| TrăieşteClipa a întrebat:

Daca data nasterii lui Iisus o putem aproxima cu o eroare de 5 ani, de unde naiba se stie cand s-a nascut mama lui?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie mare lucru despre Maria si putinele lucruri care sunt scrise despre ea nu se potrivesc intre ele. Restul informatiilor sunt legende tarzii.

| Divy a răspuns:

Cică din tradiție (Sfânta Tradiție) nu știu dacă e o carte sau e doar pură oratorie, întreabă și tu un preot sau pe fratele Gogu' Numai bine prietene big grin

| danay72 a răspuns:

„Protoevanghelia lui Iacov", numită şi „Naşterea Mariei", vorbeşte despre naşterea şi copilăria Mariei, precum şi despre căsătoria ei cu Iosif. Despre această presupusă evanghelie s-a spus pe bună dreptate că este o ficţiune religioasă şi o legendă. De fapt, în Biblie nu apare despre nașterea Mariei. Dacă era important acest lucru, sigur apărea.