| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca Dumnezeu a blestemat Pamantul si de aceea mor si animalele, oare daca le mutam pe Marte mai mor? Dar nu oricum nu vad sensul blestemului, cu animalele.

20 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Biblia ar trebui editată. Acum ca tot s-a descoperit spațiul, ar trebui aplicate niste corecturi, sa fie mai pe înțelesul oamenilor in pas cu evoluția științifică

| CinevaAnonimă a răspuns:

Daca animalele ar fi vesnice, ele s-ar inmulti si ar fi prea multe, putand crea conditii nefavorabile pentru vietuirea umana. Dumnezeu stie ce face si le chibzuieste pe toate.

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns:

Cine ti a zis ca Dumnezeu a blesteman pamantul? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iti place sa te joci, aha bine tongue

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu de furnici e vorba, ci in general. Daca nu exista moartea, astazi inca ar fi existat dinozauri, mamuti si toate animalele care au murit. Crezi ca am fi in siguranta?

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Adica noi am vanat mamutii pana au disparut; ma rog, nu aveau stramosii nostri cum sa inteleaga ecologia, nu ii consider vinovati; si acum dam vina pe mamuti? Vezi doamne, ne puneau in pericol? Asta e urat din partea noastra, a oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Mammoth. Existam acum 4500 de ani, este? Multe animale mari au disparut di cauza ca au fost vanate de om. Pentru extinctia mamutilor, asta e cea mai credibila ipoteza, iar ultima populatie, cea din California de azi, sigur a vanata pana la extinctie.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru minrest):

Nu dam vina pe ei, dar daca nu ar fi murit nici unul, ar fi fost plin Pamantul cu un numar foarte mare de animale. Candva omul traia sute de ani, iar acum moare la 60-70 de ani. Crezi ca asa pur si simplu au inceput sa traiasca mai putin? Cu cat mai mult se inmultesc oamenii, cu atat viata acestora se scurteaza. Pamantul nu e capabil sa mentina asa de multi oameni pentru un termen asa de indelungat. Si nu aveam in vedere doar de mamuti, ci de animale la general, caci daca oamenii si animalele nu ar fi murit, am fi avut extrem de multe fiinte care s-ar fi impiedicat reciproc sa traiasca.

| minrest a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu exista indicii ca omul ar fi trait sute de ani, dimpotriva exista dovezi suficiente ca, in specialin paleolitic, omul traia mult mai putin ca acum. Dar argumentul ca moartea permite schimbarea e bun.

| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ia uite ce scrie in documentul la care m-ai trimis: Imaginea mamutului apare frecvent în picturile rupestre doarece acesta, prin enorma sa cantitate de carne și grăsime, constituia o importantă sursă de hrană pentru omul primitiv.[1] Pentru vânătoare, oamenii peșterilor se adunau în grupuri mari și atrăgeau mamutul într-o capcană pregătită anterior și anume o groapă mascată de crengi.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Candva omul traia sute de ani, iar acum moare la 60-70 de ani
e exact opusul a ceea ce ai scris, omul a trait mai putin ca in prezent in toata istoria lui

Răspuns utilizator avertizat
| alexxtreme a răspuns:

Am și eu o întrebare, cine a zis că poți trăi pe Marte?

Răspuns utilizator avertizat
| Mirceasc a răspuns:

Dumnezeu nu a blestemat Pământul, ci omul prin neascultarea sa de El a atras blestemul asupra sa și a pământului. Omul întotdeauna a avut libertatea să aleagă între bine și rău, binecuvântare și blestem.