| SandraEve a întrebat:

Daca din nimic a aparut totul asa cum sustineti, de ce astazi nu puteti crea ceva din nimic?
Chiar si un simplu scaun. Nu poti spune ca a aparut din nimic, ci mai degraba este rodul unei minti creatoare si a unui mester priceput. Dar lumea aceasta in intreaga ei complexitate cum ar fi putut aparea din nimic, cum poate crea nimicul ceva?

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Faptul ca daca Unversul a aparut din nimic atunci si omul trebuie sa poata crea lucruri din nimic e doar o idee cretina.

| SandraEve explică (pentru Inferno):

Faptul ca tu il compari pe Dumnezeu si puterea lui cu omul, e la fel de cretinwinking

| Inferno a răspuns (pentru SandraEve):

Atat ca nu am facut nicaieri comparatia asta.

| mentholinks a răspuns:

E ciudat ca tu sustii ca universul si viata atat de complexe au nevoie de o cauza pentru a aparea dar un Dumnezeu mult mai complex decat ele exista asa dintotdeauna. La fel de bine cum zici ca Dumnezeu exista dintotdeauna la fel si universul si viata pot exista dintotdeauna. Si daca Dumnezeu a creat ceva nu e obligatoriu sa fie cel descris in Biblie, mai sunt si altii scrisi in alte carti care au aceeasi probabilitate de existenta. Nu mai fa propaganda crestina.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca exista probabilitatea ca universul nostru sa fie un microunivers, apartinand unui multivers si vreun savant nebun sa il fi creat accidental.
Dar probabilitatea ca acest savant nebun sa si interactioneze cu universul nostru prin "magie" nu exista.
Acum zeci de mii de ani oamenii nici nu stiau sa aprinda un amarat de foc sa isi afume si ei vecinii putin. Deci putem presupune (si este corect sa faci aceasta presupunere fiindca nu incalca niciun principiu al fizicii precum incalca acest Dumnezeu care il face pe fiu sa leviteze) ca peste cateva milioane de ani omenirea va fi atat de avansata incat isi va crea propriul "minivers", in care fiintele care vor aparea or sa aiba aceeasi discutie daca exista vreun creator.

Apropo, Dumnezeu cum a creat Universul din nimic? Sa zicem ca pe om l-a creat "din lut". Dar Universul? In Biblie nu scrie decat ca a fost creat. Nu tot din nimic l-ar fi creat?

| badriel a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da,pe om l-a creat din lut, dar de unde a avut lut! Ca asa a facut si pamantul to toate din lut, nu e asa?

| ElisaAna a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dumnezeu a creat, nu nimicul a creat laughing asta era ideea. Una e sa faca DUMNEZEU ceva din nimic, alta sa faca nimicul ceva din nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Dumnezeu nu tot din "nimic" a aparut asa deoadata. Culmea, fiind mai "smiechier", gogu nu are nici inceput si nici sfarsit. Cum vine?

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Până şi cea mai simplă formă de viaţă mono-celulară este incredibil de complexă. O umilă bacterie este plină de nano-mașinării incredibil de complicate, având nevoie de ele pentru a trăi. Nu este de mirare că Richard Dawkins admite ca oamenii de ştiinţă s-ar putea să nu descopere niciodată cum a apărut viaţa prin procese naturale. Ne minunam de savanţii care au descoperit nano-tehnologia celulelor vii - şi este o realizare uimitoare. Dar ce spunem despre Cel care a inventat aceste lucruri? Cu cât mai inteligent este El? Asta îmi aduce aminte de o altă caracteristică a Dumnezeului revelat în Biblie: El este omniscient
Este limpede că răspunsul la întrebarea ta nu există, deoarece nici Dumnezeu nu are un început, ori vreo proveniență. El pururea a fost, este și va fi. Iar tainele mai presus de fire, nouă păcătoșilor nu ne este dată a le cunoaște.

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Damn girl, cata ignoranta...i like it laughing de aia extraterestrii nu vor sa ne vizitezewinking

| ElisaAna a răspuns (pentru BlackOldSun):

Da, fix de asta nu veneau ei laughing

| SandraEve explică (pentru BlackOldSun):

Ok, deci crezi in extraterestrii laughing wuaw

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Ok!
Daca eu ti-as spune ca la 2000 km sub suprafata planetei Jupiter exista Alieni uriasi care comunica telepatic cu mine in fiecare seara!
Aa nu ma crezi? Dovedeste-mi ca ma insel!

