| WhatheWow a întrebat:

Daca, crestinii sint copiii lui Dumnezeu atunci noi ateii sintem " copii din flori"?

Răspuns Câştigător
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Crestinii sunt copii lui dumnezeu iar ateii sunt oameni normali care rationeaza in mod real si nu fictiv.

50 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Avortoni nereușiți.

| Urzi23 a răspuns:

Stai ma asa ca aici esti in mare eroare Crestinii sunt virful Creatiei iar ateii au ca stramosi niste amariti de urangutani si cimpanzei deci,,,,
Cred ca ai priceput diferenta

| Raniia a răspuns:

''copii din flori''-ce explicatie aveti la varietatea extraordinara de trandafiri?

| WhatheWow explică (pentru Raniia):

Explicatia e urmatoarea : daca "trandafirii" de care vorbesti nu ar avea spinii mai mari decit cei de pe coroana sarmanului Isus, as putea spune ca esti o adevarata crestina; pina atunci insa esti doar fatarnica!
Si apropo : nu toti care "prind fluturi" sint Lepidopteorologi!

| ramona30 a răspuns:

Ateii sunt copiii ratiunii si inteligentei.
Sunt copiii curajul de a gandi si de a depasi prejudecatile si "gura lumii" si a babelor de pe sant.

| Purec a răspuns:

Ceva de genul. Totusi ma intreb de ce Dumenzeu a ales sa aiba un fiu Iisus care sa fie tot zeu, iar pe ceilalti i-a facut atat de slabi si neajutorati

| danay72 a răspuns:

Mai degraba copiii care nu inteleg anumite lucruri pe care le face Tatal lor.

| PredatoR a răspuns:

N-a zis nimeni ca crestinii sunt copiii lui Dumnezeu. Oamenii sunt copiii lui Dumnezeu, ca esti ateu sau, ca nu crezi sau crezi e problema ta.

| Miauti a răspuns:

Nu mai! daca santem copii lui dumnezeu inseamna ca nu mai trebuie sa ne inchinam, sau sa facem biserici.
Si poate avem dreptul sa si pacatuim... doar santem minizei iar zeii nu au pacat.

| dracu14 a răspuns:

Noi suntem copii aluia cu coarne

| Inferno a răspuns (pentru dracu14):

Nu esti copilul meu.

| pisicutzamik a răspuns:

Tot copiii Domnului sunteti si voi doar ca nu il recunoasteti ca fiind tatal tuturor(EL a creat lumea, pamantul, animalele, plantele)nu ne-a creat doar pe noi crestinii si voi ati aparut asa din senin cu totii suntem fii lui Dumnezeuwinking

| Kabuto79 a răspuns:

Suntem copii care au reusit sa vada dincolo de basme si fantezii suntem copii care suntem constienti de faptul ca dupa moarte nu ne asteapta lumea
fericiri

| QuaresmaRicardo a răspuns:

Pe bune chiar sunt curios cati oameni cu capul pe umeri or exista macar in Romania, mi-as dori sa vad un sondaj, is atati de multi "crestini infocati si crestini ocazionali", eu le zic prosti, incat categoric cu banii aruncati preotilor, aruncati be biserici, manastiri, am fi un popor crd eu mult mai bogat si un popor cu mai multe realizari.

| gabri80el a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Ai uitat sa spui de coruptia la nivel inalt in toate domeniile sau te intereseza sa arunci cu sageti doar in Biserica doar de dragul de a o face.Voi spuneti ca cretinii vad numai inainte dar voi nici acolo nu ajungeti ci doar vreti sa aruncati cu pietre.

| gabri80el a răspuns:

Cu toti suntem copiii Lui Dumnezeu numai ca de-a lungul vietii omul uita sensul si se departeaza.Din cate stiu Pavel a fost ateu si nu era din flori.

| WhatheWow explică (pentru gabri80el):

Pavel a fost ucigas si cu toate astea a ajuns un sfint. Deci lasa-l pe Pavel ca-i " fiu de catea "!

