca ma insel daca pana acum nu L -ai intrebat nimic.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Daca ii vorbesti lui Dumnezeu e ceea ce numesc misticii credinta, daca iti si raspunde, e schizofrenie.

| T0T a răspuns:

Tehnologia are un spectru larg. Nici armele nucleare nu sunt malefice. Malefic e cel care le folosește în scopuri malefice.

| anonimg a răspuns:

Știința este darul lui Dumnezeu pentru omenire.
Dar ca toate darurile divine, firea omenească le-a pervertit pe toate.
Știința este bună; dar cât timp nu este supusă legii lui Dumnezeu, ea este rea. Și omul este o lucrare bună; dar cât timp nu este supus legii lui Dumnezeu...

| CostinAlamariu a răspuns:

Bună întrebare. Singura explicatie logică e că prima ta premisă e greșită.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Trebuie să fii total izolat de lume sau să negi realitatea ca să crezi că e greșit.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Nu sunt izolat deloc. Eu însumi sunt creștin, toti prietenii mei sunt crestini si niciunul nu uraste stiinta sau tehnologia. Insusi felul in care te-ai exprimat e dubios. Ce înseamnă să nu crezi în tehnologie? Nici macar nu are sens logic. Tehnologia e orice modificare mecanica a unui obiect. N-ai cum sa crezi sau sa nu crezi in asa ceva.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Întrebarea mea este destul de clară.

Nu știu cum se face, dar întotdeauna, toată lumea înțelege despre ce vorbesc, în afara de tine. Poate ar trebui să lucrezi la înțelegerea unui text scris.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Da, sunt de acord că întrebarea ta e clară. Nu am avut nicio problemă să o înțeleg. Problema a fost că e complet lipsită de sens.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Încă ai daca ți se pare lipsită de sens într-o lume creștină speriata de 5G, de cipuri inexistente, de rețele sociale, de medici etc

| Darkmagic a răspuns:

Eu sunt crestin.
Nu ma cunosti, nu am interactionat pana acum, dar am rugamintea sa mai spui o data ca nu cred in stiinta, si ca o consider malefica.
Apoi...o sa fie amuzant... big grin

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

Atata timp cat esti crestin, vrei, sau nu vrei, nu poti afirma ca "crezi" in stiinta. Ia-ti povestea in care crezi, aplica stiinta corect pe ea, apoi explica-ne cum ciocanul lui Thor esti crestin, sau cum ciocanul aceluiasi, aprobi stiinta. De fapt tu doar folosesti stiinta, nu "crezi" in ea. Cum dealtfel crestinii folosesc multe alte lucruri "necrestinesti", ca site-urile por.no, de exemplu.
Oricum, nici adeptii Bibliei n-au stabilit inca ce inseamna a fi "crestin". Norocul e ca nu mai sunt lasati sa se omoare intre ei pentru a se face intelesi.

Pana sa incepi cu filosofii fara nicio valoare, explica-ne care parte a stiintei confirma existenta unui sarpe vorbitor, cu picioare, posedat de un inger. Si ca tot veni vorba, ce stiinta se ocupa cu studiul ingerilor?

Fii (din nou) amuzant, exact cum ai promis.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Te înșeli. Websiteurile alea nu sunt necreștinești. Biblia conține Cântarea Cântărilor și două capitole din Ezechiel care sunt practic același lucru.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt necrestinesti, dar Biblice, e bine asa?hee hee
De aia zic, crestinii nu au ajuns inca la un acord cu Biblia, dar nici unii cu altii... Nici nu au cum, dar asta e alta discutie. De 2000 de ani inca nu au stabilit pe ce parte si-o tinea Isus. Iar cand crezi ca au cazut de acord, incep discutiile despre unghiul fata de orizontala la care o tinea...Bine, nu este exact asta discutia, dar e la fel de relevanta.

| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

Esti prea stupid ca sa intelegi ca a avea o religie, NU e incompatibil cu a avea si multa carte.
In optica ta stramba, si a lui nea' troleibuz care a intrebat tampenia asta, crestinii sunt prosti pentru ca sunt crestini, si voi ateii sunteti destepti, doar pentru ca sunteti atei.
Nici nu realizezi ca, in cretinismul tau congenital, (asta e o boala, nu o jignire), ii faci prosti pe unii ca Newton, Godel, sau Darwin...
Atat iti poate tie mintea, nu intelegi nimic din nimic, asa ca nu imi mai pierd timpul cu tine.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Esti prea stupid ca sa intelegi ca a avea o religie, NU e incompatibil cu a avea si multa carte."

Asta inteleg foarte bine, si sunt de acord. Dar "cartea" nu scuza cealalta imbecilitate. Sa nu uitam ca exista pana si preoti, care vorba aia, stiu exact ca povestea lor e doar pentru imbecili, dar care totusi sunt credinciosi.

"...crestinii sunt prosti pentru ca sunt crestini..."

De fapt sunt prosti DOAR cand sunt crestini. In restul timpului pot fi oameni normali. Stii vorba aia "e prost cand e beat". Asa si cu voi.

"...voi ateii sunteti destepti, doar pentru ca sunteti atei."

Nu. Doar ca nu avem momentele alea cand din cauza misticismului suntem mai prosti ca de obicei.