Tu persoana religioasa imi vii cu o asetiune despre credinta ta si asa zisa credinta e bazata pe o poveste scrisa intr-o carte si eu nu cred in naratiunea aia si tu vrei ca eu sa iti dovedesc ca povestea sau personajele din povestea respectiva nu sunt adevarate.dar chestia e ca nu asta e responabilitatea mea, tu esti responsabil cel care crede in aceasta asertiune, si dupa imi spui ca eu sa fiu mai deschis la minte!
Dar asta chiar inseamna sa fii deschis la minte?
Daca tu imi spui sa cred in religia sau credinta ta fara o dovada inseamna sa fii deschis la minte?
Mm nu!
Asta de fapt ar fi sa fii inchis la minte!
Ca o persoana sa fie sceptica asta nu inseamna ca nu sunt deschis la minte pur si simplu vrea o dovada pana ar ajunge sa creada asa ceva!
Asta nu e minte inchisa, inseamna sa fii precaut se numeste gandire critica si ceva ce Oricine Ar Trebui Sa Aiba Acces!
Fara aceasta unealta mereu o sa existe probleme, asa tu nu te poti astepta ca cineva sa creada in afirmatia ta pur si simplu ca nu pot dovedi ca nu exista gen personajul Isus pentru ca eu nu pot dovedi ca el nu a existat in consecinta eu trebuie sa accept ca el totusi a existat, e corect?
Dar daca eu vin si spun celui religios care mi-a spus ca acest personaj chiar a existat sa imi dovedeasca, ca extreterestrii mei uriasi in care cred eu ca exista la 1000 km sub suprafata planetei Jupiter Nu exista atunci ne aflam in aceiasi situatie!
Asta inseamna ca tu trebuie sa crezi ce cred eu?
Sigur ca nu!
Intelege ca daca tu ai o afirmatie pentru o credinta si te astepti ca cineva sa accepte acea afirmatie trebuie sa poti prezenta dovezi!
Eu fiindca nu cred in religia ta nu inseamna ca sunt jignitor catre tine nu e ca o palma peste fata mai simplu spus e ca nu am destule dovezi inca sa ma pot conforma cu aceasta credinta!
Asa ca nu fi ofensat!

| SandraEve explică (pentru BlackOldSun):

Dar nu te oblig eu sa crezi sau sa nu crezi. Nu e datoria mea, poate ar fi...dar nu pot forta pe nimeni. Dragoste cu sila nu se poate, stii vorba. E poblema ta si doar a ta. Si nici n am zis ca nu ai fi deschis la minte. N are nicio legatura raspunsul tau cu ce am zis eu. Crede in extraterestrii tai din Jupiter, daca ti se pare mai plauzibil happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Stii ce am citit eu? "bla bla bla, scuze peste scuze, bla bla ".

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Ah, ok. Te depaseste? hihi happy nu-i nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Da, scuzele penibile ma depasesc. Vrei sa continuam? E totusi haios. Toti va bateti cu pumnul in piept " nu poate aparea ceva din nimic" dar Dzeu are scuza absoluta. "El e mai smechier". Bleah.

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Da mai, sunt persoane nu au capacitati necesare de a intelege unele lucruri

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Te cred. Toti religiosii fac parte din categoria aia. "Crede, nu cerceta ".

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Nu, dar stim unde sa cautam raapunsuri

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Daca te referi la biblie, da-ti una peste ceafa laughing

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Nu doar la Biblie

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu este tot si inca ceva; Absolut, Ideal. "Totul este din EL si pentru El."
Nu ca te-ar ajuta comentariul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Ai dreptate. Nu ma ajuta cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar si nimicul acela reprezintã ceva, Dumnezeu a putut sta la nesfârsit lenes, fara sa creeze ceva. Dar nu a facut-o s-a apucat de creatie, la fel cum si mesterii au facut scaunul.

| Romanul86 a răspuns:

Ateii nu explică ce e viața ci doar cum evoluează ea!

| badriel a răspuns:

Pai nu nimicul, ci Dumnezeu.El are un fel de magie si poate crea orice vrea.

| ElisaAna a răspuns (pentru badriel):

Exact. Nu nimicul, ci Dumnezeu este creatorul.

| SandraEve explică (pentru ElisaAna):

Mersi pentru sustinere laughing sunt de acird cu ce spui tu