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

Asa este sau asa vrei tu sa fie? Cred ca mai intai ar trebui sa citesti Biblia si apoi sa vii cu explicatii. Cuvintele tale spun totul.

| WhatheWow explică (pentru gabri80el):

"Blow in the wind", mestere si ne mai vedem peste un an, sau doi!?

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

N-ai invatat bunele maniere pana la varsta aceasta si tu vrei sa intelegi Biblia in 2 anihappy

| WhatheWow explică (pentru gabri80el):

Nu mestere, daca fatarnicia face parte din Bunele maniere atunci regret ca am intrat la "Schimb Valutar" inainte de a raspunde; pina una alta ia spune cum de in 2 ani nu ai avut nici o interventie pe aici si intri acum, nu sa raspunzi la intrebare ci sa critici; nu crezi ca esti tu lipsit de bun simt, sau asta e un cont de troll?

| WhatheWow explică (pentru gabri80el):

A, si sa nu uit : cind am citit Biblia si m-am convins de basmele din ea, tu cred ca erai la Gradinita!

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

Un crestin adevarat are Biblia in interior indiferent daca este sau nu la gradinita reactioneaza conform acesteia iar cand ajunge s-o citeasca i se confirma ceea ce avea in interior. Sper sa intelegi ca doar tu ai citit-o.B
Daca spui ca Biblia este un basm inseamna ca n-ai inteles nimic si ai citit degeaba.Cuvintele ajung pe la urechi si ocoleste inima de aceea nu vei intelegehappy. Mandria te cam copleseste

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

Era vorba de bunul simt dar raspunzi fara sa gandesti.
Nicio interventie pentru ca acum 2 ani mi-am facut contul si nu am mai intrat pur si simplu. Acum a trebuit sa raspund la cineva cu o problema si am intrat. Se pare ca deranjeaza faptul ca am ajuns la tine.

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

Te-a ajutat cu ceva faptul ca ai citit Biblia cand eu eram la gradinita? Din ce ai spus pana acum nu se observa nimic ci doar cauti poleimica.

| WhatheWow explică (pentru gabri80el):

Biblia mea e Fizica, Chimia, Bioligia, Filozofia, Istoria toate coroborate intr-u' adevar! Te las pe tine, care banuiesc ca dincolo de Limba Romana, care sint sigur te zbati s-o scrii corect pentru a nu lasa loc de interpretari si Religia Crestina, nu le intelegi, te las pe tine sa crezi, in acest secol in morti inviati, draci, oameni care despart mari, toiage ce se transforma in serpi, apa care se face vin, mincare cazuta din cer, tufisuri vorbitoare etc. Inima ta nu-ti spune ca ai nevoie de psihiatru? Asta in cazul in care nu esti popa!

| WhatheWow explică (pentru gabri80el):

Biblia mi-a deschis ochii si mintea catre Stiinta, la 12 ani!

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

Fiecare domeniu a cules ceva din Biblie si nu invers.
Cat priveste lb.romana te indoiesti cum faci si la celelate.
Cat tot veni vorba de ea din cate stiu ar fi asa:
Filosofie
philos - iubitor
sophia - intelepciune

iar daca spui :
Filozofie
zophos - intuneric

Tu deja ai ales sau esti mai special

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

Si cu inima ce faci?

| WhatheWow explică (pentru gabri80el):

1. Spune-mi si mie te rog ce a preluat Stiinta din Biblie, doar citeva exemple altfel inclin sa cred ca esti mincinos!
2. Filozofia si Filosofia sint unul si acelasi lucru in limba romana, indiferent de cite asocieri etimologice incerci sa faci pentru a compromite conlocutorul; aici ai fost patetic!
3. Cu inima mea fac ceea ce fac si cele citeva miliarde de oameni care nu sint crestini!