"ii faci prosti pe unii ca Newton, Godel, sau Darwin"

Acelasi raspuns ca la "crestinii sunt prosti pentru ca sunt crestini". In plus, exista alti invatati care au avut, sau au, probleme mult mai grave decat crestinismul. Unii au fost nazisti, de exemplu. Despre ce vorbim?!

| troleibuz explică (pentru Darkmagic):

Nu am susținut niciodată că noi suntem deștepți și voi prosti. Punctez doar ipocrizia. Mi se pare că majoritatea va impuneți părerile asupra altora, dar voi înșivă respectați din Biblie doar ce va convine vouă, personal.

| AliGab a răspuns:

Pai cine ti-a spus ca este asa?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

N-a zis nimeni ca nu credem in stiinta! Nu ne mai rastalmaci vorbele in favoarea ta

| IceRope a răspuns:

Creștinii nu cred în știință? Măi, autocar, când ai fost externat?

| BBJHHRUGs a răspuns:

Nu ai prins ideea. crestinii se dau ai dracu de spiritualisti dar ei se folosesc de aceste pretexte dar ca sa puna mana pe ce e mai bun. (bani, masini, case, etc.)
considera stiinta si tehnologia malefica doar ca alti adepti (viitoare victime) sa le urmeze exemplu, dar ei se folosesc in totalitate de stiinta si tehnologie. ei nici nu ar trebui sa posede telefon, laptop, acces la internet, etc. parca astea erau considerate unelte ale diavolului, ca in imparatia domnului nu exista acces la tehnologie... da ma rog. o prostie banala din care altora le merge bine. pe scurt. religia inseamna. imogatirea altuia pe seama unor credului si nestiutori ceva de genul "tu fa cum iti spun sa o duc eu bine" ei ar trebui sa traiasca ca evreii fanaticii imbracati cu vesminte de alea ca pe timpuri, sa se duca pe magar la munca, sa stea la lumanare, sa nu puna mana pe niciun buton (nici chiar la lift) sa manance cate mai putin si vegetal, sa se roage toata ziua, dar de unde ei fac tocmai contrariul. Asta e religia o inventie prosteasca bazata pe minciuni si bazaconii.

| FrateleAndrei a răspuns:

Tehnologia în sine nu e malefica, ci felul cum o utilizezi contează foarte mult. Cine s-a lăsat de ea și nu o mai folosește, înseamnă că așa a primit el, Domnul să-l binecuvânteze. Dacă tu folosești tehnologia Facebook Instagram etc pentru lucruri de nimic nu e bine, dacă ai tehnologia asta folosește-o sa te apropii de Dumnezeu cautand cantari versete biblice marturii și predici, asa ar trebui folosita tehnologia
Cat despre știință, îți poți da seama ce lucruri neadevărate auzi: ca ne tragem din maimuta ca Universul s-a format în urma unei explozii când noi suntem creația Lui și tot ce vezi El a creat. Dumnezeu să ne ajute sa ne apropiem mai mult de El. Fii binecuvântat/ă!?

| doctorandus a răspuns (pentru FrateleAndrei):

"ca Universul s-a format în urma unei explozii" este teoria unui preot catolic si a fost initial respinsa de fizicienii atei pentru ca mirosea a creatio ex nihilo.

| AVAAVA a răspuns:

Creștinii cred în Dumnezeu, nu în știința.
Știința nu face decât sa mearga pe urmele creației materiale. Un creștin nu respinge toată știința Descoperirile Științifice pot fi folosite cu respect fata de Aproapele și fată de Dumnezeu, sau pot deveni malefice.La fel și cu banii. Dacă ai bani și ii folosești în scopuri constructive închinate Domnului atunci aceștia nu mai sunt "ochii Dracului", în schimb dacă îi folosești pentru a îți alimenta vicii aceștia devin $ochiul Dracului".

| Holiday a răspuns (pentru AVAAVA):

Misticismul e un viciu.

| calutulfericit a răspuns:

Nici chiar asa, dar sincer is destul pe langa.

| C0STEL22 a răspuns:

Inca n-am intalnit crestini care nu cred in stiinta.

| Holiday a răspuns (pentru C0STEL22):

"Inca n-am intalnit crestini care nu cred in stiinta."

De exemplu, majoritatea crestinilor sunt de acord ca un sarpe vorbitor, cu picioare, posedat de un inger, statea intr-un copac si dadea sfaturi unui femei creata prin magie din coasta unui barbat. Stiinta infirma total posibilitatea asta. Deci, cum "cred" ei in stiinta?!

| C0STEL22 a răspuns (pentru Holiday):

Iti recomand sa nu intri vreodata in vreo farmacie sau spital care are desenat la intrare toiagul zeului Esculap sau caduceul zeului Hermes, daca esti un ateu adevarat.

| Holiday a răspuns (pentru C0STEL22):

Si eventual sa nu folosesc dolari americani pentru ca scrie pe ei "In God we trust, sau sa ignor asa zisa cruce a Sf. Andrei de la trecerea peste calea ferata?! Mai ramane sa ai pretentia sa nu-ti spun "du-te dracului!" pentru ca are licenta iudeo-crestina...hee hee

| C0STEL22 a răspuns (pentru Holiday):

Nu cred in demoni poti sa injuri linistit, daca doar atat te duce capul.
Chiar daca ateii sunt minoritari pe plaiurile mioritice, intalnesc mai multi atei batuti in cap decat crestini.
Tu nu faci exceptie.
Si la ce faţă de fund ai la avatar nu te-as fi bagat in seama vreodata, te-ai bagat singur.
Hai sictir.

| troleibuz explică (pentru C0STEL22):

Ar trebui să cunoști mai mulți creștini atunci, sa vezi că majoritatea sunt speriați de medici, de vaccinuri, de amarate de măști și chiar și când mor pe picioare de cancere prefera să se stropească cu zeama de rostopasca și să se învelească in varza decât să își facă analizele. De tehnologie, la fel, nu le place evoluția, dar Facebook-ul e plin de pagini religioase, slujbe în direct, măicuțe care vând servicii cu rugăciuni pe WhatsApp. Ar trebui sa urmeze Matei 6:5 daca sunt creștini adevărați.