| Mental a întrebat:

Daca diavolul e stapanitorul lumii,atunci este clar ca toti vom ajunge in iad nu? Asta inseamna ca acolo unde va exista sfarama de fericire si liniste adevarata,diavolul va veni ca un motan gras si va strica tot. Uitati-va la Iisus,cel mai sfant om din lume, a trebuit sa indure batai si acuzatii false de la propriu popor.Eu nu cred ca cineva ar mai putea face ce a facut Iisus.Cine-mi poate explica cate ceva despre aceasta parte intunecata a credintei? Cum ne putem noi mantuii daca nu se poate asa ceva?

14 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu e diavolul stapanitorul lumii. Nu stapaneste nimeni peste lumea asta, doar legile fizicii.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Diavolul nu stapaneste nimic.Doar ca lui Dumnezeu nu-i pasa de el. Daca ar vrea l-ar putea da afara in suturi.Pamantul este facut de Dumnezeu, cum sa-i apartina Diavolului? Diavolul manipuleaza oamenii de pe Pamant, la asta se refera prin faptul ca lui ii apartine aceasta lume.Viata este practic testul.Iar Diavolul vrea sa ne faca sa pacatuim ca sa-si bata joc de noi in lumea de dincolo.
P:S:Tu crezi in Dumnezeu? De ce?

| BlackSulphur a răspuns:

Pacat ca isus este doar un basm...

| HDeNiSaR a răspuns:

Nu există nici un Iad! e o mare mare mare minciună.

| Axel22 a răspuns:

Ma oamenilor, credeti in Dumnezeu, cum sa fie Diavolu stapantiroul lumii? Si NU, nu stapaneste nici macar peste oameni, daca omul accepta ispita nu inseamna ca diavolul stapaneste peste el, omul poate oricand sa-l respinga pe Diavol daca vrea. Si nu mai fiti Atei! Daca Dumnezeu exista si voi nu credeti aveti de pierdut, dar daca nu exista si voi credeti in el nu aveti nimic de pierdut.

Si va puteti mantuii daca merge-ti la Biserica, va spovedi-ti, evitati pacatul, si desigur il respingeti cand va iese in cale, si mai este si Botezul, sfantul botez va iarta toate pacatele dinaintea lui indiferent de ce ati facut. Dar se face odata in viata asa ca aveti grija. ''Cine nu se va boteza, nu va putea intra in imparatia mea!'' Astea sunt cuvintele lui Isus Hristos!

| RaduMD a răspuns:

Diavolul este "printul lumii acesteia". Dar noi, crestinii, suntem chemati sa fim "in lume, desi nu ai lumii". Avem un alt Imparat.

Pana la urma, dupa cum spunea papa Francisc (citandu-l pe Leon Bloy) avem de ales pe cine vrem sa servim. Pe Dumnezeu sau pe maimuta Lui. Oricare "a treia cale" este o iluzie.

Iar in lume actioneaza nu numai diavolul. El are puteri limitate, ca un caine tinut in lant. Desi in lume exista 99 la suta rau si 1 la suta bine, raul nu prevaleaza niciodata. Chestia asta, care impiedica lumea sa cada in haos complet intr-o clipa, teologii o numesc "puterea proniatoare a lui Dumnezeu". Sau, mai simplu: pronia ori providenta.

| milan9 a răspuns (pentru RaduMD):

"Iar in lume actioneaza nu numai diavolul. El are puteri limitate, ca un caine tinut in lant. Desi in lume exista 99 la suta rau si 1 la suta bine, raul nu prevaleaza niciodata. Chestia asta, care impiedica lumea sa cada in haos complet intr-o clipa, teologii o numesc "puterea proniatoare a lui Dumnezeu". Sau, mai simplu: pronia ori providenta."
...foarte bine spui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Bine zis.

| usuk a răspuns:

Pai daca nu se poate, inseamna ca NU se poate; chiar tu ai spus-o;
ps. satan NU exista..nu exista demoni/vrajitoare/supranatural/mos craciun/inorogu' fermecat/*chesti magice si/sau fantazme aurii*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pacat, nu cred, mai degraba bine, fiindca mitul lui Isus a adus o multime de probleme umanitati.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa capatana ta...

| Musique a răspuns:

Cine ți-a spus că diavolul stăpânește lumea? De când?

Răspuns utilizator avertizat
| ucatati a răspuns:

Diavolul nu e stăpânitorul. Diavolul este cel care ne ispitește către faptele rele. Faptele rele conduc spre iad. Dacă reușești să faci față gândirii diavolului, și nu vei face niște fapte forte grave vei merge liniștit în rai