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

1.Cerul, pamantul, soarele, luna, stelele, animalele etc.
2.De aici denota faptul cat de mult ai citit si cat de bine cunosti limba romana.Ca sunt acceptate amandoua este alta poveste.
Acelasi lucru.wow. sunt uimit de ceea ce spui.Se pare ca nu poti face diferenta dintre o farfurie si o cratita. Da, pui mancare in amandoua. Acelasi lucrulaughing.
Sau pe intelesul tau iminent si eminent sunt acelasi lucru.
3. De unde stii tu ce fac si ce sunt celelalte miliarde de oameni.Din cate stiu nu sunt decat 7 mld.Nu stiam ca sunteti cu miliardelelaughing
Mai ieri te mandreai cu faptul ca esti mai mare cu ani multi si esti citit din tinerete dar din ce observ atitudinea de care dai dovada si raspunsurile sunt destule de puerile. Concluzie :timp pierdut care doreste doar poleimica asa ca te voi lasa in inteligenta ta profunda. Numai bine
P.S. O intrebare aveam si eu. Crestinii sau oamenii de stiinta tot stabilesc sfarsitul lumii? Ca anul 2000 a trecut si va trece si 2012. happy Sau probabil ca tu esti pregatit pentru ceea ce va urma si te-ai conformat.

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

Oamenii de stiinta cred c-o sa ajunga precum Dan Diaconescu.Cand nu au rating mai pun o poveste

| WhatheWow explică (pentru gabri80el):

Deci, hai sa vedem cit de jalnic esti, mestere!
1. gabri80el afirma :"Fiecare domeniu a cules ceva din Biblie si nu invers."
Eu intreb : "Spune-mi si mie te rog ce a preluat Stiinta din Biblie"?
gabri80el raspunde :"Cerul, pamantul, soarele, luna, stelele, animalele etc."
Pai aici mestere, esti jalnic rau; daca asa incerci sa-ti demonstrezi credinta...
2.Filosoficus afirma : "Biblia mea e Fizica, Chimia, Bioligia, Filozofia, Istoria toate coroborate intr-u' adevar!"
gabri80el afirma :
"Cat tot veni vorba de ea din cate stiu ar fi asa:
Filosofie
philos - iubitor
sophia - intelepciune

iar daca spui :
Filozofie
zophos - intuneric

Tu deja ai ales sau esti mai special "
Filosoficus raspunde : "Filozofia si Filosofia sint unul si acelasi lucru in limba romana, indiferent de cite asocieri etimologice incerci sa faci pentru a compromite conlocutorul; aici ai fost patetic!"
gabri80el raspunde :"De aici denota faptul cat de mult ai citit si cat de bine cunosti limba romana.Ca sunt acceptate amandoua este alta poveste.
Acelasi lucru.wow. sunt uimit de ceea ce spui.Se pare ca nu poti face diferenta dintre o farfurie si o cratita. Da, pui mancare in amandoua. Acelasi lucrulaughing.
Sau pe intelesul tau iminent si eminent sunt acelasi lucru." Deja aici nu mai esti jalnic ci dai dovada de prostie crasa, mestere!
3.gabri80el intreaba :" Si cu inima ce faci?"
Eu raspund : "Cu inima mea fac ceea ce fac si cele citeva miliarde de oameni care nu sint crestini!" gabri80el raspunde : "De unde stii tu ce fac si ce sunt celelalte miliarde de oameni.Din cate stiu nu sunt decat 7 mld.Nu stiam ca sunteti cu miliardelelaughing" Deja aici ai reusit sa atingi "culmea prostiei" mestere!
Pai crestini sint numai 2, 2 miliarde in lume iar pina la 7 miliarde mai sint citeva; sau pentru tine 4, 8 nu-s citeva miliarde? Se poate sa nu fie ca la matematica pe care o cunosti!
In concluzie, lasa ipocrizia, pune mina pe carte si invata macar " Arta Conversatiei " daca altceva n-ai fost in stare! Succes!

| gabri80el a răspuns (pentru WhatheWow):

