| mentholinks a întrebat:

Daca crezi in Dumnezeu dar continui sa pacatuiesti pana la moarte ajungi in imparatia cerurilor?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta promoveaza farisei,sectancti,care se declara a fi sfinti iar restul pacatosi,imorali,satanisti,nilson insati spune sa isi urasti aproapele,sa nu vorbesti cu el,da asa sunt sectancti,de ei trebuie sa te feresti ca sunt ca lupi intre miei,sa isi raspund la intrebare credinta fara fapte egal moarte, cum spunea un popa sectancti cu biblia vor arde in iadul vesnic, apropo nilson atei nu stau pe banii parintilor crestini fi calm, cata ura sunt in uni, astia vorbesc de iisus de iubire.

| Donsavas a răspuns:

Ajungi in inconstienta orice ai face. Biblia încearcă să apeleze la constiinta omului, care exista si poate fi afectată doar in viata.

| Saiko10 a răspuns:

Apocalipsa 21 cu 27: Nimic intinat nu va intra in ea(imparatia cerurilor)nimeni care traieste in spurcaciune si in minciuna ci numai cei scrisi in cartea vietii mielului.
ps. daca crezi in Dumnezeu cu adevarat nu o sa mai pacatuesti.

| LOVW a răspuns:

Depinde ce fel de credință ai, nu despre acceptarea că există un Dumnezeu, cel prezentat în Biblie vorbesc ci despre credința prin care omul crezând în existența în Dumnezeu și văzând ce a făcut El pentru om ia decizia să-L urmeze pe Isus care este Calea unde omul primește Duhul Sfânt ( dacă dorința de a-L urma pe Hristos este sinceră nu un experiment al omului ) prin care va fi sfințit.
În Biblie spune că cine păcătuiește nu este a lui Dumnezeu dar verbul din limba greacă se referă la păcătui în continuare, practic în viața acelui om să păcătuiești este o normalitate.
Acesta nu este și nu va fi mîntuit dacă nu se pocăiește crezând în Isus.
Credinciosul însă mai poate greși ( chiar și perioade lungi de timp, chiar voluntar ) dar dacă este cu adevărat născut din nou nu va rămâne în păcat tot restul vieții. După moartea acestui om Dumnezeu nu va spune :
- Pentru că ai mai căzut nu te vei ajunge în Împărăția Cerurilor!
Acel tip de om va ajunge în Împărăția Cerurilor.