Practic razi de prostia ta.Din ce ai etalat nu ai gasit raspuns la nimic.Sau ori nu intelegi ori faci pe prostul ca in afara de jigniri la anii care ii ai nu emani nimic.Am mai spus si o mai spun odata. nu stiti decat copy-paste deoarece interiorul este gol.Am mai intalnit Giga-contra pana acum dar tu ii intreci pe toti.Tie iti place sa tii o conversatie dar raspunzi doar la ce iti convine sau poate la ce poti iar daca raspunzi este urmat de jignire.Asa arta a conversatiei ce ai invatat pana la varsta aceasta nu-mi doresc.
Tu cand postezi ori nu gandesti ori vrei discutie in bataie de joc.La cate religii sunt in lume cum poti sa spui tu ca 4.8 "fac ceea ce fac si cele citeva miliarde de oameni care nu sint crestini" tu vezi cat de penibil esti sau nu realizezi.de unde stii tu ce fac celelalte religii? nu esti in stare sa afli de crestinism care este cel mai cunoscut si afli de altele.Ai auzit de islam sau iudaism. chiar crezi ca acestea fac ceea ce mintea iti debiteaza.Zau, trezeste-te.
da, voi invata pentru ca orice om cat are viata invata dar nu o voi face in halul in care ai facut-o tu. pana la urma cum iti asterni asa vei dormi
Ai inceput atatea fraze si nu ai dus niciuna la bun sfarsit.Le termini doar in nota ce te reprezinta cel mai mult, jignirea.Altfel nu mai ai avea ce adauga.
Concluzie :daca tu te numesti pers citita inseamna ca este grav.Ai o arta a conversatieiasa asa de rafinata si unicata incat pana acum ai fost asa de sters si cu siguranta datorita faptului ca esti asa previzibil va urma o jignire.Bafta si citit placut inca n ani si mai uita-te si la cel de langa tine ca nu strica.Si nu te mai chinui sa faci pe superiorul ca te vei chinui degeaba

| WhatheWow explică (pentru gabri80el):

Ti-am spus si nu am gresit cu nimic ca esti de-o prostie crasa! Da, te jignesc mestere, poate in felul asta reusesti sa-ti faci o revizuire a nivelului de cunostinte, foarte slab de altfel. Spre deosebire de tine, care sint sigur ca mai ai cel putin un cont aici pe TPU iar asta il pastrezi doar atunci cind vrei sa denigrezi credibilitatea unui ateu si acum nu ti-ai gasit persoana potrivita, dupa cum am spus sint ateu si nu am vreun stapin de care sa tin frica, nu ma feresc sa jignesc pe cine merita fara mustrari de constiinta. Din cocosul care ai fost la inceput, te-ai victimizat intr-atit incit ai ajuns o rima de tot dispretul. E ceva tipic la voi crestinii caci aveti o groaza de povesti de acest fel in "Abecedarul" crestin. Ti-am demonstrat punctual prostia si doar in acest fel am vrut s-o fac, pentru ca mintea ta limitata doar la balivernele popesti nu poate procesa informatie contingenta. Vrei sa ai ultimul cuvint intotdeauna si asta nu pot accepta din partea unui retardat cu capul in nori, cu origini ale omului de lut, sclav al unui zeu imaginar inventat de un popor nomad frustrat de neputinta lui in a se ridica impotriva unei civilizatii care ii considera doar animale de povara. Si sa nu las loc de interpretari, un ultim cuvint : BOULE!

| CredintaSperantaIubire a răspuns:

Indiferent de credinta sau necredinta, toti suntem copiii Lui Dumnezeu.
Daca dumneavoastra v-ati indepartat de Dumnezeu, nu inseamna ca nu ramaneti copilul Lui, este pur si simplu alegerea dvs.
Nu Dumnezeu paraseste omul, ci omul il paraseste pe Dumnezeu, dar ramane copilul Domnului caci noi suntem creati de El.
Domnul Iisus Hristos ne-a lasat o rugaciune care se numeste "Tatal nostru", deci toti suntem si vom ramane copiii Lui Dumnezeu.

| WhatheWow explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Daca ar trebui sa-ti dau dreptate ar insemna sa ma debarasez de ratiune si sa-mi reneg parintii care, chiar s-au chinuit sa-mi dea viata, sa ma creasca si m-au invaluit cu dragostea lor; sa-mi pun toata increderea intr-o carte care a iscat razboaie si sa ignor biblioteci intregi de carti bazate pe dedicatia de-o viata a unor oameni inteligenti, datorita carora noi doi putem acum comunica. Traieste tu cu credinta ta, cu nivelul tau de intelegere a mecanismelor ce fac sa functioneze acest Univers dar lasa si altora libertatea de-a gindi si nu incerca sa le bagi pe git portocala cu coaja cu tot asa cu ai primit-o tu. Nu sintem la "Taci si-nghite!"

| pisicutzamik a răspuns (pentru WhatheWow):

Si atunci de ce dracu mai intrebi daca esti fiul lui Dumnezeu,iubirecredintasisperanta ti-a dat un raspuns cum ti l-am dat si eu, nu te forteaza nimeni sa te inchini lui Dumnezeu daca nu vrei tu ai credinta ta eu si cei care credem in dumnezeu avem credinta noastra, nu trebuie sa raspuzi in sictir ca ti-a lasat raspuns la intrebarea ta, nu cred ca ti-a luat libertatea de a gandi cum spui tu, mai era o proasta care zicea pe acest site ca isi uraste parintii si unii oameni ia raspuns si ia ii injura ca ii judeca familia dar tot ea spunand ca parintii o maltrateaza si cerea sfaturi dupa care injura, nu mai puneti frate intrebari daca nu vrei si alte pareri decat ale voastrewinking

| alexandra281099 a răspuns:

Eu cred ca voi ateii.....nu va puteti numii copii Lui Dumnezeu sau "copii din flori"... odata ce nu credeti in Dumnezeu!happy

| WhatheWow explică (pentru alexandra281099):

Foarte bine spus!

| alexandra281099 a răspuns (pentru WhatheWow):

Multumesc...scuze ca intervin, chiar nu vreau sa te "enervez" si mi-ar placea sa vorbesc mai mult cu tine despre asta... dar daca tu ai citit Biblia si crezi ca sunt "basme" te-as sfatui sa ceri si parerea si explicatia acelor "basme" unui om cu mai multa experienta in astahappy

| WhatheWow explică (pentru alexandra281099):

Cu tine de exemplu, bine hai sa vorbim, ce vrei insa la primul citat din Biblie am incheiat discutia. Argument contra argument, esti dispusa?

| alexandra281099 a răspuns (pentru WhatheWow):

K..primul citat din Biblie "La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul." tie ti se pare un "basm"?

| WhatheWow explică (pentru alexandra281099):

Asta nu mi se pare basm.

| alexandra281099 a răspuns (pentru WhatheWow):

Imi cer scuze dar tu ai spus ca ce e in Biblie ti se pare un basm..acum spui ca nu ti se pare un basm acest citat din Biblie? nu stiu ce sa mai inteleg..lamureste-ma :d

| WhatheWow explică (pentru alexandra281099):

Pai ce facem aici, incercam sa ne ametim cu vorbe; citatul ala e toata Biblia?

| alexandra281099 a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu una nu incerc sa te ametesc.dar vreau sa iti arat ca spui niste lucruri si dupa spui ca e altceva....si nu citatul acela nu e toata Biblia doar ca e un citat din Biblie asta ar insemna ca daca ti-as lua Biblia citat cu citat ai spune la fel "citatul ala e toata Biblia?" eu chiar nu vreau sa ma dau eu ca stiu sau alte lucruri vreau dor sa iti arat ca unele lucruri pe care le gandesti nu sunt chiar atat de bune si chiar vad ca sti foarte multe lucruri despre Biblie mi-ar placea sa si cunosti cu adevarat ceea ce inseamna Biblia si ce este in eahappy

| WhatheWow explică (pentru alexandra281099):

Poti sa-mi spui citi ani ai, dar sincer?

| alexandra281099 a răspuns (pentru WhatheWow):

Cu ce te-ar ajuta daca iti spun cati ani am?

| WhatheWow explică (pentru alexandra281099):

Pai sa stim cum purtam discutia.Tu stii citi am eu?